بازگشت محموله های گوجه فرنگی از عراق به دلیل خرابی

به گزارش آموزشگاه ما، خبرنگاران : از 11 روز پیش که اقلیم کردستان عراق، واردات گوجه فرنگی را ازاد نموده است 900 کامیون با 14 هزار تن گوجه فرنگی از گمرک باشماق به این منطقه از عراق صادر شده که دو کامیون به دلیل کیفیت پایین کالا بعد از حدود سه روز توقف در عراق به ایران عودت داده شد که سه تن آن که آسیب دیده تر بود و توسط صاحب کالا برای معدوم سازی در مرز جدا شد.

بازگشت محموله های گوجه فرنگی از عراق به دلیل خرابی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا؛ سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک در تشریح فیلم منتشر شده از گوجه های برگشتی صادراتی در مرز باشماق کردستان اظهار کرد: از 26 مهر1399محدودیت واردات گوجه فرنگی به اقلیم کردستان عراق برداشته شده و در این مدت 11 روزه حدودا 900 دستگاه کامیون به وزن 14 هزار تن به وسیله این مرز صادر شده است.

وی اضافه نمود: دیروز تعداد دو دستگاه کامیون گوجه فرنگی به دلیل ملاحظات قرنطینه ای طرف مقابل، به داخل کشور برگشت داده شد که صاحب کالا نسبت به تفکیک گوجه های فاسد از گوجه های سالم اقدام و حدود سه تن از آن، در محوطه در انتظار اقدام قانونی برای معدوم کردن توسط صاحب کالا تخلیه شد.

سخنگوی گمرک شرح داد: کنترل های مواد غذایی و تره بار در کشورهای واردکننده کالا یک امر طبیعی است و به همین دلیل، و با کنترل های رندومی کالای گوجه فرنگی توسط کارشناسان گمرکی اقلیم کردستان عراق محموله این دو کامیون گوجه فرنگی مورد تایید قرار نگرفت و برگشت داده شد.

لطیفی اضافه نمود: این گوجه فرنگی ها، درجه دو و سه هستند و گوجه فرنگی های سردخانه ای نیز در این دسته وجود دارد.

سخنگوی گمرک در انتها اضافه نمود: محموله های صادراتی میوه و تره بار بدون توقف در همان روز به سمت عراق به صورت ترانشیپمنت (تخلیه کالا از کامیون ایرانی در مرز و انتقال کالا با کامیون طرف مقابل) منتقل می شوند و شایعه معطلی در گمرک کشورمان اساسا کذب است، امابررسی استاندارد و قرنطینه کالا در اقلیم کردستان عراق دو تا سه روز برای دریافت پاسخ های آزمایشگاهی به طول می انجامد که در محموله های مذکور نیز این زمان معطلی طبیعی رخ داد که به دلیل صادرات غیرحرفه ای و بی کیفیت بودن، محموله توسط عراقی ها برگشت داده شد.

با وجود بازار مناسب میوه و تره بار ایرانی در کشورهای همسایه به دلیل صادرات فله ای و غیر حرفه ای شاهد ارزان فروشی و فساد این کالاها قبل از رسیدن به مصرف کنندگان هستیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 107

به "بازگشت محموله های گوجه فرنگی از عراق به دلیل خرابی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت محموله های گوجه فرنگی از عراق به دلیل خرابی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید