خبرنگاران اهدا خون در کردستان پنج درصد افزایش یافت

به گزارش آموزشگاه ما، سنندج - خبرنگاران - مدیرکل انتقال خون کردستان گفت: با وجود کاهش آمار مراجعان برای اهدا خون در کشور بخاطر شیوع کرونا، آمار اهدا خون در سال 1399 در استان نسبت به سال قبل از آن پنج درصد افزایش داشته است.

خبرنگاران اهدا خون در کردستان پنج درصد افزایش یافت

محمدسعید کریمیان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: سال گذشته 32 هزار و 147 داوطلب برای اهدای خون به مراکز این استان مراجعه و 27 هزار و 81 نفر از آنان پیروز به اهدای خون شدند.

وی اضافه نمود: از مجموع افراد اهداکننده خون در استان، 24 هزار و 991 نفر مرد و 2 هزار و 90 نفر هم زن بوده اند.

مدیرکل انتقال خون کردستان گفت: 18 هزار و 900 نفر از اهدا کنندگان در مرکز انتقال خون سنندج و هشت هزار و 181 نفر هم در سقز خون خود را اهدا کردند.

کریمیان تاکید کرد: حدود هشت درصد از اهداکنندگان خون در استان را بانوان تشکیل می دهند که استان در این زمینه از استان های رده بالای کشور است.

وی با اشاره به تامین 100 درصدی نیاز مراکز درمانی استان به خون در استان در سال گذشته، یادآور شد: خون مازاد بر نیاز استان با توجه به شرایط کرونا و کاهش آمار اهدا خون در کشور ، در قالب شبکه خونرسانی کشور، چندین مرحله ارسال محموله خون به استان های نیازمند به خون ارسال شد.

کریمیان تاکید کرد: حدود 140 بیمار تالاسمی و تعدادی بیمار هموفیلی و سرطان خون نیازمند دریافت مستمر خون هستند لذا می طلبد تا اهدا کنندگان این بیماران را در طول سال فراموش نکنند.

کریمیان با تاکید بر اینکه اهدای خون هیچ تاثیری در تضعیف سیستم ایمنی بدن ندارد، یادآور شد: اهدای خون موجب جایگزینی گلبول های جدید می شود و به تحریک سیستم ایمنی و تقویت آن کمک شایانی می کند.

مدیرکل انتقال خون کردستان نیاز به خون را نیازی همیشگی گفت و یادآور شد: بیماران خاص مانند مبتلایان به سرطان خون، تالاسمی و مصدومین حوادث رانندگی و مادران باردار از مصرف کنندگان خون و فرآورده های آن هستند.

از هر کیسه خون، سه فرآورده شامل گلبول قرمز متراکم، پلاکت و پلاسما تولید می شود که هر فرآورده جان یک بیمار را نجات می دهد.

انتقال خون کردستان دارای 2 مرکز ثابت در شهرستان های سنندج و سقز است و خون مورد نیاز 19 مرکز درمانی استان را تامین می کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 417

به "خبرنگاران اهدا خون در کردستان پنج درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اهدا خون در کردستان پنج درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید