دیپلمات روس: توافق ایران و آژانس دربار ه سفر دوباره گروسی به تهران مهم است

به گزارش آموزشگاه ما، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین اتریش در پیامی در توییتر نوشت که توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره سفر دیگر مدیر کل آژانس به تهران در آینده نزدیک مهم است

دیپلمات روس: توافق ایران و آژانس دربار ه سفر دوباره گروسی به تهران مهم است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین اتریش در پیغامی در توییتر به توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره سفر مجدد رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران اشاره نمود.

وی در این پیغام توییتری نوشت: این مهم است که ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز توافق کردند که دبیر کل در آینده ای نزدیک سفر دیگری به تهران داشته باشد. ما آمادگی دو طرف برای حفظ گفت وگوی سازنده و احترام متقابل که به وسیله آن می توان همه مسائل برجسته را حل و فصل کرد، بسیار قدردانی می کنیم.

این دیپلمات روس در پیغامی دیگر نوشته بود: سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران پیروز بود. تبریک به مدیرکل و ایران. شکی نیست که اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست خود که روز دوشنبه شروع می گردد، از این ملاقات و نتایج آن استقبال خواهند کرد.

اولیانوف بعلاوه در توییتی دیگر نوشت: مدیرکل آژانس و ایران امروز درباره سرویس تجهیزات ویدئویی در تاسیسات هسته ای ایران توافق کردند. این مسئله فنی است اما بسیار مهم است. به آژانس بین المللی انرژی اتمی یاری می نماید تا دانش خود را درباره برنامه هسته ای (ایران) حفظ کند. برای ایران هم به همین میزان مهم است تا برآورد های بی اساس علیه خود را رد کند.

به گزارش فارس، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شب گذشته (شنبه) در رأس هیأتی به منظور ملاقات و گفت وگو با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد. او پیش از ظهر امروز (یکشنبه) 21 شهریور ماه با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با محمد اسلامی ملاقات و گفت و گو کرد که این ملاقات 2 ساعت به طول انجامید.

مدیرکل آژانس پس از این ملاقات، ضمن مثبت ارزیابی کردن آن، بر توسعه همکاری ایران و آژانس تأکید کرد و گفت که دوباره برای گفت وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به تهران می آید.

در بیانیه مشترک آژانس و ایران که بعد از این ملاقات منتشر شد، ذکر شده که طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و بعلاوه ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.

در ادامه این بیانیه آمده است: در چارچوب تعاملات و همکاری های موجود فیمابین، طرفین تصمیم گرفتند ملاقاتهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند. به همین دلیل، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس با مدیرکل ملاقات خواهد نمود و مدیرکل هم در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد نمود تا مشورت های سطح بالا با هدف تقویت همکاری های بین ایران و آژانس در حوزه های مختلف و بحث در مورد موضوعات فعلی مورد علاقه متقابل، با دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

طبق این بیانیه، به بازرسان آژانس اجازه داده می گردد تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی تعیین شده و جایگزینی کارت های حافظه آن ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام نمایند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف نهاده شد.

پیش تر گزارش شده بود گروسی شرایط همکاری ایران با آژانس را در نشست بعدی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که بین روزهای 13 تا 17 سپتامبر (22 تا 26 شهریور) برگزار خواهد شد به اعضای این شورا ارائه خواهد نمود.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 شهریور 1400 بروزرسانی: 23 شهریور 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 629

به "دیپلمات روس: توافق ایران و آژانس دربار ه سفر دوباره گروسی به تهران مهم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات روس: توافق ایران و آژانس دربار ه سفر دوباره گروسی به تهران مهم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید