رضایی: تحریم ناپذیری ما از داخل اقتصاد ایران می گذرد

به گزارش آموزشگاه ما، تهران (پانا) - معاون مالی رییس جمهوری با بیان اینکه تحریم ناپذیری ما از داخل اقتصاد ایران می گذرد، گفت مشکل بزرگ فرار دانش و فناوری است که بیش از فرار مغزها وجود دارد، زیرا دانش را فراوری می کنیم اما به صنعت و تجاری سازی تبدیل نمی گردد.

رضایی: تحریم ناپذیری ما از داخل اقتصاد ایران می گذرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محسن رضایی در جمع کارکنان مرکز فناوری بُن دا خطاب به نخبگان این مرکز، گفت: شما امتداد جوانان دهه اول انقلاب هستید که وقتی کشور با جنگ تحمیلی روبرو شد و ملت ایران در غربت جهان نهاده شد، ملت را از غربت نجات دادند.

معاون مالی رییس جمهور اضافه نمود: اکنون هم شاهد ظلمی تحمیلی هستیم و شما جوانان ادامه دهنده پیشرفت و سربلندی ایران هستید.

رضایی گفت: ایران در رابطه ای بین المللی در عرصه هسته ای به توافق رسید که البته خیلی مطلوب ما نبود، اما برای آنچه حقانیت خود را نشان دهیم به توافق رسیدیم.

وی تاکید نمود: امروز هم در مذاکرات هسته ای جدی تر از همه طرف های مذاکره هستیم، اما شاهدیم که مشکل آنان برنامه هسته ای ما نیست، بلکه مشکلشان در این است که قدرتی نوظهور شکل نگیرد و ایران پیشرفته سر بلند نکند.

معاون مالی رییس جمهور اضافه نمود: اساس فراوری و ثروت در کشور از فناوری، نوآوری و خلاقیت می گذرد که اگر در جامعه خلاقیت، نوآوری، پژوهش های نوآورانه و حرکت در مرزهای دانش انجام نشود، فقر و بیکاری توسعه می یابد و مسایل فرهنگی ایجاد می شود.

رضایی گفت: بنابراین سرچشمه فراوری، ثروت، تجارت و صادرات به مساله پژوهش و نوآوری باز می شود.

وی اضافه نمود: بنیاد بُن دا و موسسات مشابه در کانون فراوری ثروت در کشور قرار دارند که می توانند با ثروت آفرینی سبب برطرف فقر، اشتغال زایی و افزایش صادرات شوند.

معاون رییس جمهور توضیح داد: مشکل بزرگ فرار دانش و فناوری است که بیش از فرار مغزها وجود دارد، زیرا دانش را فراوری می کنیم، اما به صنعت و تجاری سازی تبدیل نمی شود.

رضایی گفت: میان فراوری دانش برای مراحل بعدی یعنی صنعتی شدن از قدیم موانعی در اقتصاد کشور وجود دارد و تحریم های داخلی ده ها برابر تحریم های خارجی است.

وی اضافه نمود: جوانان ما دانش فراوری می نمایند، اما قبل از صنعتی شدن به دلیل موانع بسیار خسته می شوند و دانش و فناوری از کشور خارج می شود.

معاون رییس جمهور گفت: بعضی خودشان از کشور خارج نمی شوند، اما دانش را در قالب مقالات خارج می نمایند پس باید برای جلوگیری از این مشکل فکر جدی کنیم و فکر جدی این است که تحریم های داخلی را برداریم.

رضایی اضافه نمود: حتی با تحریم های خارجی می توان مقابله کرد، زیرا کسانی که تحریم های خارجی را اعمال نموده اند چشمشان به شکست داخلی و تحریم های درونی است و اگر ببینند که دانش ما به محصول تبدیل می شود و این محصولات در بازارهای 15 کشور همسایه و حتی عرصه بین الملل عرضه شود، دیگر به خود اجازه نمی دهند ما را تحریم نمایند.

وی با اشاره به ناتوانی آمریکا برای استمرار تحریم چین و روسیه، گفت: تحریم ناپذیری ما هم از داخل اقتصاد ایران می گذرد و اگر اقتصاد ملی شکوفا شود تحریم ها بی خاصیت می شوند و جهان حاضر نخواهد بود به تحریم های بی خاصیت ادامه دهد.

رضایی به کارکنان شرکت بُن دا وعده داد که مشکلاتشان را در دولت حتما پیگیری می نماید تا برطرف شوند و با تمام توان از آنان حمایت خواهد نمود.

معاون مالی رییس جمهور پیش از ظهر امروز با حضور در مرکز فناوری بُن دا از بخش های مختلف این مرکز فناورانه که از مراکز دانش بنیان فعال در عرصه انرژی، زیست فناوری و توسعه کسب و کارهای نوپدید است، تماشا کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 849

به "رضایی: تحریم ناپذیری ما از داخل اقتصاد ایران می گذرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رضایی: تحریم ناپذیری ما از داخل اقتصاد ایران می گذرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید