شیوا: قیمت خودرو اعلامی شورای رقابت عادلانه است ، دلیل اختلاف قیمت 120میلیونی دنا پلاس با توربو

به گزارش آموزشگاه ما، رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه وظیفه این شورا، تنظیم دستورالعمل قیمت است، گفت: این شورا کوشش می نماید با تنظیم دستورالعمل، قیمت تعادلی باشد و به دست مصرف کننده واقعی برسد.

شیوا: قیمت خودرو اعلامی شورای رقابت عادلانه است ، دلیل اختلاف قیمت 120میلیونی دنا پلاس با توربو

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، رضا شیوا ادامه داد: از اردیبهشت سال جاری که مسئولیت تنظیم دستورالعمل قیمت از وزارت صمت، دوباره به شورای رقابت برگردانده شد، حدود 14 ماه پیش از آن هیچ کدام از خودرو ها افزایش قیمتی نداشتند.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل را برای همه خودرو ها صادر کردیم، گفت: قیمت هایی را که اعلام کردیم هم برای مصرف کننده و هم فراوری کننده، عادلانه است.

شیوا با اشاره به اینکه قیمت اعلامی ما با بازار آزاد اختلاف زیادی دارد، افزود: وظیفه شورای رقابت این است که در برابر کالا های انحصاری، قیمت عادلانه را اعلام و متقاضی واقعی را پیدا کند، بنابراین شرط های زیادی برای خرید خودرو گذاشتیم، اما با این حال معلوم نیست که آیا همه کسانی که در قرعه کشی برنده می شوند متقاضی واقعی خودرو ها هستند یا نه؟

رئیس شورای رقابت گفت: اکنون سود منطقی، حدود 10 درصد و هزینه اقتصادی حداکثر تا 5 درصد را برای خودرو سازان و هزینه معاملات به علت وضع فوق العاده کنونی را در نظر گرفتیم و کاهش 2 و نیم درصد بهره وری را انجام ندادیم و فعلاً با توجه به وضع ویژه کنونی، کیفیت را هم دست نگه داشتیم.

شیوا افزود: خودروسازان, 17 درصد سود معین نموده بودند، اما شورای رقابت, 10 درصد سود و 5 درصد هم هزینه اقتصادی در نظر گرفت بنابراین اختلاف زیادی با خواسته های خودروسازان نداریم.

وی با اشاره به اینکه محاسبه تورم با بانک مرکزی است، ادامه داد: انتظار این است که هر خودروساز حداقل برای احتیاج سه ماه خود، کالا داشته باشد به همین علت افزایش ها را برای هر سه ماه یکبار در نظر گرفتیم.

شیوا با بیان اینکه وضع کشور و ارتباط ما با خارج، ویژه است، افزود: از نظر علمی و محاسباتی، امکان قیمت گذاری خودرو به صورت روزانه وجود ندارد و نمی گردد هر ماه قیمت ها را تغییر داد.

شیوا گفت: از زمانی که قرعه کشی خودرو شروع شد شکایت های مردمی حذف شده و قرعه کشی خودرو بهترین مدل در شرایط فعلی است.

وی درباره خودروی دناپلاس توربوشارژ اتومات افزود: دناپلاس توربوشارژ اتومات با دنا پلاس حدود 120 میلیون تومان اختلاف قیمت دارد و در دنا پلاس توربوشارژ اتومات حداقل سی قطعه نسبت به دنا پلاس اضافه شده که قیمت این قطعات توسط بازرس مستقل شرکت تأیید شده است.

رئیس شورای رقابت درباره قیمت گذاری خودرو های جدید هم گفت: این خودرو ها هنوز به بازار نیامده، ولی به محض ورود قیمت گذاری خواهند شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 49

به "شیوا: قیمت خودرو اعلامی شورای رقابت عادلانه است ، دلیل اختلاف قیمت 120میلیونی دنا پلاس با توربو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوا: قیمت خودرو اعلامی شورای رقابت عادلانه است ، دلیل اختلاف قیمت 120میلیونی دنا پلاس با توربو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید