قاچاق از مبادی رسمی حجم چندانی ندارد

به گزارش آموزشگاه ما، تهران (پانا) -معاون فنی و امورگمرکی گمرک ایران گفت قاچاق از مبادی رسمی حجم زیادی ندارد بلکه از طریق کوله بری، لنج و سایر موارد که از طریق مبادی غیر رسمی هستند انجام می شود.

قاچاق از مبادی رسمی حجم چندانی ندارد

به گزارش صدا و سیما، آقای مهرداد جمال ارونقی با حضور در استودیو پخش خبر 21 سه شنبه شب شبکه یک سیما درباره واردات قاچاق پرده به کشور اضافه کرد: از ابتدای امسال 18900 تن پارچه از گمرکات کشور اجازه ترخیص گرفتند.

وی ادامه داد: ما باعنوان پارچه پرده ای ، ردیف تعرفه ای نداریم و همچنین ممنوعیت در خصوص ترخیص و اظهار با عنوان پارچه پرده ای نداریم.

آقای ارونقی گفت: پارچه با ثبت سفارش و اجازه اظهار از گمرک با ارز نیمایی وارد می شود.

وی با بیان اینکه پارچه جزو گروه کالایی دو است و امکان ورود نامحدود برای واردات پارچه وجود ندارد اضافه کرد: در وزارت صمت ثبت سفارش و در گمرک تشریفات آن انجام می شود و بعد نسبت به ترخیص آن اقدام می کنند.

معاون فنی و امورگمرکی گمرک ایران درباره اظهارات کالاهایی که از گمرک وارد می شود اضافه کرد: ممکن است برخی از اینها بد اظهاری یا کم اظهاری داشته باشند و از مصادیق قاچاق هم باشد البته در صورت تخلف با آنها برخورد می شود.

وی ادامه داد: بعد از ثبت سفارش یک کد یا ردیف تعرفه به ما اعلام و کالا به گمرک اظهار می شود و وظیفه گمرک مطابقت دادن کالای ثبت سفارش شده و دارای مجوز ورود است که با تشریفات گمرکی شروع می شود. ولی تشخیص جنس پارچه با ما نیست و مراجع ذیصلاح مانند آزمایشگاه و استاندارد نسبت به کالاهایی که نیاز به استاندارد اجباری دارند اظهار نظر می کنند و گمرک بر این اساس ردیف تعرفه ، مجوز ورود و ارزش کالا را بررسی می کند و اجازه ترخیص می دهد و حقوق ورودی را اخذ می کند تا اجازه ترخیص قطعی کالا صادر شود.

معاون فنی و امورگمرکی گمرک ایران گفت:کنترل در گمرک با استفاده از 7 فیلتراست که موارد قاچاق در آن بررسی می شود البته کم اظهاری ، بد اظهاری و کم کردن ارزش کالا اتفاق می افتد.

وی اضافه کرد: در مناطق آزاد هم گمرک حضور دارد و مقررات مربوط در آنجا اعمال و اجازه ترخیص کالا با رعایت مقررات صادر می شود.

او درباره اقدامات گمرک در صنعت نساجی و پوشاک گفت: در پارچه رو مبلی، برخی ردیف تعرفه ها ممنوع اعلام شد و بقیه در جهت رقابت تولید کننده داخلی اقدامات لازم اجرا شده و در صورت تصویب درکمیسیون ماده یک برای سال بعد اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: در گمرک هر نوع پارچه دارای شناسه است و براساس آن سنجیده و ارزش کالا محاسبه می شود.

آقای ارونقی گفت: در موضوع پارچه تمامی ردیف تعرفه ها رو در راستا قرمز قرار دادیم یعنی اول بازرسی می شود و براساس بازرسی ها، ارزیابی انجام و مجوزهای قانونی از سازمان های مختلف گرفته و بعد از اخذ حقوق ورودی، اجازه ترخیص کالا داده می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 199

به "قاچاق از مبادی رسمی حجم چندانی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاچاق از مبادی رسمی حجم چندانی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید