نشست رئیس اقلیم کردستان عراق با جریان های سیاسی کُردی؛ آیا هدف نچیروان بارزانی محقق شد؟

به گزارش آموزشگاه ما، نشست نچیروان بارزانی با سران جریان های سیاسی اقلیم کردستان عراق در اربیل برگزار گردید. این نشست پس از سفر رئیس اقلیم به پاریس و تصویب قانون بودجه 2021 عراق بوده است.

نشست رئیس اقلیم کردستان عراق با جریان های سیاسی کُردی؛ آیا هدف نچیروان بارزانی محقق شد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نشست نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق با سران شماری از جریان های سیاسی این منطقه برگزار گردید. بافل طالبانی رئیس مشترک اتحادیه میهنی کردستان، علی باپیر رئیس جماعت عدالتخواهی کردستان، صلاح الدین بهاالدین دبیرکل اتحاد اسلامی کردستان، عمر سیدعلی رهبر جنبش تغییر، آیدن معروف از اقلیت ترکمان، فاضل میرانی دبیر دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان عراق و تنی چند از نمایندگان اقلیت های قومی این منطقه در نشست مذکور شرکت کردند.

نکته حائز اهمیت اینکه حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی در سطح عالی در این نشست شرکت نداشته است، لاهور شیخ جنگی رئیس مشترک اتحادیه میهنی کردستان نیز که عمده اختلافات کنونی اقلیم کردستان میان وی و خانواده مسعود بارزانی است از غائبین دیگر بوده و بافل طالبانی از این حزب در نشست ریاست اقلیم حضور داشته است، همچنین جریان سیاسی نسل جدید به عنوان جریان معارض اقلیم کردستان به نشست مذکور دعوت نشده بود.

سایت درو میدیا جزئیاتی از گفت وگوهای مطرح شده در نشست نچیروان بارزانی و جریان های سیاسی اقلیم کردستان را منتشر و اعلام نموده است که اختلافات حزب دموکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی بر این نشست سایه افکنده و بافل طالبانی رئیس مشترک اتحادیه میهنی پیغام صریحی را به نچیروان بارزانی منتقل نموده است.

طالبانی اعلام نموده است که هدف اتحادیه میهنی از شرکت در کابینه حکومت اقلیم کردستان به ریاست شادمان بارزانی، شراکت حقیقی بوده که تا به امروز محقق نشده است و به درخواست های این حزب از سوی نخست وزیر اقلیم توجه نمی گردد.

این مقام اتحادیه میهنی تاکید نموده است که سخنان وی حاکی از موضع رسمی حزب است و لاهور شیخ جنگی دیگر رئیس اتحادیه و قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم نیز چنین دیدگاهی دارند و معتقدند که اتحادیه میهنی صندلی خود را در کابینه کنونی اقلیم نیافته است.

رئیس مشترک اتحادیه میهنی در آن نشست همچنین از نچیروان بارزانی گله مند بوده است که مسعود بارزانی به درخواست های این حزب برای نشست مشترک رسیدگی به شرایط کنونی و برطرف اختلافات بی توجه بوده است.

گفته می گردد که بافل طالبانی تاکید نموده است که پیغام نهایی اتحادیه میهنی کردستان در مورد ادامه حضور یا خروج از کابینه ائتلافی اقلیم، طی روزهای آینده از سوی قباد طالبانی به شادمان بارزانی ابلاغ می گردد.

در نشست جریان های سیاسی اقلیم کردستان با رئیس این منطقه، رهبر جنبش تغییر خواهان برطرف اختلافات میان دو حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی شده و تاکید نموده است که در چنین صورتی می توان به شرایط اقلیم کردستان امیدوار بود.

از سوی دیگر، جعفر شیخ مصطفی معاون رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام نموده است که نچیروان بارزانی نشست دفاتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی را در دستور کار فعالیت های خود قرار داده است.

رئیس اقلیم کردستان عراق از نشست اربیل به دنبال موضع متحد کُردها در قبال تحولات آینده به ویژه انتخابات پارلمانی عراق در اکتبر 2021 بوده است اما آنچه که از فضای نشست به رسانه ها درز پیدا نموده است، نشان می دهد که اختلافات جریان های سیاسی کُردی علی الخصوص دو حزب حاکم این منطقه همچنان به قوت خود باقیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 428

به "نشست رئیس اقلیم کردستان عراق با جریان های سیاسی کُردی؛ آیا هدف نچیروان بارزانی محقق شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست رئیس اقلیم کردستان عراق با جریان های سیاسی کُردی؛ آیا هدف نچیروان بارزانی محقق شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید