پشت پرده اعتراضات بلاروس کیست؟

به گزارش آموزشگاه ما، ویدئو هایی که اخیرا از اعتراضات در بلاروس منتشر شده اند، هزاران نفر از معترضان را در مینسک پایتخت این کشور نشان می دهند که به سمت میدان مرکز شهر حرکت می نمایند و در محله های مختلف نیز دست به تجمع و گردهمایی می زنند. جالب اینکه حتی کوچکترین شهر ها نیز در اقصی نقاط بلاروس، شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی از سوی معترضان بلاروسی هستند.

پشت پرده اعتراضات بلاروس کیست؟

این اعتراضات کاملا صلح آمیز هستند و معترضان از اتحاد قابل توجهی برخوردار هستند. آن ها به طور هماهنگ پرچم هایی را حمل می نمایند که پرچم رسمی بلاروس نیست و زمینه ای سفید و قرمز دارد و اشاره به پرچم بلاروس در جریان تحولات این کشور که منجر به استقلال آن در سال 2018 شد، دارد.

به گزارش خبرنگاران، در اغلب تجمعات اعتراضی در بلاروس، شما به سختی می تواند یک رهبر سیاسی که معترضان را راهبری کند مشاهده کنید. شما هیچ کس را نمی بینید که برای مردم سخنرانی کند و یا میکروفون به دست، مردم را مخاطب قرار دهد. کاندیدای ریاست جمهوری مخالف با لوکاشنکو که در جریان انتخابات اخیر در این کشور وی را به چالش کشید یعنی سوتلانا تیخانوفسکایا نیز اندکی قبل بلاروس را ترک کرد.

سوالی که مطرح می گردد این است: چطور هر معترضی در بلاروس دقیقا می داند که بایستی چه کند؟ پاسخ این است: یک وبلاگ نویس 22 ساله به نام سیاپان سویاتلو، عامل اصلی هماهنگی های قابل توجه در جریان اعتراضات بلاروس است. وی خارج از بلاروس زندگی می نماید و یک کانال تلگرامی مشهور را به نام Nexta Live مدیریت می نماید.

سیاپان سویاتلو، وبلاگ نویس 22 ساله بلاروسی و مدیر کانال تلگرامی Nexta Live

به عنوان مثال، اخیرا سیاپان سویاتلو در کانال تلگرامی خود از مردم خواسته بود دست به انجام یک راهپیمایی و تجمع اعتراضی بزنند. وی در پیغامش گفته بود: زنگ همسایه های خود را به صدا درآورید. دوستان و بستگان خود را فرابخوانید. همکاران خود را صدا بزنید. ما قرار است آرام و مسالمت جویانه به سمت میدان مرکزی مینسک (پایتخت بلاروس)، راهپیمایی کنیم. ما می خواهیم مقام های مسوول را به پاسخگویی وادار کنیم.

وی در ادامه خواهان آزادی فوری زندانیان سیاسی، استعفای بی قید و شرط لوکاشنکو، و صدور کیفر خواست قضایی بر علیه آن دسته از افرادی شده بود که دست به قتل و جنایت های شوکه نماینده سیاسی در بلاروس زده بودند.

این درخواست سیاپان سویاتلو، با استقبال گسترده مردم بلاروس روبرو شد و عده زیادی که این پیغام را دیده بودند، در تظاهرات اعتراضی شرکت نموده بودند. در روز های بعدی نیز بسیاری از مردم بلاروس، دست به اعتصاب زدند، زیرا پیغام های کانال تلگرامی سیاپان سویاتلو و یا کانال های مشابه را دیده بودند. در 10 روز گذشته، بسیاری از مردم بلاروس با استناد به آنچه کانال تلگرامی Nexta Live بیان نموده بود، دست به تظاهرات اعتراضی زده اند. آن ها این کار را انجام دادند، زیرا به آنچه این کانال تلگرامی می گوید، کاملا اعتماد دارند. آن ها حتی با توجه به اینکه صاحب این کانال تلگرامی تنها 22 سال دارد و یک وبلاگ نویس آماتور است و در خارج از بلاروس زندگی می نماید، باز هم به آن اطمینان می نمایند.

اساسا حتی شاید یکی از دلایل اعتماد مردم بلاروس به سیاپان سویاتلو این باشد که وی خارج از بلاروس زندگی می نماید و سن کمی دارد. زیرا هر چهره مخالفی که در بلاروس زندگی می نماید، با مصائب بسیار زیادی رو به رو است. هم اکنون بسیاری از چهره های مخالف با دولت بلاروس در زندان به سر می برند و حتی خودِ سوتلانا تیخانوفسکایا نیز به این دلیل در انتخابات شرکت کرد که همسرش که کاندیدای اصلی انتخابات ریاست جمهوری بلاروس بود، اندکی قبل از انتخابات توسط نیرو های امنیتی این کشور بازداشت شد. به زعم بسیاری از کارشناسان، بلاروس کشوری است که به دلیل حضور لوکاشنکو در قدرت، از هرگونه شفافیت و حاکمیت قانون، بی بهره است. همین مساله موجب می گردد تا اعتماد مردم بلاروس به افرادی نظیر سیاپان سویاتلو، بیش از پیش تقویت گردد.

مردم بلاروس به دولت کشورشان هیچگونه اعتمادی ندارند و همین مساله موجب شده تا کانال تلگرامی سیاپان سویاتلو، بیش از دو میلیون عضو داشته باشد و بسیاری نیز اخبار و اطلاعات این کانال را در اینستاگرام و یا یوتیوب دنبال نمایند. از سویی، او دقیقا به مردم بلاروس همان چیز هایی را نشان می دهد که آن ها دوست دارند و اقدامات وی در لهستان نیز موجب شد تا حدی از امنیت و مصونیت را داشته باشد و کسی نتواند بر علیه اقدامات و یا فعالیت های او کاری انجام دهد.

سیاپان سویاتلو به نحو گسترده ای به بازنشر اطلاعات دریافتی از سوی مخاطبان کانالش اقدام می نماید و در عمل همان کاری را می نماید که فردی نظیر آلکسی ناوالنی در روسیه انجام می دهد.

وی با اقدامات و فعالیت های خود عملا نوعی حس اجتماع و وحدت را در میان هوادارانش ایجاد نموده و به نیروی محرکه قدرتمندی در زمینه اعتراضات بلاروس شکل داده است. معترضان بلاروسی مطمئن هستند که دولت بلاروس قادر نخواهد بود در کانال تلگرامی سیاپان سویاتلو دست ببرد و یک صدای اعتراضی مهم را قطع کند.

اکنون معترضان بلاروسی با تکیه بر این کانال تلگرامی، یک منبع و صدای اعتراضی قابل توجه پیدا نموده اند. هم اکنون کانال تلگرامی سیاپان سویاتلو، نقش مهمی در هماهنگ کردن اعتراضات بر علیه دولت الکساندر لوکاشنکو بازی می نماید و در همه چیز، از شعار های اعتراضی تا نحوه اعتراض و تجمع، دخالت دارد.

*آنه آپلبوم، و. نویسنده و تحلیلگر ارشد پایگاه خبری آتلانتیک است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 20

به "پشت پرده اعتراضات بلاروس کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده اعتراضات بلاروس کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید