30 برابر میزان بارندگی در خراسان رضوی تبخیر می شود

به گزارش آموزشگاه ما، خبرنگاران/خراسان رضوی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه به طور میانگین و بر اساس یک روال عادی سالانه 150 میلیمتر بارندگی در استان رخ می دهد اما حدود سه متر از این آب دچار تبخیر و تعرق می شود، گفت: هر چند سال گذشته 100 میلمتر بارندگی در استان صورت گرفت اما به دلیل گرمی هوا 30 برابر این بارش ها تبخیر و تعرق آب صورت گرفت.

30 برابر میزان بارندگی در خراسان رضوی تبخیر می شود

غلامحسین ساربان در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر از طریق تبخیر آب در یک روال عادی 20 برابر بارش هاست.

وی ادامه داد: مقدار تبخیر و تعرق آب در اقلیم های سرد استان کمتر و در اقلیم های معتدل و گرم مانند شهرستان های بردسکن، مه ولات، تایباد، رشتخوار، تربت جام و خواف بیشتر است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه براساس پیش بینی های هواشناسی امسال امید به بارندگی کم است و کشاورزان باید در پی کشت های جایگزین باشند، شرح داد: نباید گذاشت آب از دشت ها خارج و یا به شکل ناصحیح مصرف شود. هیچ کجای دنیا نمی پذیرد استخرهای ذخیره آب با حجم بسیار زیاد راه اندازی شود و آب از دل دشت ها برای ذخیره سازی استخراج شود.

ساربان با بیان اینکه احداث مخزن ذخیره آب در حد اجرای سیستم آبیاری قطره ای معقول است، مطرح نمود: در حال حاضر مشاهده می شود بعضا آبی که باید سفره های زیرزمینی را تغذیه کند، به روش های غیراصولی در مخزن های چند هزار مترمکعبی نگهداری می شود.

وی با تاکید بر اینکه برای حفظ و استفاده بهینه از منابع آبی موجود باید فکری اساسی کرد، اضافه کرد: تنها راه حفظ کشاورزی با این مقدار منابع، آبیاری زیرسطحی در باغات و آبیاری میکرو در بخش زراعت است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی مطرح نمود: با اجرای آبیاری به روش تیپ در سطح یک هکتار می توان 2 تن افزایش عملکرد داشت. در حال حاضر بهترین روش آبیاری در این شرایط به صورت تیپ است.

ساربان گفت: به هر روش ممکن کشاورزان باید آبیاری زیرسطحی را اجرا کنند و منتظر تسهیلات و اعتبار نباشند. در واقع در شرایط کنونی نباید زمان را از دست داد.

وی اضافه کرد: متأسفانه اقلیم کشور به شدت در حال تغییر است و تا سال 2050 نیز این شدت و شرایط ادامه خواهد داشت و پدیده های حدی(گرمای شدید، سرمای زیاد و ...) تکرار خواهد شد. همچنین اعلام شده تا سال 2050 درجه حرارت بین 1.7 تا 2.2 درجه سانتیگرادی افزایش خواهد داشت. باید توجه داشت افزایش یک درجه ای حرارت موجب کاهش 17 درصدی رطوبت و بارندگی می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 688

به "30 برابر میزان بارندگی در خراسان رضوی تبخیر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 برابر میزان بارندگی در خراسان رضوی تبخیر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید