تنبی اسلام آباد؛خانه تاریخی متفاوت در استان یزد

به گزارش آموزشگاه ما، خانه تاریخی کریمی اسلام آباد معروف به تنبی اسلام آباد، بنایی متفاوت در منطقه رستاق شهرستان اشکذر است.

تنبی اسلام آباد؛خانه تاریخی متفاوت در استان یزد

سید محمد میرجلیلی مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر گفت:

در ادامه آنالیز و شناسایی آثار تاریخی شهرستان اشکذر تعیین شد که خانه حاجی کریمی دارای ویژگی های متفاوتی نسبت به سایر خانه های تاریخی استان است.

به گفته وی، این خانه تاریخی با ارزش در روستای اسلام آباد رستاق واقع شده است که با توجه به سبک معماری آن به نظر می رسد که متعلق به اوایل قاجار است. میرجلیلی، انبار بزرگ ذخیره غله، زیرزمین بدون درب که در سقف آن حفره ای برای تردد ایجاد شده است، تالار با گوشواره و هشتی زیبا، راه مخفی متصل به تنبی برای گریز از راهزنان یا مامورین، کاربندی های گچی، بادگیری بلند و زیبا به ارتفاع حدود 12 متر بر فراز تنبی، تنبی متصل به کوچه و بعلاوه وجود دو دری که به راهرو باز می گردد، را از جمله ویژگی های شاخص این بنا که به تنبی اسلام آباد نیز معروف شده ذکر کرد. این مسئول اعلام نمود:

همین ویژگی های شاخص در این بنای تاریخی، آن را از دیگر خانه های تاریخی استان متمایز نموده است.

این گونه ساخت و ساز در خانه های اعیان و بزرگان روستا اجرا شده است. از دیگر خانه های قدیمی این منطقه می توان به خانه باغ آصف پور جلال آباد اشاره نمود که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است. منبع: ایسنا

منبع: کجارو
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 781

به "تنبی اسلام آباد؛خانه تاریخی متفاوت در استان یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنبی اسلام آباد؛خانه تاریخی متفاوت در استان یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید