عاملی دور از انتظار که دشمن حس تنهایی است

به گزارش آموزشگاه ما، در تازه ترین تحقیقات، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا دریافتند در درون انسان ها عاملی وجود دارد که می تواند دشمن تنهایی باشد.

عاملی دور از انتظار که دشمن حس تنهایی است

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، تحقیقات در دهه اخیر نشان داده است که تنهایی عامل مهمی در سلامتی است که با خطرات قابل توجهی در سلامت جسمی و روانی و افزایش مرگ و میر همراه است. مطالعات قبلی نیز نشان داده اند که خرد می تواند به عنوان یک عامل محافظ در برابر تنهایی نقش داشته باشد. این رابطه معکوس بین تنهایی و خرد ممکن است در فرآیند های مختلف مغز باشد.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو دریافتند که مناطق خاصی از مغز به روش های مختلف به محرک های عاطفی مربوط به تنهایی و خرد پاسخ می دهند.

جیوتی میشرا استادیار گروه روانپزشکی در دانشکده پزشکی UC سن دیگو می گوید: ما علاقه مند بودیم بدانیم که چگونه تنهایی و خرد با تعصبات عاطفی ارتباط برقرار می کنند، به این معنی که چگونه به احساسات مختلف مثبت و منفی پاسخ می دهیم. در این تحقیق 147 شرکت کننده 18 تا 85 سال مورد مطالعه قرار گرفتند. ما دریافتیم هنگامی که چهره های خشمگین به عنوان عوامل برهم زننده معرفی می شوند، به طور قابل توجهی باعث کاهش سرعت پاسخ های شناختی ساده در افراد تنها می شوند. این بدان معنی است که افرادی که از تنهایی رنج می برند، توجه بیشتری به محرک های تهدیدآمیز مانند چهره های عصبانی دارند؛ از طرف دیگر در مورد خرد هنگامی که چهره ها با احساسات شاد نشان داده می شوند، رابطه مثبت و معناداری برای سرعت پاسخ مشاهده می شود، به ویژه افرادی که از خود صفات معقول تری مانند همدلی نشان می دهند، در حضور محرک های شاد پاسخ سریع تری دارند.

ضبط های مغزی مبتنی بر الکتروانسفالوگرام (EEG) نشان داد که بخشی از مغز به نام اتصال موقتی-جداری (TPJ) در افراد تنهاتر در مقابل افراد خردمند به طور متفاوتی فعال می شود. TPJ برای پردازش نظریه ذهن یا درجه ظرفیت همدلی و درک دیگران مهم است. این مطالعه نشان داد که این فعالیت در حضور احساسات عصبانیت برای افراد تنهاتر و در حضور احساسات شاد برای افراد عاقل بیشتر فعال است.

محققان همچنین فعالیت بیشتر محرک های تهدیدکننده را برای افراد تنها در قشر جداری بالاتر از سمت چپ مغز مهم دانستند این در حالی است که عقل به طور قابل توجهی با افزایش فعالیت های شاد هیجان انگیز در سمت چپ مغز، مسئول ویژگی های اجتماعی مثل همدلی است.

رئیس مرکز پیری سالم و استاد برجسته روانپزشکی و علوم اعصاب در دانشکده پزشکی UC سن دیگو گفت: این مطالعه نشان می دهد رابطه معکوسی بین تنهایی و خرد وجود دارد که تا حدی در زیست مغز و اعصاب نهفته است و فقط نتیجه تعصبات ذهنی نیست. این یافته ها به سلامت روحی و جسمی افراد مربوط می شود، زیرا به ما یک عصب زیست شناختی عینی در مورد چگونگی پردازش اطلاعات افراد احساسی یا عاقل می دهد. داشتن نشانگر های بیولوژیکی که می توانیم آن ها را در مغز اندازه گیری کنیم، می تواند به ما کمک کند تا درمان های موثر داشته باشیم و به این ترتیب احساس تنهایی افراد را کاهش دهیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 353

به "عاملی دور از انتظار که دشمن حس تنهایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاملی دور از انتظار که دشمن حس تنهایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید