قیمت مرغ به کیلویی 23 هزار و 300 تومان رسید

به گزارش آموزشگاه ما، به گزارش خبرنگاران، بزرگ حجت، عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از کاهش قیمت مرغ در بازار اطلاع داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 16 هزار و 900 تا 17 هزار تومان و مرغ گرم در خرد ه فروشی ها 23 هزار و 300 تومان است .

قیمت مرغ به کیلویی 23 هزار و 300 تومان رسید

وی آینده بازار مرغ را تابع شرایط کرونا دانست و اضافه کرد: پیش بینی شرایط بازار به شرایط رنگ بندی کرونا در شهرهای مختلف بستگی دارد، به طوری که با بازگشایی پرمصرف ها در بعضی شهرها قیمت مرغ زنده در محدوده 17 تا 17 هزار و 500 تومان باقی می ماند، در غیر این صورت به علت افزایش میزان جوجه ریزی وضع نگران نماینده است .

حجت با اشاره به مسائل سامانه بازارگاه بیان نمود: سامانه بازارگاه تا 40 روزگی جوجه نهاده تخصیص می دهد، ضمن آنکه تا 2 هفته اول پس از ورود جوجه به سالن، مرغداران مجبور به تامین نهاده از بازار آزاد هستند.

این مقام مسئول با انتقاد از تاخیر ستاد تنظیم بازار در اعلام نرخ مصوب جدید بیان نمود: با وجود افزایش کرایه های حمل ونقل و نرخ مصوب ذرت و کنجاله سویا، اما قیمت جدید مرغ اعلام نشده است، در حالی که مسئولان قول دادند که طی 20 روز قیمت ها را اصلاح نمایند که متاسفانه با گذشت بیش از 2 برابر این مدت زمان تغییری در نرخ ایجاد نشده است.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: فراوری مرغ گوشتی همانند مرغ تخم گذار نیست که اگر مرغدار یک دوره با فرایند زیان روبرو شد، ماه بعد جبران گردد چرا که فراورینماینده مرغ گوشتی زمانی که مرغ به مرحله عرضه می رسد، بین 3 روز تا 7 روز باید مرغ فراوریی را در بازار توزیع کند که با توجه به فراوری خطی و میزان جوجه ریزی، بعضی واحدهای مرغداری به علت عرضه با نرخ های قبل از افزایش قیمت نهاده ها متحمل زیان هستند.

به گفته وی، اگر نگاه مسئولان فراوری محور نباشد، فراورینماینده از فراوری خارج می گردد که با این وجود دچار وابستگی می شویم.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی استاندارد لاشه را 1500 تا 1800 گرم گفت و گفت: با توجه به آنکه عمده خانوارها مرغ سایز درشت مصرف می نمایند و فرهنگ سازی لازم برای استاندارد لاشه با وزن 1500 تا 1800 گرم نشده ، به همین خاطر مرغدار مجبور است که مرغ خود را در مدت زمان 50 روزگی عرضه کند که با این وجود 10 روز احتیاج کامل مرغ را از بازار آزاد خریداری می نماید، همچنین سهمیه از سامانه بازارگاه تا زمانی که مرغ وارد سالن نگردد، تخصیص داده نمی گردد و حداقل 2 هفته از زمان ورود مرغ به سالن زمان احتیاج است تا نهاده به دست مرغدار برسد که در این مدت هم مرغدار چاره ای جز تامین از بازار آزاد ندارد و تمامی این عوامل بر افزایش هزینه های فراوری دامن می زند.

این مقام مسئول اضافه کرد: با توجه به تامین بخشی از نهاده از بازار آزاد بارها پیشنهاد شده است که 20 درصد از نهاده را به محض ورود جوجه در اختیار مرغدار بگذارند تا بخشی از معضل مرتفع گردد.

حجت در خاتمه با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ شب عید وجود ندارد، توضیح داد: با توجه به برنامه ریزی انجام شده مسئله ای در فراوری نداریم و تنها برای خروج مرغداران از سردرگمی فراوری انتظار می رود که هر چه سریع تر قیمت جدید متناسب با هزینه فراوری اعلام گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 305

به "قیمت مرغ به کیلویی 23 هزار و 300 تومان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت مرغ به کیلویی 23 هزار و 300 تومان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید