نشت هوا در ایستگاه فضایی

به گزارش آموزشگاه ما، مشکل خروج هوا و افت فشار به دلیل وجود سوراخ در بدنه ایستگاه فضایی از ماه اوت آغاز شد. مرکز کنترل پرواز های روسیه می گوید، زمان در حال از دست رفتن است و این مشکل باید هر چه زودتر برطرف گردد.

نشت هوا در ایستگاه فضایی

ماه هاست که ایستگاه فضایی بین المللی دچار نشت هوا شده است. سازمان فضایی فدرال روسیه این نشت را بی خطر اعلام نموده، اما ذخیره اکسیژن مدام در حال کاهش است و فضانوردان بی صبرانه به دنبال محل نشتی. در بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) فضانوردان به دلیل وجود یک سوراخ در بدنه با مشکل تأمین هوا دست و پنجه نرم می نمایند.

به گزارش تاگس شاو، خبرگزاری دولتی تاس بر اساس گفت وگوی مرکز کنترل پرواز ها در مسکو و ایستگاه فضایی بین المللی گزارش داده که فضانوردان این ایستگاه به دلیل کاهش فزاینده ذخیره اکسیژن باید هر چه سریع تر محل نشتی را پیدا نمایند.

مشکل خروج هوا و افت فشار به دلیل وجود سوراخ در بدنه ایستگاه فضایی از ماه اوت آغاز شد. مرکز کنترل پرواز های روسیه می گوید، زمان در حال از دست رفتن است و این مشکل باید هر چه زودتر برطرف شود. سرگئی ریشکوف، فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی گفته است، هوا از جایی در محل گذر به زیوزدا (ماژول ایستگاه فضایی)، از اجزای ایستگاه فضایی نشت می نماید، اما محل دقیق آن روشن نیست.

در حال حاضر بحث بر سر نشت گیری این قسمت به نحوی است که تأمین هوا در این قسمت به خطر نیافتد. در ماه اکتبر سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی در جست وجو برای یافتن جای نشت توانستند با بستن اتاق ترانسفر و رها کردن یک چای کیسه ای در ماژول محل احتمالی این درز را کشف نمایند.

در شرایط بی وزنی چای کیسه ای به سمت محل احتمالی این نشت پرواز کرد و حرکت این شئ که به وسیله دوربین ها ثبت می شد ظاهرا راستا جریان هوایی که از نشتی منتشر می شد را نشان داد.

در آن موقع این حفره چهار و نیم سانتی متری درزگیری شد، اما علت ایجاد آن معلوم نشد. بعد ها معلوم شد که نشت هوا باز هم ادامه دارد. در ماه نوامبر مأموریتی برای پی بردن به این معما در خارج از ایستگاه انجام شد که آن هم به جایی نرسید.

روس کاسموس، سازمان فضایی فدرال روسیه بار ها تأکید نموده که این نشتی خطر مستقیمی را متوجه فضانوردان ایستگاه فضایی نمی نماید. ایستگاه فضایی بین المللی که قدمت آن به بیش از 20 سال قبل برمی شود بار ها دچار اختلال و نقص فنی شده است. آخرین بار در تأمین برق تأسیسات توالت این مرکز مشکلاتی به وجود آمد.

در حال حاضر هفت کیهان نورد در این ایستگاه در 400 کیلومتری زمین به سر می برند که دو نفر از آن ها روسی و چهار نفر آمریکایی اند و یک نفر نیز ژاپنی است.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 227

به "نشت هوا در ایستگاه فضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشت هوا در ایستگاه فضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید