کشف دی ان ای انسان اولیه از گرد و خاک غار باستانی

به گزارش آموزشگاه ما، محققان با استفاده از یک روش پژوهشی جدید پیروز به استخراج دی ان ای انسان اولیه نئاندرتال از گرد و خاک موجود در یک غار باستانی شده اند.

کشف دی ان ای انسان اولیه از گرد و خاک غار باستانی

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از ای بی سی نیوز، آنالیز دی ان ای مذکور به دانشمندان یاری می نماید تا دریابند چگونه انسان های نئاندرتال غارنشین قبل از نابودی کامل دو بار تا مرز انقراض پیش رفتند و دوباره به زندگی بازگشتند.

اطلاعات ژنتیکی یادشده توسط یک گروه بین المللی از محققان جمع آوری شده و نشان می دهد نئاندرتال های مورد آنالیز بین 200 هزار تا 50 هزار سال قبل زندگی می کردند. محل زندگی این افراد غارهایی در کشورهای اسپانیا و روسیه بوده است.

داده هایی که دانشمندان جمع آوری نموده اند نشان می دهد دو مورد جایگزینی بنیادی جمعیت انسان های نئاندرتال در اوراسیا اتفاق افتاده که یکی مربوط به 135000 سال پیش و دیگری مربوط به 100،000 سال پیش بوده است. به نظر می رسد این دو رویداد ناشی از تغییرات جدی زیست محیطی بوده که به علت سرد شدن ناگهانی هوا اتفاق افتاده و انسان های نئاندرتال را تا مرز نابودی پیش برده است.

در حدود ده سال قبل در یکی از این غارهای مورد آنالیز، دی ان ای انسانی باستانی در یک استخوان انگشت شناسایی شد که متعلق به گونه ای از انسان کاملاً ناشناخته به نام دنیسووان بوده است. اطلاعات جدید دی ان ای به دست آمده از خاک این غار ممکن است منجر به کسب اطلاعاتی در خصوص این گونه انسانی گردد. زیرا در غار یادشده انسان های نئاندرتال و دنیسووان در گذر زمان ساکن بوده اند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 442

به "کشف دی ان ای انسان اولیه از گرد و خاک غار باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دی ان ای انسان اولیه از گرد و خاک غار باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید