کشف 3 دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ

به گزارش آموزشگاه ما، خبرگزاری خبرنگاران- کاوشگر مارس اکسپرس(Mars Express) متعلق به آژانس فضایی اروپا(ESA) تالاب های زیرسطحی بیشتری از آب مایع را در مریخ پیدا کرده است.

کشف 3 دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از نیو اطلس، مدارگرد مارس اکسپرس(Mars Express) متعلق به آژانس فضایی اروپا(ESA) شواهدی از آب مایع بیشتری را در زیر کلاهک یخی مریخ در قطب جنوب این سیاره پیدا کرده است.

محققان بر اساس داده های حاصل از رادار پیشرفته مریخ برای امواج صوتی زیرسطحی و یون کره(MARSIS) سه دریاچه زیرسطحی جدید پیدا کرده اند که بزرگترین آنها 20 در 30 کیلومتر وسعت دارد.

تیم عملیاتی مارس اکسپرس در سال 2018 کشف کرد که کلاهک های یخی مریخ در همه جا یخی نیستند، بلکه در واقع دریاچه های بزرگ و زیرسطحی از آب مایع دارند.

با استفاده از ابزار MARSIS برای کاوش در زیر کلاهک قطب جنوب مریخ از ماه مه 2012 و دسامبر 2015، مدارگرد مارس اکسپرس از یک دریاچه به طول 20 کیلومتر در زیر 1.5 کیلومتر یخ نقشه برداری کرده است و اکنون با تجزیه و تحلیل مجدد داده های مشابه، دریاچه های بیشتری در عمق مشابه آشکار شده اند.

طبق گفته آژانس فضایی اروپا، این دریاچه و مجموعه دریاچه های کوچکتر شبیه دریاچه های زیر یخ موجود در زیر یخ های مناطق گرینلند، کانادا و قطب جنوب هستند. با این حال، به دلیل دمای انجماد در مناطق قطبی مریخ، آب این دریاچه ها احتمالاً بسیار شور است که توانسته مایع باقی بماند.

این آب احتمالاً به قدری شور است که ممکن است این دریاچه ها به اندازه دریاچه های نمک روی زمین فاقد حیات باشند، با این وجود میکروب های جان سختی در زمین وجود دارند که در شرایط درجه حرارت زیاد، شرایط اسیدی، قلیایی یا غلظت شیمیایی بالا قادر به زندگی هستند، بنابراین ممکن است نوعی از حیات به همین شکل در دریاچه های زیرسطحی مریخ نیز وجود داشته باشد.

جو بسیار نازک مریخ به معنای آن است که هیچ آبی به صورت مایع نمی تواند در سطح آن وجود داشته باشد، اما آژانس فضایی اروپا می گوید که این آب های زیرسطحی ممکن است میلیون ها یا میلیاردها سال از شر تابش های کیهانی و نور شدید خورشید دور مانده باشند و وجود آنها مربوط به دوره ای است که مریخ بسیار گرم تر و مرطوب تر بوده و دارای دریاچه ها، رودخانه ها و اقیانوس هایی بوده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 63

به "کشف 3 دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 3 دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید