آیین های عاشورایی سمنان، ماندگارترین میراث معنوی تاریخ ایران

به گزارش آموزشگاه ما، حسین بن علی (ع) و یارانش در روز دهم محرم سال 61 هجری قمری، میراثی ارزشمند و تکرار نشدنی بر جای گذاشتند که همیشه در امتداد تاریخ جاری است و با گذشت حدود 1400 سال از آن واقعه، هنوز حرف های زیادی برای مردمان دنیا دارد.

آیین های عاشورایی سمنان، ماندگارترین میراث معنوی تاریخ ایران

اما حسین (ع) نشان داد که می توانیم پیغام خود را حتی با خون خود برای قرن ها به عالمیان برسانیم که ظلم پایدار نیست و روزی آزادی خواهی و عدالت در این پهنه گیتی گسترده خواهد شد. مهم باور بر این مبانی و اعتقاد راستین بر معنویت دل های پاک مردمانی است که بر پایه امید و آرمان زنده اند و زندگی می نمایند و این خود ارزشی ا ست بی حد و پایان.

اما سخن از ارزش های محرم و فرهنگ عاشورا، بی آنکه این داشته فرهنگی و اجتماعی غنی و ارزشمند را با آثار معنوی و آیین های مرتبط با آن در نیامیزیم، اجحاف در حق سخن است. میراث معنوی ما ایرانیان شامل دایره وسیعی از ارزش های اجتماعی، فرهنگی عامه و جوامع محلی از منظر آیین ها، سنت ها، رسوم، اعتقادات و حرکات جمعی است که عزاداری ها، مرثیه ها و مراسم مرتبط با سوگواری اهل بیت یکی از اجزای مهم، تاریخی و جدایی ناپذیر با فرهنگ شیعی و ایرانی ما مردمان کهن آسیایی، را در بر می گیرد.

از این رو مراسم ها و سوگواری های مربوط به ایام محرم و عاشورای حسینی، یکی از شاخص ترین رویدادهای فرهنگی و اجتماعی اقصی نقاط ایران است که فارغ از گرایش های دینی، مذهب یا نوع تفکر، یکایک اجزای جامعه را برای 10 روز از سال، برای یک هدف تعیین و به یک منظور گرداگرد یکدیگر جمع می نماید تا بار دیگر یادآور یک واقعه تاریخی که چرخه زندگی انسان ها را به قبل و بعد از خودش تقسیم نموده، باشیم،تعمق در اینکه اگر بار دیگر حادثه ای مشابه در دوران حاضر ما رخ دهد، ما کجای ماجرا خواهیم بود.

در میان مراسم های مرتبط با عاشورا که در سطح کشور برگزار می گردد و مردم به هر طریق، ضمن عزاداری به شهدای روز تاسوعا و عاشورا ادای احترام نموده و یادآور مصائبی که بر آنان رفته می شوند، شاید بتوان استان سمنان را از منظری مهد و خواستگاه آئین ها و مراسم های عاشورایی و عزاداری سید و سالار شهیدان دانست. چرا که از هر کجای این استان عبور می کنیم، از کوچک ترین روستاها تا شهرهای عظیم، شاهد برپایی انواع مختلف آیین ها، تعزیه ها، شیوه های خاص عزاداری و سوگواری هستیم که هر یک در نوع خود راوی یک بخش از این رویداد تاریخی و برخواسته از سنن و باورهای مردم آن منطقه در جغرافیای سرزمینی است.

از توزیع نذری های متنوع و غذاهای خاص گرفته، تا نخل گردانی، شیوه های خاص مرثیه سرایی و روضه خوانی و برپایی خیمه در این روز، همه بازگو نماینده عظمت و شکوه یک اتفاق عظیم است.

در استان سمنان تا به امروز بیش از 200 آیین و مراسم سنتی و تاریخی عزاداری ایام محرم و روزهای تاسوعا و عاشورا شناسایی شده که از این حیث یکی از استان های حائز طرفیت در حوزه میراث معنوی و ناملموس شناخته می گردد.

از این تعداد، 30 اثر با درخواست جوامع محلی و پس از گردآوری اطلاعات و مستندات لازم، در فهرست میراث ناملموس کشور قرار گرفته اند که کوشش می گردد هر سال دست کم پنج تا 10 اثر، در این حوزه، پس از شناسایی به آثار واجد ارزش و ثبت شده افزوده گردد.

شاید بتوان از مهم ترین آثار معنوی با موضوع محرم و عاشورا در استان سمنان، را شناسایی و ثبت 11 عنوان مراسم نخل گردانی در چندین روستا و شهرهایی نظیر شهمیرزاد، مهدی شهر، شاهرود، تکیه جهادیه شهر سمنان و دامغان اشاره نمود که هر کدام تفاوت های بسیاری در شیوه تجمع مردم، حرکت و ابعاد و اندازه نخل با یکدیگر دارند.

همچنین مراسم سنگ زنی در سمنان و روستای حسن آباد و زانو زدن در روستا لاسجرد شهرستان سرخه نیز از دیگر مراسم های خاص و منحصر به فرد استان است که سالانه علاقه مندان و گردشگران مذهبی زیادی را برای بازدید از این مراسم که با نظم و ترتیب مثال زدنی برگزار می گردد، به نقاط محل اجرای این سنت جذب می نماید.

از دیگر آیین های منحصر به فردی که مطابق مشاهدات و پژوهش انجام شده در سطح کشور، تنها در شهر دامغان انجام می گردد، مراسم روز یازدهم محرم است که علاوه بر سوگواری و عزاداری در دهه محرم و روزهای تاسوعا و عاشورا، سیاه پوش شدن شهر در سوگ شهادت 72 فرشته آسمانی است، دسته های عزاداری به خیابان ها می آیند و غذای نذری در تعداد بی شماری میان عزداران حسینی توزیع می گردد که به گمان پژوهش گران در آن روز خاص، دست کم 20 تا 30 هزار نفر از گوشه کنار کشور برای شرکت در این مراسم به دامغان سفر می نمایند.

اما در این میان نباید از شهر سرخه و مراسم های خاص آن به سادگی عبور کرد. مراسم قاتل آو یا در فارسی آب قاتل، حیدر حیدر در تکیه آق علی چال و مراسم دسته عرب از جمله میراث معنوی و روایی در سرخه است که جمعیت پرشمار شرکت نماینده در خلال برگزاری این مراسم ها، نشانگر ارزش ها و باورهای اصیل مرتبط با آن است.

به عنوان مثال در مراسم قاتل آو، با بهره گیری از واقعه مسدود کردن آب بر خیمه های جبهه حق از سوی دشمنان، راستا ورودی آب از خارج از شهر توسط عزاداران طی می گردد و این میان با مرثیه خوانی بر سوگ امام دل ها می نشینند. تعزیه نیز از دیگر اجزای مهم و جاری در فرهنگ عاشورایی مردمان استان سمنان است.

از هر شهر که گذر می کنیم، شاهد برپایی تعزیه و نمایش های روایی واقعه عاشورا هستیم که مراسم حسن و حسین میامی گرفته تا تعزیه روستای گرمن شاهرود، تعزیه گرمسار و خیمه سوزان دامغان، سرخه و سمنان، هر یک از ویژگی ها و روایت های شفاهی و بعضاً ریشه در فرهنگ جامعه محلی دارد که مخاطبان به دلیل ارتباط روحی و معنوی خاصی که با رویدادهای وقایع برقرار می نمایند، مجذوب آن شده و بر مصائب اهل جنت سوگواری می نمایند.

بی شک سمنان، استانی است که باید در همه فصول و ایام سال مورد بازدید قرار گیرد. از جاذبه های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی گرفته تا مواریث ناملموس که هر آینه رنگ و بوی توالی زندگی و حیات در آن متبلور و متجلی است، همه و همه انگاره هایی نو در ذهن مخاطب ایجاد می نکند و ظرفیتی مغفول را نمایان می سازد.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 36

به "آیین های عاشورایی سمنان، ماندگارترین میراث معنوی تاریخ ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین های عاشورایی سمنان، ماندگارترین میراث معنوی تاریخ ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید