سفر به آمریکا: استرداد بیش از سه هزار قطعه فسیل ارزشمند کشور از آمریکا

به گزارش آموزشگاه ما، در سالهای 1354 و 1355 یک گروه مشترک از کاوشگران ایرانی و امریکایی به سرپرستی دکتر برنارد کمپبل استاد دانشگاه کالیفرنیا با اجرای عملیات اکتشافی در منطقه مراغه و مناطق اطراف دریاچه ارومیه، پیروز به کشف حدود 3 هزار قطعه فسیل منحصر به فرد مربوط به دوران سوم زمین شناسی از جمله 802 قطعه فسیل ارزشمند مهره داران و یک جمجمه کامل متعلق به نمونه مشخصی از پستانداران گردیدند.

سفر به آمریکا: استرداد بیش از سه هزار قطعه فسیل ارزشمند کشور از آمریکا

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور ارزان آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

پس از کشف فسیل ها، تعدادی از آنها به موجب توافقی که بین موزه تاریخ طبیعی ایران با بخش دیرینه شناسی موزه کانتی (لس آنجلس) اجرا شده بود، برای مطالعه، شناسایی و طبقه بندی در سه مرحله (مرحله اول 104 قطعه فسیل، مرحله دوم یک کارتن حاوی تخته سنگ و در مرحله سوم 15 کارتن فسیل) به موزه مذکور در ایالات متحده ارسال و مقرر گشت که پس از انتها مطالعات و نتیجه گیری در موعدهای معین شده بین 6 ماه تا یک سال به ایران بازگردانده شوند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این فسیلها که از نظر حقوقی در واقع بخشی از اموال ایران بود، همچنان در ایالات متحده باقی بود و با امضای بیانیه های الجزایر دولت ایالات متحده متعهد شد که اموال ایران در امریکا را مسترد و منتقل نماید اما علیرغم این تعهد، امریکا اقدام مؤثری نکرد و عملاً از همکاری برای انتقال فسیل ها به ایران امتناع نمود و به این ترتیب از نظر حقوقی از تعهدات خود تخلف کرد. از این رو در سال 1361 دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور استرداد فسیل ها به عنوان بخشی از اموال ایران و دریافت خسارات وارده، دعوایی علیه دولت امریکا به علت نقض بیانیه های الجزایر در دیوان دعاوی ایران ـ ایالات متحده اقامه کرد.

خاتمه به دنبال پیگیری های حقوقی مستمر در دیوان داوری ایران ـ امریکا با کوشش و پیگیری حقوقی مرکز مذکور خصوصاً در 2 سال اخیر، محموله حاوی بیش از 3000 فسیل منحصر به فرد مربوط به دوران سوم زمین-شناسی بالاخره در 24 دی ماه با هزینه امریکا به آمستردام منتقل شد و پس از بازبینی مجدد بسته ها، به ایران منتقل و به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل شد.

منبع: هفت صبح

منبع: کجارو
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 217

به "سفر به آمریکا: استرداد بیش از سه هزار قطعه فسیل ارزشمند کشور از آمریکا" امتیاز دهید

1 کاربر به "سفر به آمریکا: استرداد بیش از سه هزار قطعه فسیل ارزشمند کشور از آمریکا" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به آمریکا: استرداد بیش از سه هزار قطعه فسیل ارزشمند کشور از آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید