ایران فناوری گیت های الکترونیکی را از انحصار اروپا درآورد

به گزارش آموزشگاه ما، محققان یکی از شرکت های دانش بنیان پیروز شدند همزمان از دو فناوری در حوزه قطار های شهری رونمایی نمایند. تا به امروز فقط کشور های ایتالیا، فرانسه و آلمان در حوزه سیستم های کنترل تردد هوشمند تولیداتی داشته اند.

ایران فناوری گیت های الکترونیکی را از انحصار اروپا درآورد

با ما سفر کنید و با تورهای ارزان قیمت اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از جوان، محققان یکی از شرکت های دانش بنیان پیروز شدند همزمان از دو فناوری در حوزه قطار های شهری رونمایی نمایند. تا به امروز فقط کشور های ایتالیا، فرانسه و آلمان در حوزه سیستم های کنترل تردد هوشمند تولیداتی داشته اند. در حوزه تهویه پیشرفته نیز تا کنون به کشور های اروپایی و ژاپن وابسته بوده ایم.

محققان شرکت دانش بنیان پیشگامان رفیع ایرانیان روز پنج شنبه از فن های برگشت پذیر دود دو جهته و گیت های الکترونیکی با کاربرد در تونل های مترو بهره برداری کرد. بسیاری از دانش آموختگان ممتاز دانشگاه های علم وصنعت، تهران و پلی تکنیک تا به امروز در قالب این دانش بنیان، اختراعات خود را به پروژه های کشوری تبدیل نموده اند.

تهویه ایرانی از هواپیما تا قطار

مهم ترین مزیت استفاده از سیستم کنترل و تخلیه دود، توانایی تغییر جهت های جریان هوا در مترو و خارج کردن آن ها هنگام حادثه است. بدون سیستم فن های برگشت پذیر، تراکم مونوکسید کربن می تواند به اندازه ای عظیم گردد که نتوان حتی آن را به وسیله عملیات آتش نشانی کنترل کرد. این نوع سیستم تهویه به قدری مهم است که چهار سال قبل، از کار افتادن فن های برگشت پذیر مترو لیورپول، خسارت اقتصادی و حیثیتی شدیدی را به مدیریت شهری لیورپول وارد کرد.

فن های محوری برگشت پذیر راه حلی برای کنترل آلودگی هوا در محیط های زیرزمینی بخصوص ایستگاه های مترو، تونل ها و حتی پارکینگ های طبقاتی هستند.

این دستگاه ها با فناوری پیچیده ای که دارند به خروج هوای یک محیط بسته و دمیدن هوای تازه به آن محیط یاری می نمایند. این سیستم هم روشی برای کنترل آلاینده ها هستند و هم پاک سازی هوا را برعهده دارند. ایستگاه های مترو و هواپیما ها مهم ترین کاربران این سیستم تهویه هستند و با استفاده از این فناوری، بهترین فیلترینگ هوا را در اختیار مسافرین قرار می دهند.

تا به امروز فقط شرکت هایی از کشور های اروپا، امریکا، چین و ژاپن سازنده فن های برگشت پذیر دود دو جهته بودند که اکنون محققان ایرانی هم به این فناوری دست پیدا کردند. مثلاً فن جت های تونل رسالت از نوع F 300 و ساخت فرانسه است یا فن های تهویه اولیه در مترو تهران ساخت ژاپن است و اکنون دیگر احتیاجی به واردات این فناوری از خارج از کشور نداریم.

هواپیمایی ایران ایر، هواپیمایی ساها، برج میلاد، راه آهن جمهوری اسلامی، وزارت کشور، لبنیات دومینو، لبنیات میهن و شرکت قطار های شهری تمام کلانشهر ها از مشتریان این فناوری جدید ایرانی هستند.

غلبه بر 3 قدرت اروپایی

شبکه های هوشمند کنترل تردد هم راه حلی ایده آل برای جهت های پر تردد است که علاوه بر احتیاج به عبور و مرور با امنیت بالا باید گذرگاه سریعاً باز و بسته گردد؛ مانند مترو، بانک ها، سازمان ها، دفاتر مرکزی.

داشتن پلتفرم بسیار قوی و بدنه مستحکم در کنار مکانیسم فوق سریع با موتور گیر بکس قابل اطمینان و همگام سازی با برد های الکترونیک بهینه سازی شده از ویژگی های شبکه های هوشمند کنترل تردد این دانش بنیان است. فناوری های که یک از قدرتمند ترین گیت های کنترل تردد جهان را تشکیل داده اند.

سیستم تردد این دانش بنیان قابلیت اتصال و همگام سازی با انواع دستگاه اکسس کنترل، از جمله سیستم بارکد خوان را دارد. شمارش افراد ورودی و خروجی وخروجی صحت عبور کاربران از گیت از دیگر امکانات این فناوری است.

جالب اینکه سیستم Tailgate این دستگاه، اجازه عبور غیر مجاز به بازدید نمایندگان را نمی دهد. به صورتی که اگر بازدید نماینده ای در حال عبور از راهرو باشد و شخص دیگری دقیقاً دنباله نفر اول قصد ورود داشته باشد؛ دروازه بسته شده و اجازه عبور به نفر دوم را نمی دهد. از دروازه های گیت هم می توان به صورت دو جهته استفاده کرد و با همه سیستم های کنترل الکترونیکی قابل تنظیم است.

ضمن اینکه باله های گیت از نوع شیشه سکوریت لمینت شده می باشد که دارای ارتفاع بیشتری نسبت به بقیه گیت ها بوده و مجهز به یک نوار ضربه گیر لاستیکی می باشد که دور تا دور شیشه را پوشش داده و باعث خنثی شدن برخورد ها برای جلوگیری از آسیب به عابران می گردد.

تا به امروز فقط شرکت هایی از کشور های فرانسه، آلمان و ایتالیا سازنده شبکه های هوشمند کنترل تردد بودند که اکنون محققان ایرانی هم به این فناوری دست پیدا کردند. سازمان قطار های شهری اصفهان، سازمان قطار های شهری تبریز و حومه، سازمان قطار های شهری تهران و حومه، سازمان قطار های شهری مشهد، وزارت کشور و برج میلاد از مشتریان عظیم این فناوری هستند.

ایجاد بازار کار برای متخصصان داخلی

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، در رونمایی از فناوری های این مؤسسه با بیان اینکه فن های محوری برگشت پذیر دود دو جهته، از جمله محصولات دانش بنیان این شرکت است، گفت: این محصول با طراحی خاص و ویژه در تهویه تونل ها و ایستگاه های خطوط مترو کاربرد دارد. همه اجزای این تهویه ها ساخت داخل است و ساختار آن هم متناسب با مترو طراحی شده است. این تجهیزات، تهویه مناسبی برای خطوط مترو ایجاد نموده است.

رضا ناظریه اضافه کرد: درایستگاه های مترو برای تهویه هوا، خنک کردن و رفع هوای دم نموده و آلوده و تأمین هوای تازه برای مسافران در حالت اضطراری از هواساز ها و هواکش ها استفاده می گردد. سیستم تهویه مکانیکی مترو شرایط محیطی در ایستگاه ها و تونل ها را در دما و رطوبت مناسب حفظ و هوای تازه و مناسب برای مسافران تأمین می نماید.

ناظریه توضیح داد: یکی دیگر از حوزه های فعالیت ما شبکه های هوشمند کنترل تردد است. از آنجا که این فناوری در انحصار چند شرکت اروپایی بود، با اراده به قطع وابستگی به صنایع بیگانه و ایجاد بازار کار مناسب برای متخصصان داخلی، توانستیم تمامی اجزای این سیستم ها را با دانش فنی خود بومی کنیم.

این محقق در نهایت اضافه کرد: این سیستم متشکل از گیت های الکترومکانیکی به همراه سخت افزار و نرم افزار های کاربردی است که بر اساس روش های متعددی، چون کارت هوشمند غیر تماسی، اثر انگشت، چهره نگاری، کارت ملی، دوربین پلاک خوان، تگ های RFID، ریموت کنترل، شناسایی به وسیله کلمه عبور، کلید فشاری و غیره، صدور مجوز عبور و کنترل هوشمندانه را انجام می دهد.

مونوریل را هم به حرکت انداختند

ناگفته نماند کارتخوان سه منظوره (بارکد خوان - کارت هوشمند واثر انگشت)، موتور DC و برد الکترونیکی سیستم تردد هوشمند هم از تازه ترین اختراعات پژوهشگران در این شرکت دانش بنیان است.

تأمین تجهیزات سیستم بلیت الکترونیک مونوریل قم برای هفت ایستگاه به تعداد 61 عدد گیت از جمله دستاورد های این مؤسسه فناور است که موجب شد سال جاری مونوریل قم از انفعال خارج شده و به حرکت بیفتد. گیت ضدعفونی هوشمند هم از تازه ترین دستاورد های محققان این دانش بنیان است که در حال اجرایی شدن در بسیاری از نهاد ها و مراکز کشور است

طراحی سخت افزار کنترل بلیت الکترونیک و راهبند برای مترو مشهد، خرید و آموزش تجهیزات مخابرات خط 2 مترو مشهد، طراحی سیستم بلیت الکترونیک مترو تبریز خط یک و برای 18 ایستگاه تعداد 152 عدد گیت از جمله خدمات این دانش بنیان به حمل و نقل شهری است.

فناوری های دیجیتال به عنوان بخش مهمی از فناوری های جدید و نوظهور به یکی از ویژگی های منحصر به فرد سیستم های پیشرفته حمل و نقل مبدل شده است. به گونه ای که امروزه اغلب سیستم هایی که در سیستم های حمل و نقل زیرزمینی وجود دارد، مشکلاتی مانند ازدحام بیش از اندازه مسافران، عدم وجود تعداد واگن کافی برای مسافران و ... را رفع نموده است.

راه اندازی سیستم های ارائه خدمات الکترونیک در ایستگاه های مترو موجب تسهیل ارائه خدمات به مسافران خطوط حمل ونقل ریلی شده است. در حمل و نقل ریلی بین شهری نیز مسافرانی که بلیت خود را به شیوه الکترونیکی و به وسیله اینترنت و به یاری کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه خود خریداری نموده اند، درک بهتری از فناوری تردد هوشمند به دست می آورد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 277

به "ایران فناوری گیت های الکترونیکی را از انحصار اروپا درآورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران فناوری گیت های الکترونیکی را از انحصار اروپا درآورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید