تعمیر لپ تاپ؛ همه چیز درباره هزینه و مخارج تعمیر لپ تاپ

به گزارش آموزشگاه ما، لپ تاپ های گرانقیمت اندازه یک ماشین پراید قیمت دارند و برای خرید یک مدل با حداقل امکانات باید 20 میلیون تومان خرج کنید. همین موضوع باعث شده این روز ها کار تعمیرات لپ تاپ رونق بگیرد. مغازه هایی در انتهای راهرو پاساژ ها که داخلشان پر از کشو پیچ و قطعات نیم سوز شده است. اگر شانس داشته باشید همه چیز با تعمیرات نرم افزاری حل می گردد، اما امان از زمانی که کار به تعویض قطعه بکشد. هزار و یک مدل لپ تاپ داریم که هر کدام قطعه مخصوص خودشان را دارند و برای پیدا کردن قطعات جایگزین شاید لازم باشد کل پاساژ های شهر را بگردید. اگر قطعه پیدا گردد باید خودتان را برای هزینه های میلیونی آماده کنید. تازه در چنین حالتی باید خدا را شکر کنید، چراکه در غیر این صورت چاره ای جز کنار گذاشتن رفیق قدیمی و خرج کردن برای خرید لپ تاپ جدید نخواهید داشت.

تعمیر لپ تاپ؛ همه چیز درباره هزینه و مخارج تعمیر لپ تاپ

از پروفایل ما kalarena دیدن نمایید.

هزینه های تعمیرات نرم افزاری لپ تاپ

به گزارش خبرنگاران؛ نصب ویندوز و حل مسائل درایور ها اصلی ترین کار های نرم افزاری برای تعمیرگاه های لپ تاپ است. احتمالا شما هم از کسانی باشید که زیاد از ویندوز سر در نمی آورند و چاره ای جز سپردن مسائل نرم افزاری به تعمیرکاران لپ تاپ ندارند. آن ها عموما حدود 50 هزار تومان برای نصب ویندوز پول می گیرند. هزینه نصب کامل به همراه نرم افزار های عمومی و درایور ها بعضا به 100 هزار تومان می رسد. اگر ماوس، کیبورد یا سی دی رام از کار افتاده باید دعا کنید صرفا مشکل نرم افزاری باشد و با نصب درایور مخصوص همه چیز حل گردد. در چنین حالتی تعمیر لپ تاپ حدود 20 هزار تومان برایتان خرج خواهد داشت. در غیر این صورت ممکن است خرجتان بیشتر گردد. از دیگر هزینه های تعمیرات نرم افزاری می توان به ریکاوری اطلاعات از دست رفته اشاره نمود که هزینه آن حدود 70 هزار تومان است. نصب نرم افزار های درخواستی هم حدود 20 هزار تومان هزینه دارد.

هزینه تعویض قطعات لپ تاپ

اگر مشکل لپ تاپ به وسیله تعمیرات نرم افزاری حل نگردد، ناچار به باز کردن آن و تعمیرات سخت افزاری هستید. تعمیرکار ها صرفا برای باز کردن لپ تاپ حدود 30 تا 40 هزار تومان اجرت می گیرند. با این کار ممکن است مشکل اصلی معین نگردد، اما وقتی معین شد، هزینه جداگانه ای برای تعویض قطعه مورد نظر برایتان در نظر خواهند گرفت. توجه داشته باشید که این مورد صرفا اجرت تعویض است و هزینه قطعات جدید جداگانه محاسبه می گردد. آن ها برای تعویض یا ارتقا رم یا حافظه موقت حدود 40 هزار تومان، تعویض یا ارتقا هارد دیسک 40 هزار تومان، تعویض فن داخلی 30 هزار تومان، تعویض سی دی رام 30 هزار تومان، تعویض مادربورد 70 هزار تومان، تعویض ال سی دی 100 هزار تومان، جک برق و پورت های مختلف لپ تاپ هر کدام 30 هزار تومان، تعویض کیبورد و تاچ پد حدود 40 هزار تومان، تعویض ماژول وایفای حدود 30 هزار تومان و تعویض باطری داخل لپ تاپ تقریبا 40 هزار تومان هزینه دریافت می نمایند. توجه داشته باشید که اگر به بدنه لپ تاپ شما آسیب رسیده یا شکسته، می توان گفت کاری از دستتان بر نمی آید. چراکه هر قطعه ای در بازار پیدا گردد، بدنه لپ تاپ به سختی پیدا خواهد شد. تعمیرکار ها برای سر هم کردن کل یک لپ تاپ هزینه 200 هزار تومانی در نظر می گیرند. اگر قطعات مورد احتیاج را خودتان تهیه کنید، تعمیرکار ها صرفا به دریافت اجرت بسنده می نمایند، اما اگر از آن ها قطعه بخواهید، شرایط متفاوت خواهد بود. احتمالا این مورد گزینه بهتری باشد. چراکه تعمیرکار ها راحت تر از شما می توانند قطعه مورد نظرتان را در بازار پیدا نمایند. البته در چنین حالتی شما ناچار هستید که درباره قیمت قطعات به تعمیرکار لپ تاپ اعتماد کنید. ممکن است آن ها قطعات را ارزان تر بخرند و با قیمت بالاتری برایتان فاکتور بنویسند.

هزینه خرید قطعات لپ تاپ

زمانی که با لپ تاپتان دچار مشکل شدید، امیدواریم بتوانید صرفا با کار های نرم افزاری مثل نصب درایور و ... آن را حل کنید. در غیر این صورت اگر مشکل از سخت افزار لپ تاپ باشد، کفش آهنی بپوشید و خودتان را برای خرج های خرید قطعات آماده کنید.

هارد یک ترابایتی لپ تاپ عموما بین یک میلیون تا یک میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد

قیمت مادربورد لپ تاپ از 500 هزار تومان آغاز می گردد تا 10 میلیون تومان. همه چیز بستگی به مدل لپ تاپ شما دارد. دقیقا باید همان مادربوردی را بخرید که برای لپ تاپ شما طراحی شده. مادربورد های بدون گرافیک و سوکت ها عموما در محدوده دو میلیون تومان قیمت دارند. قیمت مادربورد های گرافیک دار عموما پنج میلیون تومان است. لپ تاپ هایی که سوکت های آن روی بورد اصلی نصب شده ممکن است خرج بیشتری روی دست صاحبشان بگذارند. چراکه برای تعمیر درگاه هایی مثل USB و HDMI ضروری است مادربورد لپ تاپ تعمیر یا تعویض گردد. این مادربورد ها قیمت بالاتری نسبت به بقیه دارند. برای برخی مدل ها با CPU بالاتر، قیمت مادربورد در محدوده هفت تا هشت میلیون تومان قرار می گیرد. توجه داشته باشید که هرچه CPU یا پردازشگر لپ تاپ شما پیشرفته تر باشد، باید هزینه بیشتری برای خرید مادربورد کنار بگذارید. از طرف دیگر باید اصل کمیابی را هم در نظر بگیرید. اگر لپ تاپ خاصی داشته باشید که قطعات آن در بازار کمیاب باشد، طبیعتا خرجتان برای خرید مادربورد به حدود 10 میلیون تومان خواهد رسید. البته برخی فروشنده ها امکان ثبت سفارش از چین دارند که هزینه آن جداگانه حساب می گردد.

هارد دیسک از همه قطعات راحت تر پیدا می گردد. چراکه از هر هاردی می توانید برای لپ تاپتان بهره ببرید و لازم نیست حتما سراغ مدل مخصوص بروید. هارد دیسک اینترنال با توجه به ظرفیت، برند و گارانتی قیمت متفاوتی دارند. هارد یک ترابایتی لپ تاپ عموما بین یک میلیون تا یک میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد. هارد 500 گیگابایتی بین 700 تا 900 هزار تومان و هارد دو ترابایتی عموما بالاتر از دو میلیون تومان قیمت دارند. بعضا ترجیح می دهند برای تعویض هارد، سراغ مدل های SSD بروند که با وجود ظرفیت کمتر، سرعت بسیار بالاتری دارند.

هارد SSD ظرفیت های متفاوتی نسبت به هارد دیسک ها دارند و ظرفیت هایشان 120، 240، 480 گیگابایتی و یک ترابایتی است. مدل های 120 گیگابایتی این هارد حدود 600 هزار تومان، 240 گیگابایتی حدود یک میلیون تومان و 480 گیگابایتی حدود یک میلیون و 600 هزار تومان قیمت دارد. هارد SSD برخی برند ها گران تر است. مثلا هارد SSD با ظرفیت 120 گیگابایتی ای دیتا هم قیمت با هارد SSD با ظرفیت 240 گیگابایتی سن دیسک یعنی 800 هزرا تومان فروخته می گردد.

رم لپ تاپ شرایطی مشابه هارد دارد و از هر کدامشان می توان برای همه لپ تاپ ها استفاده کرد. البته به شرطی که مادربورد لپ تاپ قابلیت پشتیبانی از حافظه موقت بالاتر داشته باشد. رم لپ تاپ دو گیگابایتی حدود 130 تا 180 هزار تومان، رم چهار گیگابایتی حدود 380 تا 430 هزار تومان، رم هشت گیگابایتی حدود 800 هزار تومان و رم 16 گیگابایتی حدود یک میلیون و 600 هزار تومان قیمت دارد. در برخی مدل های لپ تاپ، حتی حافظه موقت روی مادربورد نصب شده و قابل تعویض یا ارتقا نیست.

باطری لپ تاپ عمر خاص خودش را دارد و بعد از مدتی باید دنبال باطری جدید مخصوص همان مدل لپ تاپ بگردید. باطری های چینی موجود در بازار عموما در محدوده 350 تا 450 هزار تومان قیمت دارند. هزینه خرید باطری های اورجینال تقریبا دو برابر این رقم و حدود 600 تا 800 هزار تومان است.

اگر صفحه کلید به قاب متصل باشد، هزینه تعمیر آن به 900 هزار تا یک میلیون تومان می رسد

صفحه کلید لپ تاپ در حدود 250 تا 350 هزار تومان برایتان خرج دارد. کیبورد لپ تاپ های اپل گرانتر از بقیه برند ها و حدود 500 تا 600 هزار تومان است. اگر صفحه کلید لپ تاپ شما به قاب متصل باشد، هزینه خرید تعمیر آن به 900 هزار تا یک میلیون تومان می رسد.

تاچ پد لپ تاپ ها عموما در محدوده 800 هزار تومان قیمت دارند و اگر صرفا بورد آن ها به مشکل خورده باشد، تقریبا باید 80 هزار تا 100 هزار تومان برای خرید قطعه هزینه کنید. قیمت کلیک تاچ پد هم در همین حدود و تقریبا 90 هزار تومان است.

صفحه نمایش لپ تاپ حداقل 800 هزار تا یک میلیون تومان قیمت دارد. این رقم برای لپ تاپ های کوچک 12 اینچی است و هرچه ابعاد صفحه نمایش بزرگتر باشد، طبیعتا هزینه خرید چنین قطعه ای بیشتر می گردد. صفحه نمایش 13 اینچی حدود یک میلیون و 300 تا یک میلیون و 600 هزار تومان، 14 و 15 اینچی حدود یک میلیون و 700 هزار تا دو میلیون تومان و صفحه نمایش های 16 اینچی حدود سه میلیون تومان قیمت دارند. علاوه بر ابعاد صفحه نمایش، تعداد پین ها هم در قیمت آن ها تاثیرگذار است. قیمت گران ترین صفحه نمایش های موجود در بازار بعضا به هفت میلیون تومان می رسد. اگر به کلی صفحه نمایش و قاب رویی لپ تاپ احتیاج به تعویض داشته باشد، باید حداقل دو میلیون تومان برای خرید آن کنار بگذارید. همچنین اگر صفحه نمایش لپ تاپ شما لمسی است، خرید تاچ ال سی دی حدود 700 هزار تا یک میلیون تومان خرج دارد.

لولای لپ تاپ، از آن دسته قطعات آسیب پذیر است که با کوچکترین ضربه ای شما را به ملاقات تعمیرکاران لپ تاپ می فرستد. هزینه خرید لولا تقریبا 100 هزار تومان است، اما اگر به کابل ال سی دی آسیب رسیده باشد، باشد حدود 200 هزار تومان برای آن هزینه کنید.

قیمت بورد های جانبی لپ تاپ مثل کارت خوام، بورد USB، بورد صدا، بورد پاور و بورد هارد لپ تاپ بین 50 تا 300 هزار تومان است. برای مثال در اغلب مدل ها بورد USB حدود 50 تا 70 هزار تومان قیمت دارد. بورد صدا تقریبا 100 تا 140 هزار تومان خرج روی دستتان می گذارد. بورد رم ریدر بین 100 تا 150 هزار تومان، بورد پاور حدود 60 هزار تومان، بورد مدیا حدود 80 تا 110 هزار تومان و بورد سوئیچ حدود 100 هزار تومان قیمت دارد. توجه داشته باشید که این ارقام حدودی است و بسته به مدل های مختلف لپ تاپ تفاوت زیادی دارد. همچنین این بورد ها صرفا در لپ تاپ هایی به کار می آیند که تمام قطعات و ماژول ها روی مادربورد کار نشده بود. اگر همه چیز به هم متصل باشد و اصطلاحا سوکت ها OnBoard باشند، خرید چنین بورد هایی به کارتان نمی آید و اگر بخواهید مشکلتان را حل کنید، باید سراغ خرید مادربورد بروید.

از جمله دیگر قطعات لپ تاپ می توان به اسپیکر با قیمت حدود 100 هزار تومان، هیت سینک با قیمت حدود 80 تا 100 هزار تومان، فن سی پی یو با قیمت حدود 100 تا 200 هزار تومان و آداپتور با قیمت 200 تا 400 هزار تومان اشاره نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 90

به "تعمیر لپ تاپ؛ همه چیز درباره هزینه و مخارج تعمیر لپ تاپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعمیر لپ تاپ؛ همه چیز درباره هزینه و مخارج تعمیر لپ تاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید