جهش بلند شمشیربازی سابر از ریو تا توکیو، به دنبال تاریخ سازی در سرزمین آفتاب

به گزارش آموزشگاه ما، شمشیربازی سابر توانست جهش بزرگی را برای المپیک توکیو داشته باشد و اکنون جزو امیدهای کسب مدال ایران در بازی های المپیک قرار گرفته است.

جهش بلند شمشیربازی سابر از ریو تا توکیو، به دنبال تاریخ سازی در سرزمین آفتاب

به گزارش خبرنگاران، شمشیربازی موفقیت های چشمگیری را از المپیک ریو تا توکیو به دست آورده است به گونه ای که اکنون جزو امیدهای کسب مدال در المپیک به حساب می آید. البته این موفقیت را مدیون اسلحه سابر است که در این سالها جور کش دیگر اسلحه ها هم شده است. در شرایطی که اپه و فلوره در حال در جا زدن هستند، سابر توانسته خود را به عنوان یکی از قدرت های دنیا معرفی کند.

شروع جهش بلند از ریو2016

سابر در المپیک ریو صاحب دو سهمیه انفرادی (مجتبی عابدینی و علی پاکدامن) شد که در همان بازی ها هم مجتبی عابدینی گام بزرگی برداشت و فاصله بسیار کمی با مدال آوری داشت اما در نهایت چهارم شد . عابدینی با همان مقام چهارمی هم دست به کار بزرگی زد و نام شمشیربازی ایران را بر سر زبان ها انداخت. سابر ایران پس از المپیک ریو روی دیگر خود را نشان داد به گونه ای که حتی تا رنکینگ چهارم تیمی دنیا صعود کرد و مدال برنز انفرادی قهرمانی دنیا را توسط عابدینی به دست آورد.

خوش اقبالی سابریست ها پیش از زمین گیر شدن ورزش

هدف سابر از ابتدا کسب سهمیه تیمی بود تا از این طریق بتواند چهار سهمیه انفرادی نیز بگیرد. سابر با حضور در مسابقات مختلف و امتیازاتی که گرفته بود به هدفش نزدیک شد و در نهایت در اوایل اسفند سال 98 توانست در جام دنیای لهستان سهمیه تیمی خود را قطعی کند. با قطعی شدن سهمیه تیمی، سابر ایران می تواند چهار شمشیرباز به توکیو ببرد و سه نفر از آنها نیز می توانند در بخش انفرادی به رقابت بپردازند.

خوش اقبالی سابر از این جهت بود که آن موقع ویروس کرونا تازه شیوع پیدا نموده بود و سپس رقابتهای ورزشی یکی پس از دیگری در سراسر دنیا تعطیل شدند. مسابقات شمشیربازی نیز به مدت یک سال تعطیل شدند و سابر ایران در این تعطیلی، خیالش راحت بود که سهمیه را گرفته و دغدغه این مسئله را ندارد.

برنامه ریزی برای تاریخ سازی در المپیک توکیو

پس از اینکه سهمیه تیمی به دست آمد، هدف گذاری بعدی سابر، دریافت مدال در المپیک توکیو است.

با وجود تعویق یک ساله المپیک اما همچنان سابر ایران به دنبال دریافت مدال المپیک است تا در توکیو تاریخ سازی کند. مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری ، محمد فتوحی و فرزاد باهر نفراتی هستند که برای رفتن به المپیک کوشش می نمایند و از میان آنها چهار نفر راهی توکیو خواهند شد.

کرونا و احتمال تعطیلی مسابقات، تنها دغدغه سابریست ها

تیم سابر در راستا آماده سازی خود تنها دغدغه ای که دارد بحث تعطیلی مسابقات بین المللی است. سابریست ها برای آمادگی بیشتر در المپیک احتیاج دارند که در مسابقات شرکت نمایند اما این احتمال وجود دارد که مسابقات به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا دوباره تعطیل شوند. در این شرایط پیمان فخری سرمربی تیم ملی برگزاری اردوی مشترک با کشورهای صاحب نام را در دستور کار خود قرار داده است تا مسئله ای در برنامه آماده سازی ملی پوشان پیش نیاید.

کوشش برای افزایش سهمیه در زون آسیا

شمشیربازی به دنبال دریافت سهمیه در بخش بانوان و اپه و فلوره مردان هم هست که البته ایران در این اسلحه ها کار بسیار سختی را پیش رو خواهد داشت.

مسابقات زون آسیا که در آن سهمیه توزیع می گردد، اردیبهشت ماه به میزبانی کره جنوبی برگزار می گردد. در هر اسلحه نیز تنها یک سهمیه توزیع می گردد و همین مسئله باعث شده که شمشیربازان ایران کار بسیار دشواری را برای رسیدن به سهمیه پیش رو داشته بشاند.

برنامه مسابقات سابر در المپیک توکیو:

شنبه 24 جولای (2 مرداد 1400)

سابر انفرادی

چهارشنبه 28 جولای (6 مرداد 1400)

سابر تیمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 398

به "جهش بلند شمشیربازی سابر از ریو تا توکیو، به دنبال تاریخ سازی در سرزمین آفتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش بلند شمشیربازی سابر از ریو تا توکیو، به دنبال تاریخ سازی در سرزمین آفتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید