حدود 70 درصد از مرگ و میرهای ناشی از کرونا مربوط به مردان است

به گزارش آموزشگاه ما، گفت: در تهران حدود 60 درصد موارد ابتلا به کرونا و حدود 70 درصد از مرگ و میرهای ناشی از کرونا مربوط به مردان است.

حدود 70 درصد از مرگ و میرهای ناشی از کرونا مربوط به مردان است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در پنجمین کنگره سلامت مردان که به همت مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری از 29 تا بهمن تا دوم اسفند ماه در حال برگزاری است، اظهار کرد: خوشبختانه در طول 14 سال اخیر که هفته ای به عنوان هفته ملی سلامت مردان نامگذاری شد و التفات ویژه در قالب روز سلامت مردان که به همت همکاران پیشتاز ما در انجمن اورولوژی کشور شکل گرفت، شاهد این بودیم که به طور ویژه در طول سال های اخیر برنامه هایی کاملا متنوع، جذاب و در عین حال با یک نگاه مهم و راهبردی در جهت اصلاح ساختار سلامت مردان در کشور شکل گرفت.

وی ادامه داد: مردان به دلیل صندلی متفاوت سرشتی، اقلیمی و شرایط حرفه ای و بهداشتی متفاوت در معرض امراض و بیماری های مختلفی هستند.در تهران حدود 60 درصد موارد ابتلا به کرونا و حدود 70 درصد از مرگ و میرهای ناشی از کرونا مربوط به مردان است.

زالی اضافه نمود: در سال های اخیر مطالعات متعدد حاکی از این بوده است که مردان در جوامع توسعه یافته صنعتی و سایر جوامع در حال پیشرفت و از جمله در کشور ما به دلیل نوع آسیب پذیری در فعالیت های بیرون از منزل، در معرض آسیب بیشتری قرار دارند.

مراجعه دیرهنگام مردان به پزشک در صورت ابتلا به بیماری های مزمن

رئیس مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: حجم بالای درگیری آقایان در زندگی روزمره و اینکه مردان نقش اصلی را برای تدارک مالی خانواده بر عهده دارند، موجب آن شده که با یک غفلت عمومی با سلامت خود رو به رو باشند و به همین دلیل بسیاری از مردان درصورت ابتلا به بیماری های مزمن و کاهنده توانایی های عمومی معمولا دیر به پزشک مراجعه می نمایند.

زالی مراجعه دیرهنگام مردان به پزشک را عامل شدت یافتن بیماری ها مطرح نمود و گفت: آثار به خطر افتادن سلامت مردان تنها بحث زیان ها و خسران های مالی، فرهنگی و اجتماعی نیست بلکه می تواند آثار متعددی را در توسعه کشورها ایفا نماید.

وی تاکید نمود: بنابر این التفات ویژه به سلامت مردان و برنامه ریزی برای توسعه و ترویج برنامه هایی که در سلامت مردان وجود دارد لازم است.

دو سوم عوامل خطر آفرین سلامت مردان قابل پیشگیری است

رئیس مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اضافه نمود: به نظر می رسد با روش هایی امکان پیشگیری از بیش از دو سوم بیماری هایی که سلامت مردان را تهدید نموده و منجر به مرگ و میر و یا کاهش توانایی روزمره مردان در حوزه سلامت می گردد وجود دارد.

آسیب پذیری پنج تا 10 برابری مردان در صحنه های ترافیکی و حوادث شهری

زالی با بیان اینکه در کشور ما مردان به دلایل متفاوتی علاوه بر جنبه های افتراقی بیولوژیک در برنامه های مختلف سلامت آسیب پذیری های متفاوتی دارند، گفت: مردان در مقایسه با زنان ایرانی بین پنج تا 10 برابر در صحنه های ترافیکی و حوادث شهری آسیب پذیرتر هستند.

وی ادامه داد:در سقوط و آسیب دیدگی های ناشی از تروما نیز بین سه تا پنج برابر شانس بروز حوادث و مرگ و میر در مردان نسبت به زنان رجحان دارد.

رئیس مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اضافه نمود: در بحث بیماری هایی همچون بیماری اسکیزوفرنی و افسردگی های مزمن طولانی مدت، بیماری HIV، بیماری های شغلی، سرطان ها و بیماری هایی از این قبیل در مردان شیوع بالاتری دارد.

32 سرطان شایع کشور در مردان شیوع بیشتری دارد

زالی توضیح داد: در نقشه بار بیماری های کشور اگر بالغ بر 36 یا 37 سرطان گنجانده گردد، 32 سرطان در مردان شیوع بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه بعضی از سرطان ها از جمله سرطان پروستات مختص آقایان است و از هر شش مرد ایرانی یک نفر شانس ابتلا به سرطان پستان را در طول زندگی خود خواهد داشت و به ویژه از 65 سالگی به صورت تصاعدی این شانس رو به افزایش خواهد رفت.

عدم پاسخ به درمان در بیماری های مردان بیش از زنان است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه مردان به دلیل درگیری های مختلف استرسی که در محیط های شغلی و اجتماعی تجربه می نمایند بسیار از آثار زیان بار استرس را در ابعاد روانی، شخصیتی و اجتماعی متحمل می شوند، شرح داد: برای مثال در مردان مواردی که منجر به مسائل متعدد روانی می گردد از نظر دیرپایی، مزمن بودن و ثبات بیشتر و عدم پاسخ به درمان های متعارف شاید شیوع بیشتری داشته باشد.

زالی با بیان اینکه بعضی از اختلالات بین زنان و مردان مشترک است، گفت: اما دیرپا بودن و پاسخ اندک به درمان در بعضی از اختلالات روانی مزمن در مردان شیوع بالاتری دارد.

وی اضافه نمود: همچنین حوادثی مانند سوختگی، سقوط و حوادث ترافیکی در مردان بیشتر است و اگر مقایسه کنیم که یک فرد مذکر ایرانی بین 30 تا 70 سالگی نسبت به بروز بیماری هایی که می تواند کشنده باشد و به ویژه بیماری های غیر واگیر چه شانسی دارد، 1.5 برابر این شانس در مردان نسبت زنان بیشتر است.

زالی اضافه نمود: بیماری هایی مانند آسم، بیماری های انسدادی ریوی، بیماری های قلبی و عروقی به ویژه پس از 55 سالگی، مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی، حوادث ناشی از فشار خون بالا، دیابت های مزمن و با پاسخ های اندک به درمان طبی در مردان بیشتر از زنان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: پیش بینی می گردد که بالغ بر 20 تا 25 درصد مردان به نوعی به مواد دخانی از جمله سیگار اعتیاد دارند و 18 درصد مردان به فشارخون بالا مبتلا هستند و بیش از 95 درصد مردان در طول زندگی خود حتما دچار یک عامل پرخطر کاهنده کیفیت زندگی خواهند شد.

وی با بیان اینکه ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در مردان شیوع بیشتری دارد، گفت: مجموعه عوامل خطرآفرین و به ویژه در معرض مخاطرات محیطی بودن، اشتغال بالاتر و کم توجهی به سلامت موجب شده است که طول عمر و کیفیت زندگی مردان ایرانی نسبت به زنان کمتر باشد.

رئیس مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر ضرورت اعمال برنامه هایی برای تغییر الگوی زندگی و ایجاد سبک زندگی برای به تقلیل رساندن عوامل پرمخاطره در مردان، گفت: در خصوص بیماری کرونا نیز که امروز مردم را در عرصه جهانی درگیر خود نموده است؛ علی رغم آنکه پیش بینی می کنیم مردان تنها 15 درصد نسبت به زنان با سهم بیشتری نسبت به ابتلا روبرو باشند، در استان تهران شانس مرگ و میر در مردان 30 درصد بیشتر از زنان است.

وی اضافه نمود: علت آنکه در تمام جهان مردان نسبت به بیماری کرونا آسیب پذیری و مرگ و میر بیشتری دارند، بخشی مربوط به عوامل بیولوژیک است و می دانیم که مردان بخش بیشتری از گیرنده ACE2 را در بدن خود دارند و از طرف دیگر هورمن استروژن و وجود یک کروموزوم ایکس اضافی در زنان به نوعی یک نقش حفاظتی در زمینه ارتقای سیستم ایمنی را ایفا می نماید.

زالی تاکید نمود: بنابر این به نظر می رسد که اگر چه اینکه مردان بیشتر در مراودات مدنی و اجتماع حضور دارند به عنوان یک عامل خطر تلقی می گردد اما سایر عوامل بیولوژیک نیز در کنار این مورد به مردان شانس بیشتری برای ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا می دهد.

رئیس مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار امیدواری کرد: مردان سالمندی که دچار مسائل متعدد در حوزه های بیولوژی، روان و اجتماع هستند برنامه های عمومی در سطح کشور فراهم گردد و توجه بیشتری به بار بیماری آقایان به خصوص با نگاه درون زا، اقلیمی و بومی ایجاد گردد.

وی خواهان بازمهندسی برنامه هایی برای پیشگیری از بیماری های مردان شد و گفت: ایجاد برنامه های حمایتی برای افراد و به ویژه مردانی که در معرض آسیب های شغلی هستند،برنامه ریزی برای اینکه مردان با سرعت و سهولت بیشتری به امکانات بهداشتی دسترسی داشته باشند، برنامه ریزی برای غربالگری مناسب علمی و متقن و مبتنی بر پروتکل های بروز در بیماری های مردان و طراحی برنامه های مداخله ای در عرصه بهداشتی بسیار لازم است.

زالی پرداختن به ابعاد روان شناختی و مسائل روانی، تقلیل استرس ها و کاهش عوامل مخاطره آفرین سلامت مردان را بخش مهمی از استراتژی ملی ارتقای سلامت مردان دانست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 341

به "حدود 70 درصد از مرگ و میرهای ناشی از کرونا مربوط به مردان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود 70 درصد از مرگ و میرهای ناشی از کرونا مربوط به مردان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید