دانشمندان تأیید کردند که ورزش، درک زمان را کند می نماید

به گزارش آموزشگاه ما، حتما حس نموده اید که وقتی خودتان ورزش می کنید یا حتی هنگامی که مسابقه ورزشی دیدن می کنید، درک زمان تغییر می نماید.

دانشمندان تأیید کردند که ورزش، درک زمان را کند می نماید

مثال کلاسیک اش این است. مهاجم تیم فوتبال مورد علاقه تان فرصت بسیار خوبی برای گل زنی پیدا می نماید و ما حس می کنیم که او دارد تعلل می نماید و ضربه نهایی را خیلی کند می زند. اما بعد وقتی صحنه را دوباره دیدن می کنید، می بینید که سرعتش طبیعی بوده است.

عکسش هم رخ می دهد. وقتی تیمتان عقب است، زمان بسیار سریع می گذرد.

اما آیا ورزش کردن، نکته خاصی دارد که درک زمان را تغییر می دهد؟

مثال دیگر: شما تصمیم می گیرید که 10 دقیقه با حداکثر توان ورزش کنید و مرتب به زمان سنج می نگرید و حس می کنید که 10 دقیقه خیلی به اصطلاح کش می آید و تمام نمی گردد.

برای آنالیز این مطلب، به صورت استاندارد و کنترل شده، روانشناسانی از بریتانیا و هلند پیشگام شدند. این محققان ادعا می نمایند که آن ها اولین کسانی هستند که به طور قاطع نشان داده اند که درک زمان در طول ورزش کند می گردد، حتی مهم نیست که ورزش چقدر شدید یا رقابتی باشد.

این تیم به رهبری اندرو مارک ادواردز از دانشگاه کانتربری کریست چرچ در بریتانیا، آزمایش هایی را بر روی 33 مرد و زن فعال انجام دادند. از آن ها خواسته شد تا حدس بزنند چه زمانی یک دوره زمانی 30 ثانیه تمام شده. آنها فقط بر مبنای درک خودشان از زمان این کار را انجام می دادند و هیچ زمان سنجی استفاده نمی کردند.

در حالت استراحت، شرکت نمایندگان فکر می کردند که 30 ثانیه ذهنی زودتر از 30 ثانیه واقعی تمام می د. به عبارت دیگر، زمان اندکی زودتر می گذشت.

اما هنگامی که قرار شد آنها 4 کیلومتر روی دوچرخه ثابت ورزش نمایند، درک آنها از زمان تغییر کرد. این بار نیم دقیقه روی دوچرخه به طور میانه تقریباً 8 درصد طولانی تر از آنچه ساعت می گوید احساس می شد.

این یافته ها مطابق با مطالعات قبلی است، که نشان داده بودند که ورزش درک ما را از زمان کند می نماید. روانشناسان پیشنهاد نموده اند که این به این علت است که برانگیختگی فیزیکی و آگاهی ما را نسبت به بدن بیشتر می گردد و همین گذر زمان را کند می نماید.

مطالعه ادراک انسان از زمان، برداشت زمانی نامیده می گردد و دانشمندان دریافته اند که سن، احساسات، دارو ها، ورزش و دمای بدن می توانند روی زمان سنج درونی را به روش های مختلفی تاثیر بگذارند.

البته این تحقیق نتوانست اثبات کند که درک زمان در ورزش شدید یا رقابتی، تغییر می نماید. شاید به خاطر اینکه شیوه تحقیق برای این کار بهینه طراحی نشده بود.

تحقیق های گذشته نشان داده بود که دوچرخه سوارهای تازه کار معمولاً به مقدار ورزشکاران باتجربه متمرکز نیستند و بنابراین زمان را بیشتر درک می نمایند و برایشان وقت کندتر می گذرد.

اگرچه مطالعه کنونی بینش های نو و تأثیرگذاری ارائه می نماید، اما باید کار بیشتری برای کشف بیشتر نقش محرک های خارجی و شدت ورزش، بر درک زمان انجام گردد.

این مطالعه در Brain and Behavior منتشر شده.

منبع: یک پزشک
انتشار: 23 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1403 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 1145

به "دانشمندان تأیید کردند که ورزش، درک زمان را کند می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان تأیید کردند که ورزش، درک زمان را کند می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید