روستای تیس و غارهای بان مسیتی چابهار

به گزارش آموزشگاه ما، این روستای کوچک ولی اصیل و زیبا، در کنار خلیج چابهار جای گرفته و نمایی از زندگی بومیان منطقه در سده های قبل را به نمایش می گذارد. روستایتیس در شمال چابهار و در میان دو کوه شهبازبند و فیل بند قرار گرفته است. در روستای تیس و پیرامون آن، می توانید مجموعه ای متنوع از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری مانند غارها و معبد بان مسیتی، قلعه پرتغالی های چابهار، اسکله و ساحل تیس و مسجد تیس را بازدید کنید.

روستای تیس و غارهای بان مسیتی چابهار

غارهای سه گانه و معبد بان مسیتی تیس چابهار

شاید بتوان مشهورترین اثر باستانی و تاریخی روستای تیس را غارهای بان مسیتی و معبد آن دانست. غارهای بان مسیتی سه تا هستند که یکی از آنها طبیعی است و دو تای دیگر ساخت دست انسان هستند. در غار میانی که همان غار طبیعی است، یک گنبد یا چارتاقی کوچک وجود دارد. علائمی از خطوط هندی و گجراتی بر دیواره ای این سازه وجود دارد که احتمال ارتباط آن با مسافران و مهاجران شبه قاره را تقویت می نماید. غارهای بان مسیتی در دامنه کوه های شهبازبند جای گرفته که ساختاری رسوبی دارند و پیدایش غارهای بان مسیتی در آنها هم محصول فرسایش آن است.

عبارت بان مسیتی به معنای پرستشگاه مرد باتقوا است و به نظر می رسد این محل جایی برای زندگی راهبان و صوفیان تارک جهان بوده است. غارهای بان مسیتی در شمال روستا جای گرفته است.

قلعه پرتغالی ها چابهار

پرتغالی ها در دوره حضورشان در خلیج فارس، برای افزایش حضور و قدرت خود، در خلیج چابهار هم یک قلعه و پایگاه نظامی ساختند. قلعه پرتغالی های چابهار در نقطه ای راهبردی با چشم اندازی ویژه بر خلیج چابهار و در نزدیکی اسکله تیس قرار گرفته است. اکنون دیواره ها و دروازه اصلی قلعه به جا مانده است. از نکات جالب درباره ساختمان این قلعه این است که معماری آن خیلی شبیه ساختمان های دوران سلجوقی و صفویه (یعنی همان زمان تقریبی که پرتغالی ها به خلیج فارس آمدند) است.

اسکله تیس

اگر از روستای تیس خارج شده و به سمت غرب و به سوی خلیج چابهار حرکت کنید، به اسکله تیس می رسید. این اسکله در خلیج چابهار پیشروی نموده است. در امتداد این اسکله، قایق های کوچک موتوری پهلو می گیرند و برای ماهیگیری یا بازدید گردشگران در خلیج، به گردش می پردازند.

مسجد جامع تیس

مسجد جامع تیس یکی از قدیمی ترین مساجد اهل سنت در ایران است که پیشینه تاریخی طولانی دارد و احتمالا در سده های اولیه اسلامی در ایران ساخته شده است. سبک معماری و رنگ آمیزی این بنا، شباهت زیادی به مساجد مسلمانان در هند و پاکستان دارد و به نظر می رسد این جزئیات طراحی در اثر تبادل و تاثیر فرهنگی میان مردم این منطقه و اهالی شبه قاره هند پدید آمده باشد. دریای عمان و خلیج چابهار، علاوه بر مرزهای زمینی، زمینه ای برای ارتباط فرهنگی اهالی این دو منطقه پدید آورده است.

مسجد جامع تیس دارای یک مناره بلند است که از دور به خوبی پیداست. همچنین سه گنبد سفید رنگ با نگارگری های سبز رنگ در بالای محراب اصلی آن قرار گرفته است.

چگونه به روستای تیس برویم

مرکز روستای تیس تا مرکز چابهار چیزی در حدود 11 کیلومتر فاصله دارد که با خودرو حدود 15 تا 20 دقیقه به طول می کشد. شما زمانی که با هواپیما به چابهار رسیدید، می توانید برای بازدید از تیس، یک روز یا یک نیم روز را درنظر بگیرید و با 20 دقیقه رانندگی به سمت شمال، خود را به روستای تیس برسانید.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 29

به "روستای تیس و غارهای بان مسیتی چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای تیس و غارهای بان مسیتی چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید