شب یلدا آجیل نداریم!

به گزارش آموزشگاه ما، صنف آجیل و خشکبار هنوز نمی داند جزو گروه یک مشاغل است یا گروه دو، از سوی دیگر 20 روز به شب یلدا مانده و هنوز آجیل ها فرآوری نشده، اتحادیه هم اعلام نموده با شرایط فعلی نمی تواند قیمت آجیل شب چله را اعلام کند.

شب یلدا آجیل نداریم!

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سفرها بیشتر بدانید.

موج سوم کرونا سبب شد که دولت بعضی محدودیت ها برای تردد و فعالیت اصناف و اداره ها وضع کند و هر چقدر زمان بیشتر گذشت شدت این محدودیت ها بیشتر شد تا به امروز که 70 درصد اصناف در هفته دوم تعطیلی خود هستند و از این هفته نیز ادارات دولتی و سازمان ها نیز به آن ها اضافه شدند. با وجود فعالیت های اتاق اصناف تهران و ایران و مکاتبات آن ها با ستاد ملی کرونا، اما هنوز تصمیمات پشت درب های بسته توسط کارشناسان پشت میز نشین اتخاذ می گردد و در کمتر جلسه ای از اصناف نظرخواهی و حتی مشورت گرفته می گردد.

با وجود دسته بندی صنف های مختلف به سه گروه توسط بانک مرکزی و اعلام سیاست های حمایتی از 30 صنف گروه اول که بنا بر اعلام سازمان های دولتی بیشترین آسیب را دیده بودند، اما در نهایت فقط وام 12 میلیونی آن هم به ازای هر کارگری که بیمه آن رد شده باشد اجرایی شد هر چند بسیاری از کاسب ها به دلیل طولانی بودن فرایند آن و کاغذ بازی ها عطای آن را به لقایش بخشیدند.

اما در این بین صنف آجیل و خشکبار که با از دست دادن بازار شب عید و فله (باز) بودن محصولات خود شرایط سختی را پشت سر می گذاشت و اکنون چشم امید آن ها به بازار شب چله (یلدا) بود شرایط مشخصی ندارد. این درحالی است که سرد شدن هوا و توصیه پزشکان مبنی بر گرم نگه داشتن بدن برای مقابله با ویروس کرونا بارقه های امید را در این صنف دمیده بود، اما با تصمیم ستاد ملی کرونا اعضای این صنف مجبور شدند مغازه های خود را ببندند آن هم درحالی که 20 روز به شب یلدا مانده است.

مصطفی احمدی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با بیان اینکه سیاست های اتخاذ شده در این حوزه از ثبات لازم برخوردار نیست و هر دفعه چیز جدیدی ابلاغ می گردد گفت: در ابتدای سال به طور صریح از صنف ما اسم برده شد و اعلام شد که از ما حمایت می گردد و حتی در لیست بانک مرکزی ما جزو گروه یک قرار گرفتیم که بیشترین ضربه را خورده است، اما در مرداد و شهریور که زمان تسویه حساب مالیاتی شد مالیات ما به اندازه همان صنفی افزایش پیدا کرد که به خاطر نوع فعالیتش بیشترین فروش را در ایام کرونا داشته است.

وی ادامه داد: خدای ننموده همکاران برداشت منفی ننمایند ما بخیل نیستیم و دست صنف های بهداشتی و شوینده واقعا درد نکند که بازار را تامین کردند و نگذاشتند کمبودی حس گردد، اما این انصاف است که مالیات ما با آن ها یکی باشد؟ وقتی اعضای ما به خاطر چک برگشتی و نبود فروش درگیر دادگاه و کلانتری هستند باید به اندازه همه صنف ها مالیات بدهند؟ همین عوامل سبب شده که سال جاری تعداد زیادی از همکاران ما کسب وکار خود را تعطیل نموده اند. از آن طرف وام 12 میلیونی به ازای هرکارگر گذاشتند که نمی دانم قرار است این مبلغ چطور جلوی ورشکستگی یک آجیل و خشکبار فروش را بگیرد.

احمدی با بیان اینکه اعضای این صنف در آستانه شب چله هنوز نمی دانند چه کار نمایند گفت: هر ساله 40 روز مانده به شب یلدا همکاران من آغاز به خرید جنس و فرآوری آن ها می نمایند، زیرا به خاطر بدی هوا و زمانبر بودن فرآوری ضروری است دو ماه زودتر جنس ها تهیه گردد سال جاری هم با توجه به استقبال مردم از خرید آجیل و خشکبار برای تقویت بدن جلوی ویروس کرونا امیدواری زیادی داشتیم، اما وقتی محدودیت ها اعلام شد اسم صنف ما نه در گروه یک بود نه در گروه دو و هنوز نمی دانیم چه کار کنیم، این درحالی است که صنف ما مواد خوراکی است و کالا خراب می گردد لباس فروش یا لوازم خانگی فروش اگر یک ماه تعطیل باشد هیچ اتفاقی برای جنس اش نمی افتد، اما اگر سه روز توت خشک یکجا باشد و جابه جا نگردد پروانه می زند و پس از آن کرم زده می گردد. از آن طرفی شاهد هستیم که تقریبا تمامی صنف های مواد خوراکی جنس ما را می فروشند، از سوپر مارکتی ها گرفته تا بنکداران موادغذایی و حتی لبنیات فروشی ها در واقع این روز ها همه جنس ما را می فروشند به جز صنف ما.

رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار درخصوص قیمت ها گفت: خوشبختانه کالا به اندازه کافی در بازار موجود است و هیچ کمبودی چه در حوزه داخلی چه در حوزه وارداتی نداریم. اگر بخواهیم کالای این حوزه را با سایر صنوف مقایسه کنیم ما کمترین افزایش قیمت را داشتیم چه در حوزه کالا های وارداتی چه در تولیدات داخلی، زیرا این واقعیت را قبول داریم که اگر آجیل بیشتر از این گران گردد مردم توانایی خرید ندارند همین الان به خاطر پایین آمدن قدرت خرید بسیاری از دهک ها آجیل را از سبد خرید خود حذف کردند؛ درحالی که برای مقابله با کرونا در فصل سرما باید خودرا تقویت نمایند. از سوی دیگر صنف ما هیچ زمان قیمت گذاری نمی کند و زیر مجموعه ها براساس کشش بازار قیمت معین می نمایند، اما استثنائا برای آجیل شب چله اتحادیه قیمت می دهد.

به طور مثال پارسال با توجه به کیفیت و مواد استفاده شده در آجیل دو نوع قیمت دادیم و قیمت آجیل شب یلدا را 110 هزار تومان معین کردیم. اما سال جاری با توجه به اینکه هنوز نمی دانیم اجازه باز کردن مغازه را به ما می دهند یا خیر، هیچ قیمتی اعلام نکردیم، اما امیدواریم برای تقویت روحیه مردم هم که شده حداقل ظرف روز های آینده اجازه فعالیت به ما بدهند و ما در همان زمان قیمت را اعلام خواهیم کرد، اما فکر نمی کنم بیش از 20 درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته باشیم.

با وجود اظهارات رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مبنی بر افزایش حداقلی قیمت ها مشاهدات میدانی خبرنگاران دنیای اقتصاد از مراکز فروش عمده این کالا ها نشان از افزایش 50 درصدی قیمت ها دارد و همین امر سبب شده که فروش آن ها در 6 ماه اول سال نسبت به همین زمان در سال گذشته بیش از 50 درصد کاهش داشته باشد هر چند با آغاز فصل سرما شرایط اندکی بهتر شد، اما شیوع موج سوم کرونا و تعطیلات اجباری دوباره فعالان این صنف را لبه پرتگاه برده و درآمد افرادی که شغل آن ها آزاد محسوب می گردد را تحت تاثیر قرار داده است؛ از سوی دیگر هیچ کدام از این دو گروه امیدی به حمایت های دولتی ندارند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 186

به "شب یلدا آجیل نداریم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب یلدا آجیل نداریم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید