مشاهده یک قلاده پلنگ در شرق گیلان

به گزارش آموزشگاه ما، این چندمین بار است که مأموران یگان حفاظت محیط زیست گیلان پیروز به مشاهده پلنگ درعرصه های طبیعی استان شده اند.

مشاهده یک قلاده پلنگ در شرق گیلان

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از مشاهده یک قلاده پلنگ در ارتفاعات اشکور شهرستان رودسر اطلاع داد.

به گزارش روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، حمزه عشوری گفت: این چندمین بار است که مأموران یگان حفاظت محیط زیست گیلان پیروز به مشاهده پلنگ درعرصه های طبیعی استان شده اند که این خود نشان می دهد این منطقه مأمن و زیستگاه فوق العاده مناسبی برای این گونه نادر در کشور است.

وی اظهار کرد: جمعیت پلنگ ایرانی در دهه های اخیر در گستره پراکنش خود به شدت کاهش یافته است به گونه ای که این زیرگونه از پلنگ های آسیایی در بعضی منطقه ها ناپدید شده اند.

عشوری با اشاره به شرایط اقلیمی بسیار مناسب گیلان بیان نمود: تنوع گیاهی و جانوری منحصربه فرد، زیست بوم مطلوب و وجود امنیت در این منطقه، برترین شرایط را برای زیست گونه های جانوری نظیر پلنگ، شوکا، خرس قهوه ای، گربه جنگلی، گراز و سایر جانداران فراهم نموده که به جرات می توان گفت در کشور بی نظیر است.

وی اضافه نمود: از سویی کاهش طعمه بر اثر شکار بی رویه، مزاحمت های انسانی و از میان رفتن زیستگاه (شامل چیدن گیاهان و قارچ های خوراکی، ساخت معدن، جاده سازی، جنگل زدایی، آتش سوزی و چرای دام) عواملی است که منجر به تکه تکه شدن زیستگاه های این جانور شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از کوشش شبانه روزی محیط بانان و همراهی ساکنان جوامع محلی در حفظ گونه های ارزشمند قدردانی و ازهمه دوستداران طبیعت و حیات وحش درخواست کرد: درصورت مشاهده حیوانات وحشی ازنزدیک شدن به آن خودداری نموده و چنین مشاهداتی را به نزدیکترین پاسگاه محیط بانی و یا اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 1094

به "مشاهده یک قلاده پلنگ در شرق گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده یک قلاده پلنگ در شرق گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید