نشست ابن سینا در میانه فلسفه و دین برگزار می شود

به گزارش آموزشگاه ما، به گزارش خبرنگاران، ابن سینا در ترویج و گسترش فلسفه یونانی در دنیای اسلام، و آنچه اصطلاحاً فلسفه اسلامی نامیده می شود، بیشترین سهم را داراست. در این میان، شایان توجه است که وی صرفاً شارح فلسفه یونانی نیست، بلکه افزون بر ابتکارات فلسفی اش، کوشیده است تبیینی فلسفی از موضوعات دینی، همچون پدیده وحی، به دست دهد. سوای موضوعات اختصاصاً دینی که پیشینه ای در فلسفه یونان نداشتند، موضوعات دیگری نیز هستند که هرچند تبیین هایی از آن در فلسفه یونانی وجود داشت، در سنت دین وحیانی از منظری متفاوت به آن نگریسته شده بود.

نشست ابن سینا در میانه فلسفه و دین برگزار می شود

یکی از این موضوعات سعادت و شقاوت است که ابن سینا هوشمندانه به تفاوت تبیین دینی و فلسفی از آنها توجه می دهد و می کوشد تبیین فلسفی خود را با آموزه های وحیانی سازگار کند. تقریر و تبیین ابن سینا از سعادت و شقاوت، جمعی از متفکران مسلمانِ پس از وی را به این صرافت انداخت تا تفسیری از مفاهیم سعادت و شقاوت عرضه کنند که هم حامل نشانه های متن وحیانی باشد و هم حاوی مؤلفه های ارسطویی فلسفه.

دوازدهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره بوعلی سینا در روز چهارشنبه 29 اردیبهشت ساعت 11 صبح با عنوان ابن سینا در میانه فلسفه و دین (با اشاره به مسئله سعادت و شقاوت) به سخنرانی دکتر سیدمحمد عمادی حائری (عضو هیأت علمی بنیاد دائرهالمعارف اسلامی، دانشنامه جهان اسلام) اختصاص دارد که به صورت مجازی پخش خواهد شد.

علاقه مندان می توانند این درس گفتار را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانیketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 خرداد 1400 بروزرسانی: 13 خرداد 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 478

به "نشست ابن سینا در میانه فلسفه و دین برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست ابن سینا در میانه فلسفه و دین برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید