تشابه بیماری سل و کرونا را جدی بگیرید

به گزارش آموزشگاه ما، یک فوق تخصص ریه گفت: پاندمی کرونا باعث شده، توجه به تشخیص و درمان ویروس سل کمتر مورد اهمیت قرار بگیرد.

تشابه بیماری سل و کرونا را جدی بگیرید

محمدرضا مسجدی فوق تخصص ریه در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران، اظهار کرد: بیماری سل قدمتی 70 هزار ساله دارد و برای اولین بار در سال 1993 به وسیله سازمان دنیای بهداشت به عنوان اورژانس سلامت قلمداد شد. عامل بیماری، باسیل است و انتشار و سرایت آن عمدتاً از فرد مبتلا به دیگران صورت می گیرد و مانند ویروس کرونا به وسیله تنفس صورت میگیرد.

او ادامه داد: بیماری سل با تشخیص به موقع و مصرف صحیح و منظم دارو در مدت 6 ماه در بیشتر از 95 درصد موارد منجر به بهبودی می گردد. با این حال اپیدمی خاموش و بی سر و صدای سل همچنان ادامه دارد و سالیانه 10 میلیون نفر گرفتار این بیماری مسری می شوند و یک میلیون نفر نیز از این بیماری فوت می نمایند.

مسجدی گفت: بیماری سل مهلک ترین بیماری عفونی در سطح دنیا به شمار می آید. این بیماری در همه جا و بین همه افراد دیده می گردد، اما عمده ترین مبتلایان به این بیماری شهفرایندان کشور های با عایدی های میانه و پایین هستند.

او اعلام کرد: تقریبا بیش از نیمی از موارد سل در کشور های چین، هند، اندونزی، نیجریه، پاکستان، فیلیپین و آفریقای جنوبی مشاهده می گردد. باید توجه داشت 5 تا 15 درصد این افراد دچار بیماری سل فعال می شوند و عفونت در سایر مبتلایان به علت دفاع سیستم ایمنی بدن مهار می گردد و تا خاتمه عمرشان در حالت خاموش باقی می ماند.

او اظهار کرد: سیل و کرونا علائم مشابهی دارند که عمدتاً شامل سرفه و تب و تنگی نفس هستند. بعلاوه در هر دو مورد ریه ها عضو اصلی گرفتاری و منشأ اصلی انتشار هستند. در مواردی به علت ترس از تشخیص کرونا و شباهت با بیماری سل، مبتلایان از مراجعه به مراکز بهداشتی سر باز می زنند و در نتیجه درگیر شدن شبکه آزمایشگاهی موج کرونا اثرات زیانباری بر شرایط بیماری سل تحمیل می نماید.

این فوق تخصص ریه اعلام کرد: طی دو سال شیوع کرونا، نزدیک به 400 هزار مورد مرگ اضافی به علت بیماری سل اتفاق افتاده است. ادامه این فرایند، برنامه های کنترل جدی بیماری سل و مهار آن را تا سال 2030 به شدت به مخاطره می اندازد. به عبارتی می توان گفت هر عواملی که مردم و سیستم های بهداشتی و درمانی را مشغول به خود کند عواقب جبران ناپذیر و خطر سازی را بر اپیدمی خاموش بیماری سل خواهد داشت.

مسجدی اضافه نمود: شرایط فعلی کرونا باعث افزایش مرگ و میر بیماران مبتلا به سل به علت کاهش بیماریابی، تشخیص و درمان این بیماری شده است. بر اساس آمار اداره کل کنترل بیماری سل و جذام وزارت بهداشت و درمان، طی 5 سال اخیر مقدار شناسایی موارد مبتلا به سل نسبت به سال های قبل از کرونا 28 درصد کاهش یافته است.

این فوق تخصص ریه اعلام کرد: تاخیر در مراجعه، تشخیص و درمان منجر به افزایش سرایت سل به ویژه در داخل خانواده ها و افزایش موارد مرگ و و زیاد شدن مقاومت دارویی میکروب سل می گردد.

مسجدی توضیح داد: بنابراین ضمن آگاهی بخشی مردم در خصوص کرونا باید علائم بیماری سل نیز گوشزد گردد و کادر های بهداشت و درمان را نیز نسبت به بیماری سل مستمر آگاهی داد تا زحمات چند دهه ای که برای کنترل بیماری سل اجرا شده هدر نرود.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 702

به "تشابه بیماری سل و کرونا را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشابه بیماری سل و کرونا را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید