جنگ بین چین و آمریکا نزدیک است؟

به گزارش آموزشگاه ما، به گزارش خبرنگاران، آیا آمریکا و چین بر سر مسائل تایوان با یکدیگر وارد جنگ می شوند؟

جنگ بین چین و آمریکا نزدیک است؟

آنطور که تسنیم نوشته، در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا رقابت میان ایالات متحده و چین شکل تازه ای به خود گرفت و سیاست های تندش و بعضا یک جانبه گرایانه دولت جمهوریخواه آمریکا باعث شد که این رقابت به تنش میان دو کشور تبدیل گردد.

هرچند رفتار خاص ترامپ باعث شد تا وی به عنوان عالیرتبه ترین مقام آمریکا بیش از اینکه در پی جلب نظر متحدان قدیمی این کشور برای تشکیل ائتلاف علیه رقیبی همچون چین باشد، با سیاستهایی بعضا تهدیدآمیز آنها را مجبور به حضور در این عرصه کرد. این رویکرد با روی کار آمدن جو بایدن، به عنوان یک رئیس جمهور دموکرات شکل دیگری به خود گرفت و رئیس جمهور فعلی آمریکا سعی کرد با استفاده از راهکارهای سیاسی دوستان قدیمی آمریکا را در این رقابت با خود همراه کند.

بدون شک درحال حاضر بزرگترین اولویت سیاست خارجی آمریکا ادامه کوشش برای جلوگیری از رشد پرسرعت چین در عرصه های مختلف است. تایوان به عنوان یکی از چالش های دولت چین مهره مناسبی برای واشنگتن است تا با استفاده از این جزیره به اهداف خود نزدیکتر گردد.

حمایتهای آمریکا از جاه طلبی های تایوان برای جدایی از چین هرچند علنی نشده اما بدون شک پررنگ تر از سالهای گذشته به نظر میرسد. چین نیز به شیوه های مختلف ازجمله اعزام جنگنده های خود به آسمان تایوان تاکید دارد که این جزیره خط قرمز پکن است و حتی مقامات ارشد چین ازجمله رئیس جمهور این کشور اظهاراتی مبنی بر پیوستن دوباره تایوان به سرزمین چین را مطرح نموده اند.

در این رابطه کین گانگ، سفیر چین در آمریکا که به تازگی جانشین چوی تیانکای باتجربه شده و یک سیاستمدار وفادار به اندیشه های حزب حاکم چین به شمار میرود در مصاحبه با ان پی آر گفت اگر مقامات تایوانی که به واسطه حمایتهای آمریکا جسارت یافته اند، تا انتهای راستا بر جدایی از چین تاکید نمایند به احتمال بسیار زیاد پکن و واشنگتن درگیر یک مناقشه نظامی خواهند شد.

در این خصوص، شورای امور سرزمین تایوان در واکنش به این بیانیه مدعی شد که مقامات چینی سعی درمانع تراشی در تبادلات میان تایوان و آمریکا دارند. به گفته این نهاد، تایوان به تعمیق روابط با دموکراسی های همسو و بعلاوه کوشش برای ایجاد صلح در تنگه تایوان ادامه می دهد؛ اتفاقی که در واقعیت کاملا عکس آن شکل گرفته و تایوان به یکی از محورهای اصلی تنش میان آمریکا و چین در دریای چین جنوبی تبدیل شده است.

مقامات سیاسی آمریکا نیز طبق انتظار همچون دولت این کشور نسبت به این موضع سفیر چین واکنش نشان دادند. شدت این نقدها به حدی بود که بعضی نمایندگان مانند تام تیفانی خواهان اخراج سفیر چین از آمریکا شدند. بعضی دیگر از نمایندگان مانند میشل استیل نیز پیشنهاد اصلاح قانون America COMPETES در راستای حمایت از ازسرگیری روابط دیپلماتیک رسمی بین تایوان و ایالات متحده شدند.

آخرین اخبار سیاسی و اجتماعی را در صفحه جامعه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 818

به "جنگ بین چین و آمریکا نزدیک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ بین چین و آمریکا نزدیک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید