دردسرهای بن سلمان برای ترکیه

به گزارش آموزشگاه ما، آنکارا برای تقویت رابطه با ریاض سیگنال آشکار داده است اما عربستان با چند اقدام ناگهانی نشان داد که در برابر ترکیه موضع خصمانه دارد.

دردسرهای بن سلمان برای ترکیه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مدتی است که دستگاه دیپلماسی ترکیه به دنبال بهبود روابط خود با برخی کشورهای جهان عرب است.

بر اساس اظهاراتی که توسط مقامات رسمی ترکیه اعلام شده، آنکارا در وهله اول، به دنبال آن است که روابط سیاسی خود را با مصر به حالت عادی بازگرداند. مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرده که گفتگوهای آنکارا با مسئولین این کشور عربی - آفریقایی از سطح مسئولین سرویس های اطلاعاتی - امنیتی به سطح دیپلمات ها ارتقا پیدا کرده و وزارت امور خارجه کشورها در حال گفتگو هستند.

با این حساب، احتمال دارد که به زودی تفاهمنامه ای بین قاهره و آنکارا امضا شود. این در حالی است که پاسخ های سامح الشکری همتای مصری چاووش اوغلو، چندان امیدبخش نبود. او آشکارا از ترکیه خواست در امور داخلی مصر مداخله نکند و به اصول و مبانی مصر احترام بگزارد.

اما یکی از موضوعات دیگری که به موازات روابط ترکیه و مصر توجه کارشناسان سیاسی را به سوی خود جلب کرده این است که آیا ترکیه عادی سازی رابطه با مصر را در پکیج یا مجموعه ای از دیگر کشورهای عربی می بیند یا خیر؟

در ظاهر امر پاسخ به این سوال مثبت است. چرا که ترکیه اعلام کرده که حاضر است برای پایان دادن به اختلافات چند سال اخیر با مقامات عربستان سعودی نیز وارد مذاکره شود. حتی بعید نیست که در آینده نزدیک ترکیه با امارات متحده عربی نیز وارد گفتگو شود. ولی شواهد نشان می دهد که مسئولان این کشورهای عربی برای برقراری ارتباط سطح بالا با ترکیه شتابی ندارند و ظاهراً هنوز هم انگیزه چندانی پیدا نکرده اند. اما در عین حال دست بر روی دست نگذاشته و اقداماتی انجام می دهند که نشان می دهد به دنبال جلب توجه ترکیه هستند.

از تحریم کالا تا بستن مدارس ترکیه

آنکارا برای تقویت رابطه با ریاض، سیگنال آشکار داده اما عربستان با چند اقدام ناگهانی، نشان داد که در برابر ترکیه، موضع خصمانه دارد. یکی از این اقدامات مهم به رفتارهای چند روز اخیر عربستان سعودی در قبال مدارس ترکیه در مکه مدینه و چند شهر دیگر بوده است.

نکته جالب توجه در مورد رویکرد عربستان سعودی در قبال ترکیه، این است که مجموعه شبکه های تلویزیونی، روزنامه ها و پایگاه های خبری اینترنتی وابسته به اتاق فکر حزب عدالت و توسعه، تلاش می کنند در مورد اقدامات خصمانه عربستان علیه ترکیه لاپوشانی کنند و اجازه ندهند که این مسائل در محافل سیاسی و رسانه های ترکیه مورد توجه قرار بگیرد. چرا که آنها با تبعیت از سیاست های اردوغان، به دنبال آن هستند که اجازه ندهند آتش اختلافات بین ترکیه و عربستان دامن گستر شود و دیپلماتها بتوانند راهی پیدا کنند که آنکارا و ریاض، دوباره قدم در راستا روابط عادی بگذارند.

ولی روزنامه های مخالف دولت، چنین رویکردی ندارند و تا جایی که از دستشان برمی آید، در مورد رفتارهای عربستان سعودی، مطلب می نویسند و کاربران فضای مجازی را نیز به واکنش وادار می کنند.

روزنامه سوزجو، پرتیراژترین روزنامه ترکیه که در عین حال به عنوان مهمترین رسانه مخالف و منتقد سیاست های اردوغان و حزب عدالت و توسعه شناخته می شود، در نسخه امروز خود با تیتر درشت چنین نوشت: کشوری که ما برای مرگ پادشاه آن عزای عمومی گفتیم مدارس ما را تعطیل کرد و نوشت عربستان سعودی هم اکنون از دشمنان ترکیه شده است.

اما اصل ماجرا چیست و چرا عربستان سعودی مدارس ترکیه را تعطیل کرده است؟

از دیرباز، همواره هزاران کارگر ترک در صنعت نفت عربستان سعودی مشغول به کار بوده اند و در چندین شهر عربستان، هتلداران، بازرگانان و دیگر فعالان اقتصادی ترکیه، حضور داشته و دارند، به همین خاطر، به منظور آموزش دانش آموزان ترک، در کل عربستان سعودی 34 مدرسه وجود دارد. یکی از سران حزب جمهوری خلق، با انتشار اطلاعیه ای گفت که عربستان، 8 مدرسه از مجموع 34 مدرسه ترکیه را تعطیل کرده و حالا فقط 26 مدرسه دایر می باشد. اما وزارت آموزش ملی ترکیه سریعاً در اطلاعیه ای دیگر گفت که این 8 مدرسه، تابستان قبل در شهرهای مکه و مدینه تعطیل شده اند و تلاش و پیگیری وزارت امور خارجه برای بازگشایی مدارس ادامه دارد و تعطیل کردن مدارس، اقدام جدیدی نیست.

واکنش سریع وزارت آموزش ترکیه به این دلیل بود که دستگاه دیپلماسی به دنبال راضی کردن ریاض است و نمی خواهد این مساله، در داخل هم مورد بحث قرار بگیرد و به خوراک فضای مجازی تبدیل شود.

تعطیل کردن مدارس ترکیه در کنار تحریم کالاهای تولید ترکیه در فروشگاه های بزرگ داخل عربستان سعودی، خسارات قابل توجهی به صادرکنندگان ترک وارد کرد و میزان فروش ملک در داخل ترکیه به خریداران عربستان سعودی نیز تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته و با کاهش 75 درصدی روبرو شد. اما با این حال، دولت اردوغان حاضر نشد در این مورد موضع گیری کند. شاید به این خاطر که امیدوار است مسائل را پشت پرده حل نماید.

زمانی برای رفاقت سعودی - یونانی

در هفته های اخیر، عربستان سعودی نشان داده که توجه ویژه ای به تحولات شرق مدیترانه دارد.

اگر چه عربستان سعودی، ارتباط جغرافیایی خاصی با حوزه شرق مدیترانه ندارد، اما از آنجایی که منافع برخی از رفقا و همراهان سعودی در حوزه عربی - آفریقایی همچون مصر، با منافع ترکیه تضاد پیدا می کند، تلاش کرده خود را به یونان نزدیک کند و حتی امارات متحده عربی را نیز به همکاری با یونان تشویق کند. چرا که یونان یک کشور اروپایی مهم در مجاورت مرزهای آبی و خاکی ترکیه است که اتفاقاً از منظر امنیت اتحادیه اروپا، جایگاه و اهمیت ویژه ای دارد.

ورود 8 فروند هواپیمای جنگنده اف 16 عربستان سعودی به یونان برای حضور در یک رزمایش مشترک اقدام شگرفی بود که توجه بسیاری از تحلیلگران سیاسی ترکیه را به سوی خود جلب کرد. انجام رزمایش نظامی در شرق مدیترانه از سوی یونان هم در شرایط فعلی، بدون تردید، به معنی قدرت نمایی در برابر ترکیه است. برای بسیاری از تحلیل گران ترک، جای تعجب دارد که چرا عربستان سعودی نیز خود را وارد این ماجرا کرده و اساساً، یونان چه منفعتی برای عربستان ایجاد خواهد کرد؟

تصمیمات یک شاهزاده خشمگین

حتی قبل از آن که جنایت دهشتناک قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول روی دهد، همه می دانستند که شاهزاده آزمند و ماجراجوی عربستان سعودی یعنی محمد بن سلمان، دل خوشی از اردوغان و ترکیه ندارد. در آن دوره او با طرح پروژه بلندپروازانه ای به نام سند توسعه 2030 به دنبال آن بود که در منطقه حرف اول را بزند و قدرتهای نوظهوری همچون ترکیه و قطر را کنار بگذارد.

محمد بن سلمان بر این باور بود که در پناه سیاست های حمایتی دونالد ترامپ و داماد او کوشنر، می تواند قطر را تحریم کند، یمن را به هم بریزد، خلیج عدن را در اختیار بگیرد، ایران را تحت فشار قرار دهد، ترکیه و قطر را تضعیف کند و در کل خاورمیانه و حوزه خلیج فارس، قدرت نخست باشد.

اما قتل خاشقجی، زخم و خراش بزرگی در صورت شاهزاده انداخت و ترکیه نیز در این میان، نقش مهمی ایفا کرد. در نتیجه، بسیار طبیعی است که محمد بن سلمان، با شخصی سازی این مساله، به دنبال انتقامجویی از ترکیه باشد.

در شرایط فعلی نیز در مورد مسائلی همچون رزمایش مشترک با یونان، تحریم کالاهای ترکیه ای و تعطیل کردن مدارس ترک، گفته می شود این اقدامات بر اساس تصمیمات محمد بن سلمان شاهزاده سعودی صورت گرفته شده که به شدت از ترکیه خشمگین است. در نتیجه دولت اردوغان ناچار است برای عادی سازی رابطه با عربستان سعودی، راهی برای تامین رضایت محمد بن سلمان، پیدا کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 384

به "دردسرهای بن سلمان برای ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردسرهای بن سلمان برای ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید