دکوپاژهای برزخی شامل تحلیلی بر سریال شرایط سفید منتشر شد

به گزارش آموزشگاه ما، تهران (پانا) - کتاب دکوپاژهای برزخی؛ تحلیلی بر سریال شرایط سفید براساس مبانی معرفت شناسی سینمای دینی نوشته نعمت الله سعیدی به وسیله انتشارات راه یار چاپ و روانه بازار نشر شد.

دکوپاژهای برزخی شامل تحلیلی بر سریال شرایط سفید منتشر شد

کتاب دکوپاژهای برزخی؛ تحلیلی بر سریال شرایط سفید براساس مبانی معرفت شناسی سینمای دینی نوشته نعمت الله سعیدی به وسیله انتشارات راه یار چاپ و روانه بازار نشر شد.

در بخشی از پیش گفتار این کتاب این طور آمده است: در تاریخ هنر از همسایگی فلسفه و ادبیات بسیار گفتهاند و نمایشنامه هم از صناعات ادبیات است و هم در شمار تفلسف. هنر مدرن در ایران امروز اما بهدلایل و علل عمدی و سهوی، از معرفت بومی و تفکر ایرانی کموبیش جدا افتاده است.

بازی هنر برای هنر بیش از آنکه در آرزوی رهایی هنر از سیاست باشد، دستاویز خروج هنر از ذیل فرهنگ بوده است؛ غافل، بلکه مطلع از اینکه هنر متعالی این سرزمین همیشه به تابش مهر فرهنگ بالیده و آهنگ فر داشته است و نه ذوق ذلت. غربزدهها که آلاحمد مریضشان میدانست و اسیر وبایشان میدید، هیچگاه نپسندیدند که ایران در دوران معاصر همچونان دورۀ تمدن اسلامی، در دنیا هنر، گردنفرازی و دگراندیشی کند و گمان بَرَد که فراتر از سقف غرب، آسمانی و آرمانی هست...

در میانۀ چنین میدانی، کیمیایند هنرمردانی که پرچم هویت برافرازند؛ آهنگ فر در سر و خلعت آیین در بر، به جستوجوی خویش برآیند و دکان دگراندیشی در برابر بازار خودفروشی بگشایند... کتاب پیش رو هرولهای است به شوق پیوند دوبارۀ اندیشه و هنر و حلقهای از یک مجموعه.

سریالها و آثاری مثل شرایط سفید، طلایهداران تاریخ و تمدنی دیگر هستند؛ تاریخی که شاید فعلاً هنوز خیلی از آن فاصله نگرفتهایم که قابل شناخت باشند و تمدنی که هنوز به آن خیلی نزدیک نشدهایم! این ویژگی را تمام پدیدههای بزرگ دارند. مثلاً ما تا از کرۀ زمین فاصله نگیریم و از فضایی دوردست به آن خیره نشویم، متوجه شکل ظاهری و بسیاری از ویژگیهای آن نخواهیم شد. شاید همین سریال شرایط سفید نیز احتیاج داشت چند دهه صبر کند، تا بتواند بسیاری از ابعاد و جزئیات مقطع تاریخی مذکور را روایت کند.

بنابرین گزارش، سریال تلویزیونی شرایط سفید به کارگردانی حمید نعمت الله در سال 1390 از شبکه سه سیما پخش شد. داستان سریال مربوط به زمان آغاز موشک باران تهران در جریان جنگ تحمیلی است که بر اثر آن، اعضای خانواده ای پرجمعیت که تقریباً همه با هم قهر هستند و اختلاف دارند برای دوری از حملات دشمن، ساکن باغ مادرشان در روستایی واقع در حومه تهران می شوند.

براساس این گزارش، کتاب دکوپاژهای برزخی که بعضی از سکانس های سریال شرایط سفید به صورت QRکد در آن آمده است، در 392صفحه، شمارگان 1000نسخه و قیمت 85هزار تومان به وسیله انتشارات راه یار منتشر شده است و و علاقمندان جهت تهیه این کتاب ، علاوه بر کتابفروشی ها، می توانند به وسیله صفحات مجازی ناشر @raheyarpub و سایت vaketab.ir نسبت به سفارش کتاب اقدام نمایند.

گفتنی است پیشتر نیز دو کتاب سکه تقدیر؛ تحلیلی بر سریال روزی روزگاری براساس مبانی زیبایی شناختی دینی سینما و فیلم، فیگور، فلسفه؛ تأملاتی در زیبایی شناسی دینی سینما به قلم نعمت الله سعیدی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1401 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 869

به "دکوپاژهای برزخی شامل تحلیلی بر سریال شرایط سفید منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکوپاژهای برزخی شامل تحلیلی بر سریال شرایط سفید منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید