روستایی متروک با سنگ قبر هایی سالم تر از خانه هایش!

به گزارش آموزشگاه ما، سنگ قبر های روستای متروک داژگان خبر می دهند این روستا ارامنه زیادی داشته که خودخواسته از روستا مهاجرت کرده و حالا بخش کمی از بنا های خشتی آن به جای مانده است.

روستایی متروک با سنگ قبر هایی سالم تر از خانه هایش!

به گزارش مهر، روستای داژگان از جمله روستا های شهرستان بویین میاندشت استان اصفهان است که برای دیدنش باید به شهر افوس رفت. مردم روستای داژگان قبل از انقلاب از این روستا یا مهاجرت کردند و یا ناچار به ترک روستا شدند.

آن ها زمین های کشاورزی خود را فروختند. هنوز هم خریداران روی این زمین ها کار می کنند، چون مرغوب ترین زمین ها در این محدوده برای کشاورزی در اختیار ارامنه بوده و هست.

اکنون از بنا های خشتی روستا جز تلی از خاک باقی نمانده و تقریباً 90 درصد روستا تخریب شده است حالا بخش های کوچکی از دیواره های آن باقی است. با این وجود هیچ مطالعه تاریخی درباره آن انجام نشده درحالی که می تواند حداقل به عنوان روستای ارمنی نشین این شهرستان معرفی و به جاذبه ها بویین میاندشت اضافه شود.

با این وجود افراد کمی به یاد دارند که بقایای به جا مانده از روستا چه کاربری داشته است. از طرفی در کنار این روستا، قبرستان بزرگی واقع شده که شامل سنگ های حجاری شده بزرگ است. سنگ های قبری که روی آن ها به زبان ارمنی نوشته شده و تاریخی در حدود سال های قبل از 1890 و در بازه تا سال 1900 را نشان می دهد.

هنوز می توان روی سنگ قبر های تاریخی آن نقش مرد و زنی شادمان را دید که در همه قبور تکرار شده اند شاید زنی اینجا آرامیده که برایش طلب مغفرت کرده اند یا مردی. حتی بچه هایی شادمان که تصاویری نمادین از یک کودک روی سنگ ها حجاری شده است.

این روستای تاریخی اگرچه مانند خیلی از روستا ها متروک شده است، اما هنوز هم می تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری شناخته شود، چون هم قدمت داشته و هم خاطرات زیادی که مردم از آن در فکر دارند. ضمن اینکه قبرستان قدیمی آن نیز به جاذبه هایش افزوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 964

به "روستایی متروک با سنگ قبر هایی سالم تر از خانه هایش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستایی متروک با سنگ قبر هایی سالم تر از خانه هایش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید