شبیه سازی رایانه ای از رعد و برق های ماقبل تاریخ

به گزارش آموزشگاه ما، تازه ترین برآورد در خصوص نحوه شکل گیری حیات در کره زمین نشان می دهد که وقوع رعد و برق هایی مهیب با انرژی بسیار زیاد به ایجاد زندگی در این سیاره یاری نموده است.

شبیه سازی رایانه ای از رعد و برق های ماقبل تاریخ

پژوهشگران می گویند همین پدیده می تواند عامل شکل گیری حیات در دیگر سیاره ها نیز باشد.

فسفر یکی از شش عنصر حیاتی برای شکل گیری حیات در کره زمین است و اگر چه امروزه این عنصر به طور گسترده در دسترس ماست، اما در گذشته چنین وضعیتی حاکم نبوده و لذا رشد مولکول های زیستی به دشواری ممکن بوده است.

اشکال زیستی فسفر که به رشد مولکول های موجودات مختلف یاری می نمایند، اغلب به وسیله انفجارهای ابرنواخترها به وجود می آیند و با برخورد ستاره های دنباله دار و سیارک ها به زمین به کره خاکی منتقل شده اند. اما پژوهش تازه محققان دانشگاه های ییل و لیدز نشان می دهد که تسهیل دسترسی به فسفر در زمین به وسیله رعد و برق های مهیب ما قبل تاریخ نیز اجرا شده است.

برخورد صاعقه های مهیب با زمین موجب ذوب شدن سنگ های ستاره های دنباله دار و سیارک ها شده و فسفر موجود در آنها را آزاد نموده است. در نتیجه شکل گیری حیات در زمین به همین شکل شروع شده است.

شبیه سازی رایانه ای رعد و برق های ماقبل تاریخ نشان می دهد هر سال بین 100 میلیون تا یک میلیارد رعد و برق مهیب در دنیا رخ می داده که موجب آزادسازی حداکثر هزار کیلوگرم فسفید و ده هزار کیلوگرم فسفیت و هیپوسفیت در سال می شده است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 375

به "شبیه سازی رایانه ای از رعد و برق های ماقبل تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبیه سازی رایانه ای از رعد و برق های ماقبل تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید