مسواک برقی یا معمولی؛ کدام یک بهتر است؟

به گزارش آموزشگاه ما، شاید شما هم جزو افرادی باشید که با وجود مسواک زدن منظم نتیجه مطلوبی از آن نمی گیرید. احتمالاً راه های مختلفی همانند تغییر مسواک با برس های نرم و سخت، تغییر خمیر دندان و استفاده از وسایلی همانند نخ و دهان شویه را تجربه کردید، ولی باز نتیجه دلخواه را دریافت نکرده اید. شاید در آخرین کوشش های خود برای رهایی از این معضل با پیشنهاداتی همانند استفاده از مسواک برقی روبرو شده اید که ادعا می گردد قدرت بیشتری در ازمیان بردن پلاکت ها نسبت به مسواک های معمولی دارد. اما آیا واقعاً مسواک های برقی بیشتر از مسواک های معمولی می توانند دندان های ما را تمیز و سفید نمایند؟ آیا استفاده از مسواک های برقی بهتر از استفاده از مسواک های معمولی است؟ برای یافتن پاسخ این سوالات با ما همراه شوید تا اطلاعات کاملی درباره مسواک های برقی و معمولی در اختیار شما قرار دهیم.

مسواک برقی یا معمولی؛ کدام یک بهتر است؟

الف) همه چیز درباره مسواک برقی

مسواک برقی چیست؟

در دهه 1940 میلادی، مسواک هایی در کشور سوئیس ابداع شد که هدف از ساخت آن ها یاری به افراد ناتوان و اوتیسم برای حفظ بهداشت دهان و دندان بود. در این ابداع، مسواک ها با استفاده از نیروی الکتریکی قادر به ایجاد چرخش و حرکت در سر فرچه ای خود می شدند و با این عمل دندان ها را تمیز می کردند. این مسواک های الکتریکی ظرف دو دهه به مقبولیت بالایی دست یافتند و حتی در ایالات متحده به فراوری انبوه رسیدند. در این نوع مسواک ها قسمت باتری دار یا قسمتی که باید شارژ گردد، بسیار عظیم بود و به طور کامل بسته می شد تا از نفوذ آب به درون آن جلوگیری گردد. در آن موقع مسواک های الکتریکی فقط برای استفاده افرادی بود که دارای محدودیت حرکتی و اوتیسم بودند یا ارتودنسی کرده بودند. با این حال با گذشت زمان مسواک های برقی برای افراد عادی هم طراحی شد و دیگر خبری از بخش عظیم شارژ شونده هم نبود. بدین ترتیب مسواک های برقی امروزی ظاهر شدند که از نیروی الکتریسیته برای حرکت دادن نوسانی و ارتعاشی سر مسواک کار می نمایند.

انواع مسواک های برقی

دسته بندی های مختلفی در مورد مسواک های برقی وجود دارد، اما باید اسم کرد که مهمترین فاکتور در زمینه دسته بندی، موضوع نحوه حرکت برس مسواک است. بر این اساس مسواک های برقی را می توان به انواع زیر دسته بندی کرد:

1. مسواک های برقی چرخشی: سر این نوع مسواک ها در یک حرکت دایره ای با سرعت 3000 تا 7 هزار و 500 ضربه در دقیقه حرکت می نماید.

2. مسواک های برقی سونیک: این نوع مسواک ها از یک حرکت کناری با سرعتی در حدود 10 برابر بیشتر از یک برس چرخشی استفاده می نمایند، در حدود 31000 ضربه قلم مو در دقیقه.

3. مسواک های برقی اولتراسونیک: این نوع مسواک ها با حرکت سریع به سمت اطراف، ارتعاشاتی ایجاد می نماید که پلاک را از بین می برد.

4. مسواک های برقی یونی: سر برس حرکت نمی نماید، جریان الکتریکی کم در مو های برس مسواک باعث جذب پلاک می گردد.

ویژگی های خاص مسواک برقی کدام است؟

مسواک های برقی به ویژه نمونه های قابل شارژ آن ویژگی های قابل توجهی دارند که می تواند آن ها را از نمونه معمولی مسواک ها متمایز کند. این ویژگی ها عبارتند از:

عملکرد های مختلف مثلا برای حساسیت دندانی، سفید کردن دندان ها و یا ماساژ دادن لثه ها

حسگر های هشدار دهنده برای زمانی که خیلی محکم و با فشار مسواک می زنید

داشتن تایمر برای فهمیدن اینکه مسواک زدن هر قسمت از دهان شما چقدر طول می کشد

یادآوری نماینده دیجیتال برای تعویض سر مسواک

ایجاد حرکت چرخشی- ارتعاشی و یا تکنولوژی صوتی

داشتن سر مسواک متعدد که شما می توانید هر نوعی را که می خواهید انتخاب کنید.

درمان های خانگی سریع و فوری برای دندان درد

مزایای مسواک برقی چیست؟

1. بالا رفتن سرعت مسواک زدن: سرعتی که یک مسواک برقی در تمیز کردن دندان ها دارد هیچگاه با مسواک های معمولی قابل مقایسه نیست. برس این مسواک ها سریعا جرم ها و پلاک ها را از میان دندان ها جدا کرده و سطح آن را کاملا تمیز می نماید.

2. مسواک زدن آسان: مسواک زدن با مسواک های برقی بسیار آسان و راحت است و فرد احتیاجی ندارد سعی زیادی کند تا دندان ها و محیط دهان را تمیز کند. تنها باید مسواک را با زاویه درست بر روی سطوح دندانی قرار داد تا نظافت دندان ها انجام گردد. افرادی که در ناحیه دستان دچار معضلاتی از جمله وجود درد و ورم مفاصل هستند، و افراد کم توان می توانند با استفاده از یک مسواک برقی به راحتی نظافت و پاکیزگی دندان های خود را حفظ نمایند.

3. نظافت عمقی دندان ها: طبق تحقیقاتی که بر روی نحوه عملکرد مسواک های برقی صورت گرفته است محققان دریافته اند که حرکات ارتعاشی چرخشی مسواک های برقی سبب نظافت عمقی دندان ها و فضای مابین آن ها شده است. در این مسواک ها پرز های مسواک تمامی نواحی دندان ها و شکاف بین آن ها را تحت پوشش خود قرار خواهد داد و این یکی از برترین مزایای مسواک برقی بشمار می رود.

4. حذف لکه های دندان: با توجه به اینکه امروزه خوراکی های متنوعی مورد استفاده افراد جامعه قرار می گیرد و قهوه، نوشابه، چای و سایر نوشیدنی های کافئین دار سبب ایجاد لکه های دندانی می گردد استفاده از مسواک برقی نقش مهمی در تمیز کردن دندان ها و برطرف این لکه ها دارد. در واقع سرعت و قدرت مسواک های برقی می تواند خیلی ساده تمامی لکه ها و رنگ های چسبیده به دندان را از بین ببرد؛ و از زردی دندان ها جلوگیری می نماید.

5. خوشبویی دهان: همانطور که می دانید بوی بد دهان به علت وجود باکتری ها و پلاک های درون محیط دهان است و استفاده از یک مسواک مناسب سبب نظافت و برطرف این پلاک ها خواهد شد. یکی از مزایای مسواک برقی اینست که حتی می تواند خاتمهیی ترین نقطه درون دهان را کاملا تمیز کند بطوریکه هیچ اثری از وجود باکتری و پلاک مشاهده نخواهد شد. در نتیجه اگر تمایل دارید تا همواره دهانی خوشبو داشته باشید می توانید با تهیه یک مسواکی برقی به هدف خود دست یابید.

چگونه می توان از شر این بوی بد خلاص شد؟

6. مناسب برای دندان های ارتودنسی شده: یکی از مراحل مهم در درمان ارتودنسی مراقبت صحیح از براکت ها و رعایت بهداشت دهان و دندان است. به همین علت متخصص ارتودنسی توصیه می نماید برای رعایت کامل بهداشت دهان و دندان از مسواک برقی بهره ببرید. حضور سیم ها بر روی دندان های افرادی که ارتودنسی کرده اند سبب می گردد تا نتوانند پس از آن به طور صحیح و کامل پلاک و جرم های بین دندان ها را تمیز نمایند، در نتیجه به جای مانده های غذایی در ناحیه پشتی براکت ها باقی می ماند. یک مسواک برقی ضربات زیادی را در هر دقیقه برای تمیز نمودن جرم ها و آلودگی ها به دندان وارد می نماید تا هیچ اثری از آن ها باقی نماند؛ لذا استفاده از این مسواک ها برای این دسته افراد لازم است چرا که هم دارای حسگر فشار می باشند و هم برس هایی نرم و مخصوص برای تمیز نمودن دندان های ارتودنسی شده دارند.

7. بهبود تمرکز: یک منبع مطالعاتی معتبر نشان می دهد که افراد هنگام مسواک زدن دندان های خود با استفاده از مسواک برقی، تمرکز بیشتری دارند. این کار باعث شده است که تجربه کلی افراد در مسواک زدن بهبود یابد و به طور بالقوه می تواند به خوبی دندان های شما را تمیز کند.

8. مناسب برای بچه ها: بچه ها مهارت کافی برای مسواک زدن ندارند و پلاک های دندانی آنان ناقص برداشته می گردد و از طرفی، چون مسواک های برقی احتیاج به مهارت های دستی را با حرکت های اتوماتیک خود کاهش می دهد، برای بچه ها مفید است. بعلاوه بیشتر بچه ها علاقه ای به مسواک زدن دندان های خود ندارند و به همین علت مسواک های برقی با جذابیت خود می توانند در ایجاد اشتیاق در بچه ها برای مسواک زدن مفید واقع شوند.

معایب مسواک برقی چیست؟

1. قیمت گران: مسواک های برقی یک سروگردن از مسواک های معمولی گران ترند. سَری های یدک این مسواک ها معمولا در بسته های چندتایی به فروش می رسند و قیمت قابل ملاحظه ای هم دارند. پس به هزینه های مابعد خرید مسواک برقی هم فکر کنید، چون تقریبا هر سه ماه باید سَری مسواک تان را نو کنید.

2. دسترسی سخت: احتمال زیادی وجود دارد که برای پیداکردن سَری یدک مسواک های برقی به دردسر بیفتید. پس اگر احتیاج فوری به سَری نو پیدا کنید، بعید نیست که اسیر خیابان های شلوغ شهر شوید. تنها راه حلش هم این است که پیشاپیش برای احتیاج مثلا یک سال تان سَری یدک به تعداد کافی بخرید.

3. احتیاجمند شارژ: اگر از مسواک برقی استفاده می کنید، همواره باید شارژ نگهش دارید تا مبادا موقع استفاده شارژ کافی نداشته باشد.

4. آسیب پذیری بالا: مسواک های برقی در مقایسه با مسواک های معمولی در مقابل ضربه آسیب پذیرترند.

مسواک برقی بیشتر برای چه کسانی توصیه می گردد؟

1. کسانی که محکم مسواک می زنند: اگر عادت دارید به شدت مسواک بزنید، یعنی همان کاری که به لثه ها و دندان ها آسیب می رساند و موجب تحلیل لثه ها می ­گردد. مسواک برقی برای شما ملایم بودن با لثه ها و دندان ها را راحت تر می نماید و آن ها را تمیز هم می نماید.

2. سالمندان با محدودیت در توانایی عضلات: پدرعظیم ها و مادرعظیم ها می توانند با خرید یک مسواک برقی از مزایای آن بهره ببرند. در دوران سالمندی به علت کاهش توانایی عضلات و مفاصل و یا بیماری های خاصی مثل پارکینسون، کنترل کار های دقیق مثل مسواک زدن برای پدرعظیم ها و مادرعظیم ها سخت است. مسواک برقی میی تواند به سالمندان یاری کند تا بدون کوشش طاقت فرسا و صرف وقت زیاد بهداشت دندان هایشان را رعایت نمایند.

3. معلولان جسمی یا ذهنی: بچه ها دارای مسائل جسمی و یا ذهنی هم از گروه افرادی هستند که هدیه کردن یک مسواک برقی به آن ها می تواند برایشان بسیار مفید باشد. این بچه ها معمولا خودشان توانایی مسواک زدن کامل و درست را ندارند و این کار از طریق والدین و یا مربی هایشان انجام می گردد و به این ترتیب فردی که از این بچه ها نگهداری می نماید می تواند راحت تر و با صرف وقت کمتر و موثرتر دندان های این معلولان را مسواک کند.

4. نوجوانان و افراد تحت درمان اورتدنسی: جوانان و نوجوانانی که دندان هایشان را ارتودنسی کرده و روی دندان هایشان براکت ها (سیم های اورتودنسی) وجود دارد که محل گیرکردن به جای مانده مواد غذایی است و اگر دندان ها در مجاورت این وسایل به درستی مسواک زده نشوند، ارتودنسی خود می تواند موجب پوسیدگی دندان های این افراد گردد. اگر نوجوان شما به ویژه ارتودنسی کرده است و توجه چندانی بر حفظ بهداشت دهان و دندان هایش ندارد، می توانید برایش یک مسواک برقی بخرید. این مسواک ها در زمان کوتاهی دور براکت ها را تمیز کرده و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می نمایند، ولی پیش از خرید آن با دندانپزشک درباره خرید نوع مناسب و روش درست استفاده از آن مشورت کنید.

ب) همه چیز درباره مسواک های معمولی

تاریخچه مسواک های معمولی

سال ها قبل، باستان شناسان در بابل و مصر، ابزار های مختلفی کشف کردند که قدمتی چند هزار ساله داشتند، ابزار هایی از قبیل چوب های خلال دندان، الیاف گیاهان، شاخه یا ریشه های باریک درختان، پر پرندگان، استخوان های کوچک حیوانات و خار های جوجه تیغی که همگی برای تمیز کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گرفتند. آنالیز ها نشان می دهد که مالیدن آهک، جوش شیرین و نمک به دندان با دستمال های نازک کتانی میان یونانی های باستان رایج بود. بعد ها آنچه به اسم مسواک مورد استفاده قرار می گرفت در واقع چوب های سابنده ای بودند که باید سر آن ها جویده می شد تا الیاف آن کمی نرم گردد و بعد از آن، کشیدن این قسمت سابنده روی دندان ها باعث پاکی آن ها می شد.

اما چینی ها اولین کسانی بودند که قدم عظیمی در اختراع مسواک های اولیه که شباهت بسیاری به مسواک های امروزی داشت برداشتند. آن ها برای اولین بار در سال 1498 استفاده از چوب مسواک را کنار گذاشته و مسواک های پرزدار را اختراع کردند. این مسواک ها واقعا زبر و خشن بود و مو های آن از پشت گردن و یال گراز گرفته می شد که روی دسته ای از استخوان یا چوب می چسباندند. رفته رفته موی یال اسب که زبری کمتری داشت جایگزین موی گراز شد، اما اروپایی ها هنوز با همان روش قدیمی با نمک و آهک جرم ها را از دندان های شان پاک می کردند و این روش تا سال 1780 ادامه داشت، تا اینکه اولین فراوری انبوه مسواک الیاف دار در این سال در انگلیس و به دست یک زندانی به نام ویلیام آدیس صورت گرفت. تا سال 1838 مسواک ها به همین منوال با موی حیوانات و دسته های چوبی یا استخوانی ساخته می شدند تا اینکهدر این سال کارخانه آمریکایی دوپان پیروز شد الیاف مصنوعی و نایلونی فراوری کند و از آنجا که الیاف طبیعی و موی حیوانات باکتری در خود جمع می کرد و خوب خشک نمی شد، خیلی زود جای خود را به الیاف مصنوعی نایلونی داد. اختراع نایلون فرایند تکاملی مسواک را تغییر داد، چرا که فراورینمایندگان می توانستند مسواک هایی با درجه سختی متفاوت و بنا به سلیقه مشتریان خود فراوری و روانه بازار نمایند.

مزایای مسواک معمولی چیست؟

1. دسترسی آسان و سریع: مسواک معمولی در همه داروخانه ها و حتی خواربارفروشی ها هم پیدا می گردد. مسواک های معمولی برای استفاده احتیاجی به شارژ کردن ندارند و به عبارتی در هر جایی و هر زمانی قابل استفاده اند.

2. قیمت مناسب: البته که این روز ها تورم به دم دستی ترین وسیله بهداشتی مردم هم رحم نکرده است! اما به هرحال مسواک معمولی همواره به نسبت مسواک برقی قیمت خیلی پایین تری دارد و با هزینه کمتری قابل جایگزینی است (میانگین هر سه ماه باید مسواک تان را عوض کنید).

3. تنوع بالا: مسواک های معمولی از لحاظ شکل ظاهر و قیمت تنوع بالایی دارند. سَر مسواک های معمولی در سه مقدار کوچک، میانه و عظیم و برس شان در سه درجه سختی نرم، میانه و زبر فراوری می گردد. ازلحاظ مقدار و طراحی دسته هم که تنوع بسیار است. خلاصه اینکه پیداکردن مسواک معمولی مناسب برای هر احتیاج و بودجه ای کار سختی نیست.

4. سبک و کم جاگیر: مسواک های معمولی به مقدار مسواک های برقی جا نمی گیرند و سبک ترند. پس در مسافرت ها احتیاجی نیست که نگران جا دادن شان در کیف دستی یا آسیب تماشا شان باشید.

معایب مسواک معمولی کدام است؟

1. فاقد تایمر: مسواک های معمولی مانند مسواک ها برقی تایمر ندارند، پس با مسواک های معمولی بعید نیست که کمتر یا بیشتر از حد لازم مسواک بزنید.

2. احتیاجمند مهارت مسواک زدن: مسواک زدن با مسواک های معمولی مهارت بیشتری می طلبد (در خاتمه از روش صحیح مسواک زدن هم برایتان گفته ایم). وقتی با مسواک معمولی مسواک می زنید، احتمال بیشتری وجود دارد که مسواک را سخت تر از حد لازم فشار دهید. لازم به ذکر است که مسواک زدن با فشار زیاد می تواند به دندان ها و لثه ها آسیب بزند.

3. سختی استفاده برای مبتلایان به محدودیت های حرکتی: مبتلایان به سندرم تونل کارپ و آرتروز به علت مسائل حرکتی ممکن است در استفاده از مسواک های معمولی با سختی روبه رو شوند. مبتلایان به اختلالات رشدی هم احتمالا با مسواک های برقی راحت تر خواهند بود.

ج) مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟

بسیاری از دندان پزشکان بر این باورند که بهداشت دهان و دندان بیشتر از نوع مسواک به خود مسواک زننده بستگی دارد. در واقع اگر طرز صحیح مسواک زدن را بلد باشید، فرقی ندارد که از مسواک معمولی استفاده می کنید یا برقی، چون مسواک معمولی هم درصورت استفاده صحیح می تواند به مقدار مسواک های برقی در برطرف پلاک ها و جرم های دندانی مؤثر باشد. به تایید انجمن دندان پزشکان آمریکا، انواع مسواک های سخت و نرم معمولی، دقیقا می توانند به مقدار مسواک های برقی کارآمد باشند. بیشتر مطالعات نشان می دهد که مسواک برقی از هر نوعی، باکتری های بیشتری را نسبت به مسواک دستی حذف می نماید، اما این تفاوت ها بسیار جزیی است. نه اینکه قابل توجه نباشند، اما تفاوت سیاه و سفیدی بین توانایی حفظ سلامت مناسب دهان و دندان با استفاده از مسواک دستی و برقی وجود ندارد. منتها اگر مبتلا به آرتروز یا سایر مسائلی هستید که کارگرفتن از دست ها را با محدودیت روبرو می نمایند، مسواک برقی گزینه مناسب تری است. در ضمن چه با مسواک معمولی و چه با مسواک برقی حداقل باید دو دقیقه برای مسواک زدن تان وقت بگذارید.

منبع: فرارو
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 634

به "مسواک برقی یا معمولی؛ کدام یک بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسواک برقی یا معمولی؛ کدام یک بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید