نامزد برنده انتخابات آمریکا با عیار اقتصاد

به گزارش آموزشگاه ما، دونالد ترامپ پایان پس از چند روز بستری در یک بیمارستان نظامی بر اثر ابتلا به کووید-19 طی یک نمایش تبلیغاتی و در عین حال پرخطر از نظر محافل پزشکی به کاخ سفید بازگشت؛ اما ساعتی پس از این شوی انتخاباتی موسسه بسیار معتبر گلدمن ساکس به نقل از جان هاتزیوس، اقتصاددان خود گفت که آمریکا با یک موج آبی در نوامبر روبرو خواهد شد که می تواند برای اقتصاد نیز مفید باشد. بنابراین پیش بینی، ریاست جمهوری، سنا و مجلس نمایندگان به دست دموکرات ها می افتد. این موسسه معتبر بین المللی بر این باور است که در ژانویه احتمالا یک بسته محرک مالی 2 تریلیون دلاری برای ارتقای زیرساخت ها، تغییرات آب و هوایی، آموزش و پرورش در نظر گرفته می گردد. چنین بسته ای می تواند رشد مالی 2 تا 3 درصدی را در سال 2021 رقم بزند. این موسسه اقدامات ترامپ برای بهبود شرایط مالی را نسبتا کند می داند و از همین رو برخلاف همه نظرسنجی ها پیش بینی می نماید اقتصاد عامل پیش برنده نتایج انتخابات و همچنین تحولات پس از آن باشد.

نامزد برنده انتخابات آمریکا با عیار اقتصاد

به گزارش جهانی اقتصاد، دونالد ترامپ که از روز آدینه به دلیل ابتلا به کرونا در مرکز پزشکی والتر رید بستری شده بود، به کاخ سفید بازگشت. او اما در بازگشت به کاخ سفید دوباره همگان را شگفت زده کرد و به رغم بهبود نیافتن، ماسک را از چهره خود برداشت و مجددا انتقادها را به جان خرید. به گزارش رویترز، دونالد ترامپ عصر دوشنبه به وقت محلی با هلیکوپتر مخصوص رئیس جمهور آمریکا به کاخ سفید، محل اقامت خود بازگشت. او قرار است فرایند درمان خود را در کاخ سفید تکمیل کند. ترامپ ساعاتی پیش از ترک بیمارستان در توییتر خود تاکید نموده بود که به کاخ سفید باز می گردد. او نوشت: حالم بسیار خوب است! از بیماری کووید هراس به خود راه ندهید. نگذارید این بیماری اختیار زندگی شما را به دست بگیرد. ما، تحت نظر دولت ترامپ، داروها و دانش بسیار خوبی را به دست آورده ایم. حال من الان از 20 سال پیش هم بهتر است!

شان کانلی، پزشک ویژه ترامپ در یک کنفرانس خبری گفت که شرایط جسمی رئیس جمهوری آمریکا در 24 ساعت گذشته رو به بهبودی بوده و او از تمامی استانداردهای لازم برای ترخیص از بیمارستان برخوردار است. به گفته او ترامپ در سه روز گذشته تب نداشته است. تیم انتخاباتی ترامپ هم گفت که او در دومین مناظره انتخاباتی با جو بایدن، که قرار است در روز پنج شنبه 15 اکتبر در میامی برگزار گردد، حضور پیدا می نماید. ترامپ بعد از بازگشت به کاخ سفید در پیامی گفت: در خصوص ویروس کرونا بسیار آموختم. یک چیز قطعی است و آن، این است که نگذارید این بیماری بر شما غلبه کند. از آن واهمه نداشته باشید. شما آن را شکست خواهید داد. ما بهترین تجهیزات پزشکی را در اختیار داریم، بهترین داروها را داریم که همه، همین اواخر فراوری شده اند. او با بیان اینکه واکسن کرونا در راه است، گفت که حالش بهتر است و شاید هم که مصونیت پیدا نموده باشد. او هنگام پیاده شدن از هلی کوپتر ماسکش را از صورت برداشت و گفت که احساس خوبی دارد. سپس وارد کاخ سفید شد، جایی که کارمندان در جنب و جوش بودند، آن هم بدون ماسک. به گفته ناظران، ترامپ برخاستن از بستر بیماری و مرخصی از بیمارستان را با دقت و مانند یک شوی تلویزیونی تنظیم و عرضه کرد. او کوشش کرد مرخصی خود را چون رویدادی هیجان انگیز برای برنامه های خبری ساعات اول شب ارائه دهد.

ترامپ بارها پیش تر این بیماری را دست کم گرفته بود، در حالی که در جهان این بیماری نزدیک به یک میلیون نفر کشته برجای گذاشته است. در ایالات متحده نیز این بیماری موجب تلفات بیش از 290 هزار نفر شده است. بیماری ترامپ در زمانی بروز کرد که کمتر از یک ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. ترامپ که قرار است روز سوم نوامبر به مصاف جو بایدن از حزب دموکرات برود، همیشه ماسک زدن جو بایدن را در کارزارهای انتخاباتی اش به استهزا گرفته بود. او حتی در این باره در روز مناظره اول نیز به آن اشاره نمود. حالا با کنار زدن ماسک خود در بالکن کاخ سفید و اینکه گفته است مردم نباید از بیماری بترسند، بیش از پیش دکترها را نگران نموده است. ویلیام شافنر، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه وندربلت در مرکز نشویل به خبرگزاری رویترز گفت: وقتی ترامپ گفت مردم از بیماری نترسند، من شوکه شدم. این بیماری در گوشه گوشه جهان روزانه افزون بر هزار نفر را می کشد و مردم را خانه نشین نموده است و کسب و کارها به دلیل حضور این ویروس تعطیل شده اند. از این ویروس باید ترسید.

کریس کونز، یکی از سناتورهای دموکرات گفت: این شکست در رهبری آمریکا را نشان می دهد. اما ترامپ مردی است که می گوید توانسته است بیماری را شکست دهد و از قبل قوی تر ظاهر شده است. ترامپ در توییتی نوشت: اگر رئیس جمهور دوباره به مبارزات انتخاباتی بازگردد، نه تنها توانسته حقه های کثیف دموکرات ها را خنثی کند، بلکه از این ویروس چینی نیز جان سالم به در برده است. بایدن نیز بلافاصله در توییتر به اقدام ترامپ واکنش نشان داد و در حالی که عکسی از ترامپ منتشر کرد که ماسک خود را از چهره برداشته است، نوشت: ماسک ها مهم هستند. آنها جان ها را نجات می دهند.

البته رقابت بایدن و ترامپ محدود به توییتر باقی نماند و همچنان این دو در نظرسنجی ها جدال نفس گیری با یکدیگر دارند. در یک نظرسنجی اجرا شده از سوی ایپسوس و رویترز، در حالی که کمتر از یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری در سوم نوامبر باقی مانده است، بایدن در دو ایالت پنسیلوانیا و ویسکانسین بالاتر از ترامپ قرار گرفته است. این نظرسنجی نشان می دهد که بایدن در ایالت پنسیلوانیا با 5 امتیاز برتر از ترامپ در صدر قرار گرفته است و در ویسکانسین این رجحان به 6 درصد می رسد. در هر دو ایالت، بایدن اوضاع خود را در میانه ماه سپتامبر بهبود بخشیده است. نظرسنجی ایپسوس و رویترز از رای دهندگان احتمالی شش ایالت کلیدی ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، کارولینای شمالی، فلوریدا و آریزونا بوده که نقش بسیار حساسی را در انتخابات ایفا می نمایند. این شش ایالت مشخص می نمایند که ترامپ برای بار دوم رئیس جمهور خواهد بود یا اینکه بایدن وی را از کاخ سفید بیرون خواهد نمود. در این نظرسنجی مشخص شده است که 50 درصد در ویسکانسین گفته اند به بایدن رای می دهند و این رقم برای ترامپ به 44 درصد می رسد. در سوال دیگری نیز 50 درصد از مردم این ایالت گفته اند مدیریت بایدن از ترامپ بهتر است و این رقم برای رئیس جمهوری مستقر آمریکا به 41 درصد می رسد. اما درباره اقتصاد این رقم به سود ترامپ است. 51 درصد گفته اند ترامپ اقتصاد را بهتر از بایدن مدیریت می نماید. این رقم برای بایدن به 44 درصد می رسد. در این نظرسنجی همچنین 13 درصد گفته اند که از پیش رای داده اند.

در پنسیلوانیا اما 50 درصد گفته اند که به بایدن در انتخابات رای خواهند داد و این رقم برای دونالد ترامپ به 45 درصد می رسد. درباره مدیریت بهتر ویروس کرونا، 51 درصد بایدن را انتخاب نموده و 41 درصد رای به دونالد ترامپ داده اند. درخصوص اقتصاد باز رجحان از آن ترامپ است و 51 درصد گفته اند ترامپ مدیر بهتری از بایدن در این حوزه است. این رقم برای معاون سابق ریاست جمهوری ایالات متحده 46 درصد است. در این ایالت 2درصد نیز گفته اند از پیش رای داده اند.

در فلوریدا اما هر دو شانه به شانه یکدیگر حرکت می نمایند. مردم این ایالت هر دو نامزد را با رقم 47 درصدی همراهی نموده اند. حتی در خصوص اینکه چه کسی بیماری کرونا را بهتر اداره می نماید، هیچ کدام نسبت به یکدیگر رجحان نداشتند و هر دو در رقم 46 درصد ایستادند. درباره اقتصاد اما اوضاع ترامپ در این ایالت بهتر بود و 51 درصد ترامپ را مدیر بهتری خوانده اند و این رقم برای بایدن به 41 درصد می رسد. 3 درصد نیز گفته اند از پیش رای داده اند. در ایالت آریزونا رجحان بایدن بسیار ناچیز است و بایدن با 47 درصد از ترامپ 46 درصدی پیش است. درباره مدیریت بهتر ویروس کرونا نیز مردم ایالت آریزونا، بایدن را مدیر بهتری دانسته اند و معاون سابق ریاست جمهوری با رقم 47 نسبت به 44 درصد از رئیس جمهوری مستقر پیشی گرفته است. در اقتصاد اما داستان تکراری است و ترامپ با رجحان 49 به 44 از بایدن پیش است. 3 درصد از مردم نیز گفته اند از پیش رای داده اند. در میشیگان رجحان بایدن باز هم قابل توجه بوده و او توانسته است با رای 49 درصدی از ترامپ 44 درصدی پیشی بگیرد.

مردم این ایالت نیز بایدن را در مدیریت کرونا با رای 50 درصدی لایق تر از ترامپ 44 درصدی دانسته اند. اما در مدیریت بهتر اقتصاد در این ایالت مردم نظر خود را متوجه ترامپ نموده اند. رجحان ترامپ در این حوزه 48 به 45 درصد است. 2 درصد از مردم نیز گفته اند از پیش رای داده اند. اما در آخرین ایالت یعنی کارولینای شمالی هر دو با رای 47 درصدی در یک سطح ایستادند. درخصوص مدیریت بهتر ویروس کرونا بایدن رجحان اندکی دارد و او توانسته است با رای 47 درصدی از ترامپ 45 درصدی پیشی بگیرد. درباره مدیریت بهتر اقتصاد نیز در این ایالت ترامپ رای 51 درصدی دارد و این رقم برای بایدن به 44 درصد می رسد. همچنین 4 درصد مردم این ایالت پیش تر رای خود را داده اند. به نظر می رسد که انتخاب سوم نوامبر انتخابی بین مدیریت بهتر کرونا و مدیریت بهتر اقتصاد است. هر جا که بحث مدیریت کرونا پیش آمده، ترامپ در نظرسنجی ها عقب بوده و هر جا که بحث اقتصاد بوده، آرای بایدن افت نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 75

به "نامزد برنده انتخابات آمریکا با عیار اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامزد برنده انتخابات آمریکا با عیار اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید