نحوه کاشت آناناس در خانه

به گزارش آموزشگاه ما، برای کاشت آناناس در خانه شما احتیاج به یک آناناس سالم با برگهای سبز و تازه، گلدان، خاک کمپوست و یک آبپاش کوچک دارید.

نحوه کاشت آناناس در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

کاشت آناناس اغلب به منظور فراوری میوه آن است، لیکن بعضی از انواع آناناس میتوانند یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی را تشکیل دهند. برای کاشت آناناس در خانه شما احتیاج به یک آناناس سالم با برگهای سبز و تازه دارید و چنانچه خوش شانس باشید به راحتی میتوانید این میوه پرخاصیت را در خانه فراوری کنید، چرا که بسیاری از انواع آناناس عقیم بوده و به راحتی تکثیر نمیشوند، پس در انتخاب آناناس مادر دقت کنید. با خبرنگاران همراه باشید تا شما را با نحوه کاشت آناناس در خانه و شرایط نگهداری از آن آشنا کنیم.

نحوه کاشت آناناس در خانه

به طور کلی بهترین راه تکثیر آناناس، جدا نمودن جوانه ها از اطراف گیاه است. همچنین جوانه ای را که بالای میوه به صورت رویشی باقی مانده نیز میتوان جدا نمود و ازآن گیاه کاملی به دست آورد. مراحل کاشت آناناس در خانه به توضیح زیر میباشد:

 • میوه آناناسی را برای کاشت انتخاب کنید که به طور یکنواخت رسیده باشد و در بالای آن یک دسته برگ های سبز و سالم وجود داشته باشد. انتخاب آناناس هایی که بیش از حد رسیده یا برگ های خشکیده یا زرد دارند، برای کاشت مناسب نیست.
 • با استفاده از چاقوی تیز، تاج گیاه (قسمت بالای آناناس) را ببرید. سپس پوست و بقیه میوه را با دقت جدا کنید. توجه داشته باشید، جدا کردن همه بخشهای گوشت میوه که بعداً فاسد می شود، مهم است. همچنین بعضی از برگ های پایین تر گیاه را از ساقه جدا کنید تا حدود 2 تا 4 سانتیمتر از ساقه آناناس لخت شود.
 • در ساقه آناناس برش های بسیار نازک ایجاد کنید تا زمانی که یک دسته نقاط قهوه ای ببینید. این قسمت آغازین و شکل نگرفته، همان ریشه گیاه است که شما قرار است آن را پروش دهید.
 • تاج آناناس را 2 تا چند روز در معرض هوا قرار دهید تارطوبت آنها کاملا گرفته و محل بریدگیها خشک شود. توجه کنید از آنجا که میوه آناناس زود فاسد می شود، بنابراین، ضروری است انتهای بریدگیها، قبل از کاشت کاملاً خشک باشد.
 • برای ریشه دهی سریعتر گیاه میتوانید انتهای آناناس را در هورمون ریشهزایی فرو ببرید.
 • گلدان مورد نظر خود را انتخاب کرده و آن را با مخلوط از کود گیاهی، ماسه و پرلیت پر کنید. سر آناناس را تا حدود 2 تا 3 سانتیمتر در داخل خاک قرار دهید و به آرامی خاک اطراف آن را سفت کنید.
 • آناناس را خیلی آرام آب دهید تا خاک آن به اندازه کافی مرطوب شود.
 • گلدان آناناس خود را کنار پنجره جنوبی آپارتمان قرار دهید و گیاه را زمانی که خشک شد آب بدهید تا به اندازه کافی مرطوب بماند. همچنین میتوانید گلدان را داخل کیسه پلاستیکی شفافی قرار دهید تا گیاه بتواند آب خود را بازیابی کند. ضروری است در کیسه سوراخهایی برای تهویه هوا ایجاد کنید.
 • از زمان کاشت آناناس در گلدان حدود 1 تا 3 ماه طول می کشد تا گیاه ریشه دهد. برای اطمینان از پیشرفت رشد، سر آناناس را بسیار آرام تکان تکان دهید تا ببینید در خاک محکم است یا نه. این کار را با شتاب و محکم انجام ندهید، زیرا ریشه کنده می شود.
 • زمانی که آناناس ریشه داد، برگ های جدیدی از وسط آن آغاز به رشد می نماید. در این مرحله، شما بایستی گیاه را به گلدان عظیمتری انتقال دهید.
 • گل دادن و تشکیل میوه آناناس در گلدان به سه تا چهار سال زمان احتیاج دارد. در این مدت شما میتوانید از زیبایی گلدان آناناس خود لذت برده و منتظر رشد گیاه خود بمانید.

شرایط محیطی مورد احتیاج آناناس

شرایط اکولوژیکی مورد احتیاج کاشت آناناس در خانه به توضیح زیر میباشد:

خاک: خاک مناسب برای کاشت آناناس خاک کمپوست است. به طور کلی آناناس احتیاج به خاک نسبتاً قلیایی، رسی، سبک با مخلوطی از کمپوست دارد.

نور: بهترین نور بری رشد آناناس نور کامل است ولی در مکانهای نیم سایه نیز گیاه آناناس به رشد خود ادامه میدهد.

آبیاری: برای آبیاری گیاه بایستی اجازه دهید سطح خاک گلدان در زمان بین دو آبیاری خشک شود. در تابستان هفته ای یکبار ودر زمستان هر ده روز یکبار آبیاری کافی است.

دما: درجه حرارت مناسب برای نگهداری آناناس 26-20 درجه سانتی گراد بوده و دمای بالا و پایین در کیفیت و نسبت قند به اسید میوه تأثیر می گذارد ..

مه پاشی: گیاه آناناس جزو گیاهان رطوبت پسند است و رطوبت بالای هوای محیط به رشد بهتر گیاه یاری میکند. به این منظور برای نگهداری آناناس در خانه ضروری است، در فصل تابستان دو بار در هفته و در زمستان یکبار در هفته مه پاشی انجام شود.

کوددهی: تغذیه گیاه با کودهای موجود در بازار یکبار در هفته در بهار و در تابستان بخصوص با ظاهر شدن میوه توصیه می شود.

تعویض گلدان: تعویض گلدان آناناس دو بار ضروری است . اولین بار 3 ماه پس از کاشت پاجوش در گلدان و دومین بار یکسال پس از تعویض اول انجام می گیرد . گلدان را خیلی عظیم انتخاب نکنید و توجه نمایید که خاک بایدکاملا سبک باشد .توجه داشته باشید، پوشیدن دستکش لاستیکی در زمان تعویض گلدان به علت تیز بودن تیغهای کنار برگها ضروری است.

برای آشنایی با خواص آناناس، فواید درمانی و ارزش غذایی این میوه پرخاصیت مطالعه لینک زیر را پیشنهاد میکنیم.

خواص آناناس (آشنایی با فواید و موارد مصرف آناناس)

منابع: دنیای گل، منشور، نارگیل

منبع: setare.com
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 230

به "نحوه کاشت آناناس در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه کاشت آناناس در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید