چرا شجریان ها و فردوسی پور ها حذف می شوند؟

به گزارش آموزشگاه ما، اگر خیلی سطحی نگاه کنیم، می توانیم تشابهاتی بین مرحوم شجریان و عادل فردوسی پور پیدا کنیم. وارد این تشابهات نمی شویم، چون همان طور که گفتم عمقی ندارند و به بحث ما هم مربوط نمی گردد، اما یک نهاد هست که در مقابل این دو نفر دقیقا یک رویه را در پیش گرفته و از این منظر دو شخصیت ذکر شده را شبیه هم نموده است؛ نهادی به اسم صداوسیما!

چرا شجریان ها و فردوسی پور ها حذف می شوند؟

اعتماد در ادامه می نویسد: حتما در پست های مربوط به سوگواری مردم برای درگذشت استاد شجریان بخش کوتاهی از صحبت های ایشان که گفت: نمی توانم در مملکت خودم برای مردمان خودم بخوانم را دیدید. ویدیویی چند ثانیه ای، اما بسیار دردناک که نه فقط دل هواداران و مخاطبین ایشان را به درد می آورد که هر انسان آزاده ای را آزرده خاطر می نماید که چرا و به چه دلیلی خسروی آواز ایران نمی تواند برای مردم ایران بخواند؟ چرا سال ها ربنای او را با وجود درخواست های مکرر پخش نکردند و چرا برچسب ممنوعیت را کنار اسمش قرار دادند؟ استاد شجریان با همین حسرت از بین ما رفت؛ حسرتی برای خودش و البته بیشتر برای ما.

کاری که صداوسیما با استاد شجریان کرد در شکلی دیگر برای بسیاری از نخبگان این مملکت اتفاق افتاده است از جمله برای عادل فردوسی پور. اواخر سال 97 بود که علی فروغی، مدیر جوان شبکه سه که معلوم نبود از کجا سر وکله اش پیدا شده و مدیریت پربیننده ترین شبکه تلویزیونی کشور را به دست گرفته پایش را کرد توی یک کفش که فردوسی پور و برنامه نود نباشد! هرقدر مردم و اصحاب رسانه و ورزشی ها و نخبگان و سیاسیون اعتراض کردند انگار نه انگار.

مرغ نهاد انحصارطلب یک پا داشت و نتیجه اش شد تعطیلی برنامه ای با بیش از 20 سال سابقه و چند ده میلیون بیننده تلویزیونی. ما با تعجب از خودمان می پرسیدیم مگر می گردد صداوسیما برنامه ای که این همه بیننده دارد و میلیارد ها میلیارد درآمدزایی می نماید را ببندد؟ پاسخ صریح بود: بله می گردد و بست.

بماند که در این بیش از یک سال چه گذشت؛ کوشش برای جا انداختن برنامه ای شبیه نود که هنوز مورد اقبال مردم قرار نگرفته، تبدیل شدن عادل به چهره ای محبوب تر نزد مردم، افزایش نارضایتی مخاطبان از صداوسیما و چیز هایی از این دست.

با این حال همه فکر می کردند مشکل عادل با تمام صداوسیما نیست کما اینکه او هنوز در شبکه ورزش برنامه فوتبال 120 را به عنوان تهیه نماینده برعهده داشت و البته هنوز دارد. تا اینکه مدتی پیش خبر رسید عادل قرار است در یک شبکه اینترنتی با همکاری فیلیمو و کافه بازار برنامه 99 را جلوی دوربین ببرد و به این ترتیب قرار است به خانه های مردم بازگردد. سوال اصلی این بود آیا صداوسیما که اعطای مجوز برنامه ای صوتی و تصویری را هم در انحصار خودش درآورده به عادل اجازه می دهد کارش را شروع کند یا خیر؟

بعد از برآورد های بسیار بالاخره اعلام شد ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر صداوسیما) به برنامه جدید عادل مجوز نداده است و خبری از برنامه 99 نخواهد بود. این خبر نشان داد که ماجرای حذف فردوسی پور از شبکه سه تنها به یک درگیری بین مدیر و کارمند مربوط نمی شده و ماجرا ریشه دارتر از این حرف هاست و شاید به نهاد های دیگری هم مربوط گردد.

البته در این زمینه علی سعد، سرپرست معاونت کاربران و تنظیم گری اجتماعی ساترا در توییتی به رد درخواست برنامه جدید عادل واکنش نشان داد و بعد از کلی حرف کلیشه ای در خصوص اینکه کار ساترا حمایت از تولیدنمایندگان است (معلوم نیست یک نهاد انحصارطلب چطور می تواند حامی هم باشد) نوشت مشکل برنامه 99 نداشتن استعلام هایی لازم بوده است؛ استعلام از مراجع امنیتی و حقوقی و قضایی. او در ادامه نوشت، ساترا فقط از لحاظ رسانه ای مسائل را آنالیز می نماید و کاری به ملاحظات استعلامی، دعاوی حقوقی یا پرونده های قضایی ندارد و به این شکل پرونده برنامه جدید فردوسی پور باز نشده، بسته شد.

هنوز هستند کسانی که هر دوشنبه شب یاد برنامه نود را زنده می نمایند. تعدادشان هم کم نیست. درست مثل کسانی که شنیدن ربنای شجریان موقع افطار از تلویزیون برای شان آرزو شد.

خیلی ها می گویند در شرایطی که کشور این همه دچار مسائل ریز و درشت است دمیدن در بوق مطالبه ای نظیر ربنای شجریان یا 90 فردوسی پور آدرس اشتباه دادن به مردم است. می گویند این ها سرگرمی و رد گم کنی هستند تا ملت بی خیال دلار و سکه و پراید 160 میلیونی شوند.

در پاسخ می توان گفت مساله اساسا چیز دیگری است. بسیاری از هواداران استاد شجریان به وسیله شبکه های مجازی و سایت ها ربنای شجریان را سر افطار گوش می دادند. گوشی شان پر است از ترانه ها و تصنیف های استاد. اصلا برای شنیدن آواز شجریان نیازی به صداوسیما ندارند. برنامه شبیه به نود هم الان تا دل تان بخواهد در شبکه های ماهواره ای و اینترنتی وجود دارد. مساله سر این است که حرف ما و خواست ما چقدر برای سیاستگذاران اهمیت دارد؟

آیا برای درخواست های ما به عنوان شهروندان این کشور ارزشی قائل می شوند یا در نهایت هر طور خودشان صلاح بدانند عمل می نمایند؟ رفتاری که با شجریان و فردوسی پور و امثالهم می گردد نماد است برای اینکه بفهمیم چند چندیم. نمادی است از لجبازی مقابل خواست مردم. وگرنه به قول این دوستان هیچ کس از نشنیدن ربنای شجریان نمرده و هیچ کس به خاطر پخش نشدن نود به خاک سیاه ننشسته.

مدتی پیش ویدیوی تلخی از فردوسی پور منتشر شد. او پس از دریافت جایزه Alumni Achivement Award 2020، در مراسم آنلاین انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف (سوتا) گفت تا سال پیش هر موقع در تبادل نظر با دانشجوهایش بحث رفتن پیش می آمده از همه می خواسته در ایران بمانند و برای آبادانی کشورش کوشش نمایند، اما بعد از اتفاقی که برای برنامه نود رخ داد وقتی با این سوال روبرو شد که آیا هنوز هم فکر می نماید ماندن در ایران کار درستی است فقط توانسته سکوت کند. به عادل فردوسی پور و برنامه نود نقدها زیادی وارد است. به دلایل بسیاری نمی توان او را با استاد شجریان مقایسه کرد، اما به نظر می رسد نوع برخوردی که صداوسیما با این دو نفر داشته به یک نتیجه واحد ختم شده است؛ ناامیدی!

استاد شجریان با چندین آواز مانده در گلو از میان ما رفت. بسیاری از روشنفکران و نخبه ها از حاکمیت و صداوسیما و دیگر نهاد های ذی ربط درخواست می نمایند زنده ها را دریابید. عادل فردوسی پور یکی از آن زنده هاست. فکر کردن به اینکه ممکن است علامت سوال مقابل نام او هیچ وقت برای مردم پاک نگردد دردآور است. این سوال که چرا یک تهیه نماینده و مجری برنامه های ورزشی باید حذف گردد بی جواب مانده؟ درست مثل علامت سوالی که هیچ گاه از مقابل نام مرحوم شجریان پاک نشد. اینکه چرا او نتوانست در کشور خودش و برای مردمان خودش بخواند؟

منبع: فرارو
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 99

به "چرا شجریان ها و فردوسی پور ها حذف می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شجریان ها و فردوسی پور ها حذف می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید