کشف یک پایه ستون ساسانی در یکی از روستاهای فاروق مرودشت

به گزارش آموزشگاه ما، خبرگزاری مهر/ براساس گزارش های منتشر شده، کشف یک پایه ستون ساسانی در یکی از روستاهای فاروق مرودشت صورت گرفت.

کشف یک پایه ستون ساسانی در یکی از روستاهای فاروق مرودشت

سیاوش آریا، پژوهشگر و کنشگر میراث فرهنگی بیان نمود: در یکی از روستاهای فاروق به آنالیز و عکسبرداری از یادمان های تاریخی مشغول بودم که کمی آن سوتر تکه سنگی نظرم را جلب کرد جلوتر که رفتم به بخش یا نیمی از یک پایه ستون ساسانی برخورد کردم. پس از آنالیز دقیق آن و عکسبرداری، همان زمان به مسئول یگان حفاظت میراث فرهنگی شهر مرودشت موضوع را اطلاع رسانی کردم و خواهان آنالیز نیروهای یگان حفاظت در منطقه برای جابجایی پایه ستون شدم. چون بی گمان جای اصلی این پایه ستون ساسانی در اینجا نبوده و از سوی افرادی ناشناس به بهانه ای نامشخص به اینجا آورده شده است. ضمن اینکه این پایه ستون در نزدیکی زمین های کشاورزی و خانه های روستایی قرار داشت و در خطر نابودی بود.

وی گفت: مردم بومی و منطقه شناختی از یک تکه سنگ به عنوان یک اثر تاریخی ندارند و آن را مانند یک سنگ معمولی می پندارند ممکن بود این پایه ستون گم گردد یا شکسته و از میان برود. پس برترین راه جابجایی آن به موزه میراث جهانی پارسه یا مخزن موزه بود. از این جهت یگان حفاظت را از موضوع آگاه کردم.

این کنشگر میراث فرهنگی گفت: غروب همان روز نیروهای یگان حفاظت و کارشناسان میراث فرهنگی مرودشت به همان منطقه رفته و آن پایه ستون را جابجا کردند. بعلاوه برای اطمینان دقیق از دیرینگی این پایه ستون، نگاره های آن را برای دو تن از باستان شناسان فرستادم که علیرضا جعفری زند، باستان شناس با گرایش دوره تاریخی با تأیید ساسانی بودن پایه ستون آن را ارزشمند خواند. از سوی دیگر افشین یزدانی، باستان شناس با گرایش دوره هخامنشی نیز پس از تماشا نگاره ها، ساسانی بودن پایه ستون را تأیید کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 946

به "کشف یک پایه ستون ساسانی در یکی از روستاهای فاروق مرودشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک پایه ستون ساسانی در یکی از روستاهای فاروق مرودشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید