یک ایرانی عامل بیماری فضانوردان در فضا را کشف کرد

به گزارش آموزشگاه ما، نتایج آنالیز های اجرا شده نشان می دهد، حضور طولانی مدت در فضا منجر به بروز بیماری هایی می گردد که حالا دلیل آنها توسط یک محقق ایرانی کشف شده است.

یک ایرانی عامل بیماری فضانوردان در فضا را کشف کرد

به گزارش خبرنگاران از فارس، نتایج تحت آنالیز قرار دادن فضانوردان حاضر در فضا نشان داده شروع سفرهای فضایی احتمال بیمار شدن فضانوردان در خارج از جو کره زمین را افزایش می دهد.

تحقیقاتی که در این زمینه توسط پژوهشگران ناسا تحت سرپرستی دکتر افشین بهشتی عضو مرکز تحقیقاتی Ames ناسا، اجرا شده نشان می دهد، سفر به فضا موجب تغییراتی در میتوکندری سلول های بدن انسان می گردد که بیمار شدن افراد را تسهیل می نماید.

افرادی که طولانی مدت در فضا حضور دارند، دچار بیماری هایی مانند اختلالات قلبی عروقی، اختلالات خواب و درنهایت به مسائل سلامتی مبتلا می شوند.

میتوکندری در واقع مخزن ذخیره سازی و فراوری انرژی سلول های بدن محسوب می گردد و نقش حیاتی در حفظ سلامت بدن ایفا می نماید.

به گفته افشین بهشتی، آنالیز هایی که در جریان این تحقیق اجرا شده نشان می دهد موش هایی که کارکرد میتوکندری سلول های بدن آنها مختل شده، با مسائلی در چشم و کبد خود روبرو شده اند.

تحقیقات اجرا شده توسط این تیم پژوهش بیانگر آن است، احتمال اختلال میتوکندری در خارج از جو زمین به علت نبود جاذبه افزایش می یابد و همین مساله عملکرد سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال می نماید.

یافته های این تحقیق این نگرانی را تقویت می نماید که فضانوردان می توانند با چالش های قابل توجهی برای سلامتی به ویژه در سفر به ماه و مریخ روبرو شوند؛ این کشف می تواند برای غلبه بر این مسائل بسیار مهم باشد.

افشین بهشتی، نویسنده اصلی تحقیق به ناسا گفت: داده های این آنالیز می تواند منجر به اقدامات متقابل و توسعه داروهایی گردد که شرایط سلامتی مردم در فضا را فراهم کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 200

به "یک ایرانی عامل بیماری فضانوردان در فضا را کشف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک ایرانی عامل بیماری فضانوردان در فضا را کشف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید