یک شب بیخوابی برابر است با چندسال پیر شدن مغز!

به گزارش آموزشگاه ما، اگر یک شب کامل بیدار بمانید، مغز شما به گونه ای به نظر می رسد که گویی چند سال پیرتر شده است.

یک شب بیخوابی برابر است با چندسال پیر شدن مغز!

دانشمندان در مطالعه جدیدی به این نتیجه رسیده اند که تنها یک شب نخوابیدن می تواند کاری کند که مغز شما یک تا دو سال پیرتر به نظر برسد. البته این اثر دائمی نیست و با یک شب خواب مناسب و استراحت دادن به مغز، ظاهراً می توان آن را جبران کرد.

محققان در مطالعه جدیدی با استفاده از یادگیری ماشینی توانسته اند از روی اسکن های MRI سن مغز را حدس بزنند. در این روش سن مغز کسانی که نخوابیده بودند با کسانی که خوابیده بودند، مقایسه شد. درنهایت به نظر می رسید که یک شب بیداری کامل تغییراتی را در مغز به وجود می آورد که معمولاً پس از یک الی دو سال افزایش سن مشاهده می گردد.

دانشمندان برای انجام این پژوهش از پنج مجموعه داده شامل اطلاعات 134 نفر در چهار گروه استفاده کردند. این گروه ها شامل افرادی می شد که در یک شب اصلاً نخوابیده بودند، افرادی که حدود سه ساعت در یک شب خوابیده بودند، افرادی که در پنج شب، هر شب پنج ساعت خوابیده بودند و گروه کنترل که هر شب هشت ساعت خوابیده بودند. بعلاوه هر گروه حداقل یک شب را به عنوان معیار به طور کامل (هشت ساعت) خوابیده بود.

داوطلبان پس از هر شب آزمایش تحت اسکن MRI قرار گرفتند تا محققان ببینند که شکل مغز آن ها قبل و بعد از بی خوابی چگونه تغییر نموده است. درنهایت این اسکن ها به یک الگوریتم یادگیری ماشینی به نام brainageR داده شد که با اسکن مغزی بیش از 3000 نفر آموزش داده شده بود.

محققان می گویند هوش مصنوعی تخمین زد مغز افرادی که در یک شب به طور کامل نخوابیده بودند، به شکل میانگین یک تا دو سال پیرتر شده بود. البته این تغییر پس از یک شب خوابیدن رفع می شد. در دیگر گروه ها تفاوت چشمگیری در شرایط سن مغز دیده نشد.

جودیت کرول، استادیار روان پزشکی و علوم زیست رفتاری دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس که در این مطالعه نقشی نداشته است، می گوید آنالیز سن مغز برای تحقیق پیرامون اثرات بی خوابی روش بسیار جالبی است. بااین حال با توجه به تعداد محدود شرکت کنندگان در این تحقیق، نمی توان نتیجه گیری جامعی داشت. مقاله مربوط به این پژوهش در مجله Journal of Neuroscience منتشر شده است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 22 اسفند 1401 بروزرسانی: 22 اسفند 1401 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 1058

به "یک شب بیخوابی برابر است با چندسال پیر شدن مغز!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک شب بیخوابی برابر است با چندسال پیر شدن مغز!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید