25 راه چاره ساده 5 ثانیه ای برای کاهش وزن

به گزارش آموزشگاه ما، وقت اضافه برای کاهش وزن خود دارید؟ اگر پاسخ شما منفی است، نگران نباشید، رعایت این 25 روش کاملا بهداشتی، تنها چند ثانیه در طول روز وقت شما را می گیرد. اگر فقط به رعایت کردن مداوم یکی از این 25 روش عادت کنید و هیچ تغییر دیگری هم در برنامه غذایی یا ورزشی خود اعمال نکنید، بعد از مدتی شاهد تغییرات محسوسی در وزن و سلامت بدنتان خواهید بود. با اعمال تمامی این روش ها در برنامه روزانه خود می توانید به راحتی و بدون هیچ زحمتی در طی هر ماه 1.5 کیلوگرم از وزن خود را کم کنید. باورتان نمی گردد؟ پس با خبرنگاران همراه شوید تا با این روش های شگفت انگیز کاهش وزن آشنا شوید.

25 راه چاره ساده 5 ثانیه ای برای کاهش وزن

1. پیتزای خود را سبک تر کنید

پیتزا غذایی خوشمزه است و دلیل محبوبیت آن هم همین خوشمزگی است، بسیاری از افراد وقتی در رژیم غذایی برای کاهش وزن به سر می برند، علیرغم میل باطنی خود دست از این غذای لذیذ می کشند، اما شما لازم نیست به طور کلی قید خوردن این غذای گرد و خوشمزه را بزنید، بلکه فقط کافی است آن را سبک تر کنید. روش آن هم بسیار ساده است، تنها با یک دستمال کاغذی تمیز روغن موجود در سطح پیتزا را بردارید. طبق یک تحقیقات علمی که به تازگی اجرا شده است، یک برش پیتزا که با این روش سبک تر گردد حدود 40 کالری سبک تر از یک پیتزای معمولی خواهد بود، یک انسان به طور عادی در طول یک سال حدود 10 کیلوگرم پیتزا می خورد که اگر تمامی پیتزای مصرفی خود را به همین شکل سبک تر کنید به راحتی در طول یک ماه می توانید حدود 90 گرم از وزن خود را کاهش می دهید.

2. همبرگر خود را کاهوپیچ کنید

باز هم افراد بسیاری به خاطر کاهش وزن، لذت خوردن این غذای خوشمزه را مانند پیتزا بر خود حرام می نمایند. یک همبرگر به طور عادی 150 کالری و حدود 22 کربوهیدرات دارد. اگر هر هفته یک همبرگر مصرف کنید و به جای اینکه آن را در نان قرار دهید، کاهو پیچ کنید به راحتی در طول یک سال از ورود 7000 کالری اضافی به بدن خود جلوگیری نموده اید و این یعنی 1 کیلوگرم وزن اضافی در طول 1 سال.

3. به آب مصرفی خود لیمو اضافه کنید

طبق نتایج یک تحقیق علمی که به وسیله محققین ژاپنی در سال 2007 انجام شده است، تکه های بریده شده لیمو، در قالب یک ریزمغذی می توانند از تجمع چربی ها در بدن و در نتیجه اضافه وزن جلوگیری نمایند.

4. برای خودتان بشقاب 25 سانتیمتری خریداری کنید

به عقیده پروفسور برایان وانسیک (Brian Wansink) باید این واقعیت را درک کرد که استفاده از یک بشقاب با قطر 25 سانتیمتر به جای استفاده از بشقاب های معمولی که قطری برابر با 31.5 سانتی متر دارند، به راحتی می تواند از حجم غذای مصرفی شما بکاهد، آن هم بدون این که به سلامتی بدن خود لطمه ای وارد کنید. حتی تمام مواد مورد احتیاج آن را در هر وعده غذایی به طور کامل دریافت و احساس سیری نیز خواهید کرد. پس به بازار بروید و بشقاب 25 سانتیمتری خریداری کنید.

5. از دقت در نوشیدنی مصرفی خود غافل نشوید

بعد از هر 2 لیوان نوشیدنی (غیر آب) که مصرف می کنید، 1 لیوان آب بنوشید. به این ترتیب هم میل به نوشیدن سریع تر متوقف خواهد شد و هم تمایل به خوردن غذا در شما کاهش می یابد.

6. نوع نوشیدنی خود را، خودتان انتخاب کنید

اگر با دوستان خود برای سرو شام به بیرون از منزل رفتید و در رستوران از بین نوشیدنی های موجود، حق انتخاب های متعددی داشتید، سعی کنید تا آب گزینه انتخابی شما باشد چون به این شکل نسبت به دوستانتان که نوشیدنی های دیگری مانند نوشابه، آب گازدار یا حتی آب میوه انتخاب نموده اند، حدود 400 کالری کم تر وارد بدن خود می کنید.

7. در آشپزخانه خود یک آینه نصب کنید

تحقیقات علمی نشان داده است که نصب آینه در کنار یخچال و یا کابینت خوراکی ها می تواند به طرز شگفت انگیزی در کاهش وزن و بعلاوه انتخاب غذاهای سالم به شما یاری کند. دلیل هم خیلی ساده است، این روش پیش پاافتاده باعث می گردد تا با کمی تامل در انعکاس تصویر خود در آینه و دقت به آن، غذاهای سالم تری را از یخچال و یا کابینت خوراکی ها بردارید.

8. تا زمانی که واقعا احساس گرسنگی ننموده اید، غذا نخورید

به زمان توجه نکنید، چون ساعت به شما نمی گوید کی غذا بخورید، بلکه حواس خود را به سمت شکم تان ببرید تا این فرمان را به شما بدهد که چه زمانی وقت غذا خوردن است. به حرف شکم خود گوش دهید تا بعد از مدتی تغییر را احساس کنید، تغییراتی چون دیرتر خوردن وعده های غذایی و حتی کمتر خوردن شام.

9. قبل از غذاخوردن مایعات بنوشید

قبل از این که سر سفره غذا بروید، 2 لیوان بزرگ آب بنوشید. اگر شستن دست های خود را قبل از غذا خوردن فراموش نمی کنید، می توانید به خودتان این عادت را هم بدهید که قبل از خوردن غذا، آب بنوشید. با انجام این کار با ولع زیاد پای سفره غذا نخواهید نشست، بعلاوه به طور ناخودآگاه از پرخوری پرهیز خواهید کرد. شرکت نمایندگان در یک آزمایش علمی که در انگلستان انجام شده است، قبل از هر وعده غذایی حدود 30 میلی لیتر آب مصرف می کردند که همین موضوع باعث شد در انتها 90 روز 1.3 کیلوگرم وزن کم نمایند و این یعنی 5.2 کیلوگرم در طول 1 سال.

10. برای غذاهای مصرفی خود جایگزین پیدا کنید

با یک تغییر بدون درد و البته خوشمزه در برنامه غذایی خود به راحتی از ورود 550 کالری و 38 گرم چربی اضافی به بدن خود جلوگیری کنید. برای اطلاع از این که کدام غذاها را می توانید نسبت به یکدیگر جایگزین کنید، به این صفحه سر بزنید.

11. به سمت پله ها بدوید

اگر شرایط محل کار و یا منزل تان به شکلی است که در طول روز از آسانسور به طور مداوم استفاده می کنید، بهتر است استفاده از پله جایگزین آسانسور گردد. در ساختمان هایی که 5 طبقه و یا کمتر هستند، با این روش زودتر به مقصد خواهید رسید. طبق تحقیقات انجام شده، کارمندانی که در محل کار خود به جای آسانسور از پله استفاده می نمایند، توانستند حدود 15 دقیقه در روز از اتلاف وقت خود جلوگیری نمایند. جالب است بدانید که در طول یک دقیقه استفاده از پله بیشتر از دویدن عادی کالری خواهید سوزاند.

12. به تبلیغات تجاری توجه نکنید

دلیل هزینه بالای تبلیغات تجاری توجه و واکنش سریع مردم نسبت به آن ها به ویژه تبلیغات مواد غذایی است. در یک تحقیق علمی که نتایج آن در نشریه روانشناسی سلامت (Health Psychology) منتشر شده است، اندازه اثرگذاری تبلیغات تلویزیونی مربوط به مواد غذایی مورد آنالیز نهاده شد. این اندازه بسیار زیاد و گواه این موضوع بود که نگاه کردن به تبلیغات تلویزیونی مواد خوراکی باعث می گردد مخاطبین آن ها بیشتر غذا بخورند.

13. کانال تلویزیون خود را عوض کنید

تنها تبلیغات تلویزیونی مواد غذایی باعث نمی گردد تا شما هوس غذا خوردن به سرتان بزند، بلکه نگاه کردن به برنامه ها و یا شبکه های آشپزی نیز این وسوسه را در شما ایجاد خواهد نمود. پس بهتر است تا می توانید از تماشا این نوع برنامه ها نیز اجتناب کنید.

14. غذای خود را بیشتر بجوید

طبیعت افرادی که غذای خود را کم بجوند، تنبیه خواهد نمود. این جمله متعلق به هوراس فلچر (Horace Fletcher) پیشگام عرصه سلامت غذا است که حدود 100 سال پیش آن را گفت. علم امروز هم با این جمله کاملا موافق است که هر چه بیشتر غذای خود را بجوید، بدنتان زودتر خود را با حس سیری تطبیق می دهد و شما می توانید هر وقت که احساس سیری کردید، از غذا خوردن دست بکشید نه هر زمان که احساس کردید معده ­تان پر شده است. بعلاوه از فواید دیگر طولانی ­تر کردن عمل جویدن این است که می توانید مدت زمانی را که غذا با آنزیم های داخل دهان شما در تماس است، افزایش دهید که این کار عمل هضم در معده را بسیار راحت تر می نماید و بعد از غذا خوردن احساس سنگینی نخواهید کرد.

15. به اندازه کافی بخوابید

تحقیقات علمی بسیاری گواه این موضوع است که افرادی که خواب شبانه کم­تری دارند، بیشتر از دیگران در معرض خطر اضافه وزن قرار دارند. اگر مجموع ساعات کم­تری در طول شب بخوابید، صبح روز بعد احساس گرسنگی بیشتری خواهید داشت. پس خواب کافی فراموش نگردد.

16. قبل از خرید کردن، سیب بخورید

قصد خرید از مغازه خوراکی فروشی دارید؟ اگر پاسخ تان مثبت است، قبل از رفتن به مغازه یک چیزی بخورید. تحقیقات علمی محققین دانشگاه کورنل (Cornell University) نشان­ دهنده این موضوع است که اگر فردی قبل از خرید کردن غذایی سبک و ساده مانند سیب را میل کند، تمایل کم­تری به خرید مواد خوراکی ناسالم خواهد داشت. دلیل آن هم این است که خوردن وعده غذایی سالم، فکر شما را هم سالم نگه خواهد داشت.

17. خوراکی های ناسالم خود را پنهان کنید

بر اساس نتایج یک آزمایش که در نشریه بین المللی چاقی (International Journal of Obesity ) منتشر شده است، افراد شاغل در یک اداره، زمانی که ظرف غذای پیش روی آن­ها مات بود، نسبت به وقتی که در مقابل آن­ها ظرف غذای شفاف قرار داده شده بود، شیرینی کم­تری را مصرف می­ کردند، پس مواد غذایی را که باعث اضافه وزن می گردد در ظرف های مات و غیر شفاف قرار دهید تا کم­تر تمایل به خوردن آن ها داشته باشید.

18. خوراکی های سالم را در دسترس خود قرار دهید

طی 2 آزمایش که به صورت مجزا انجام شد، 2 نوع خوراکی که یکی سیب و دیگر ذرت بو داده بود، در اختیار شرکت نمایندگان نهاده شد. البته هر بار دسترسی راحت به یکی از این 2 خوراکی متفاوت ایجاد شد. نتایج، گواه این موضوع بود که افراد به خوردن غذایی که دسترسی راحت تری به آن دارند، تمایل بیشتری نشان می دادند و میل آن­ها در انتخاب نوع خوراکی در اولویت پایین­ تری قرار داشت.

19. لباس متناسب با بدن ایده آلی را که در فکر تان دارید، بپوشید

خانم کیتی ریکل (Katie Rickel) به عنوان یک متخصص روان­شناسی به این موضوع معتقد است که به جای پوشیدن لباس های گشاد و پشمی که کل بدنتان را می پوشاند، بهتر است لباس­ هایی شیک و دل­خواه خود را بپوشید. چون پوشیدن این نوع لباس­ ها باعث می گردد احساس مجذوب کننده بودن به شما دست بدهد و همین موضوع مشوقی خواهد بود تا برای دست­یابی بیشتر به شکل ظاهری و تناسب اندام تان به نحوه مناسب تر و سالم تری غذا بخورید.

20. با نوشابه رژیمی خداحافظی کنید

طبق نتایج تحقیقات انجام شده در مرکز علوم سلامت سن آنتونیو دانشگاه تگزاس (The University of Texas Health Science Center at San Antonio)، افرادی که در رژیم غذایی به سر می برند و نوشابه رژیمی می نوشند، از وزن بیشتری نسبت به افرادی که در طول رژیم خود از این نوع نوشابه ها استفاده نمی نمایند، برخوردارند. هرچند که در تبلیغات نوشابه های رژیمی گفته می گردد که هیچ ضرری ندارند، اما نتایج علمی گواه این است که این نوشابه ها برای کاهش وزن ضرر دارند.

21. قهوه یا چای خود را تلخ بنوشید

اگر با قهوه و یا چای خود شکر و شیر مصرف می کنید، باید بدانید که به طور ناخواسته اندازه زیادی کالری به بدن خود وارد می کنید. سعی کنید نوشیدنی خود را به صورت تلخ یا در نهایت با اندازهی کمی از شیر کم چرب میل کنید. با رعایت این نکته با مصرف هر فنجان چای و یا قهوه از ورود 100 کالری اضافه به بدن تان جلوگیری نموده اید و اگر این عدد را در تعداد دفعاتی که در طول 1 سال چایی و یا قهوه می خورید ضرب کنید، متوجه خواهید که از حدود 5 کیلوگرم اضافه وزن خود جلوگیری نموده اید.

22. در کنار دست ­تان مغز بادام نگه دارید

به عنوان یک وعده سبک غذایی می توانید تعدادی مغز بادام خام در دسترس خود قرار دهید. هر مغز بادام غنی از پروتئین، چربی سالم، ویتامین ای (Vitamin E) و مواد مغذی دیگر است. باید این موضوع را هم یادآور شد که ارتباط مغز بادام با کاهش وزن بارها به اثبات رسیده است.

23. دمای محیط اطراف خود را پایین نگه دارید

طبق آزمایش دانشمندان دانشگاه پزشکی ماستریچ (Maastricht University Medical Center) که در نشریه فرایند غدد و متابولیسم (Trends in Endocrinology & Metabolism) در سال 2014 به چاپ رسیده است، دمای هوای بالا (گرم) که به طور معمول در اماکن مختلفی چون محل کار، مغازه ­ها و مراکز خرید، منزل و حتی بیمارستان­ ها پیش می ­آید، به مرور زمان می­ تواند باعث بروز بیماری های مختلفی مانند چاقی گردد. در نتیجه سعی کنید دمای هوای محیطی را که به طور مداوم در آن حضور دارید، پایین نگه داشته تا از اضافه وزن خود جلوگیری کنید.

24. عادت نشستن روی جایگاه را ترک کنید

طبق نتایج تحقیقات دانشمندان در دانشگاه چستر انگلستان (University of Chester in the United Kingdom) استفاده از میزهای کاری بلند (به شکلی که برای استفاده از آن ها احتیاجی به نشستن روی جایگاه نباشد) می تواند به شما یاری کند تا روزانه 114 کالری بیشتر بسوزانید. اگر فرض کنیم در طول سال 261 روز کار می کنید، با رعایت این فن ساده حدود 4.5 کیلوگرم از وزن خود را کم خواهید کرد.

25. هر چندوقت یک ­بار رنگ بشقاب خود را تغییر دهید

شاید باور نکنید، ولی با اجرای آخرین روشی که در این مقاله خبرنگاران برای شما آورده شده است، به راحتی می توانید جلوی پرخوری خود را بگیرید. طبق تحقیقات دانشمندان دانشگاه کورنل آمریکا (Cornell University) افراد می توانند با تغییر مداوم در رنگ بشقاب غذای شان، اندازه غذای مصرفی خود را کاهش دهند. دانشمندان این تحقیق معتقد هستند که این کار باعث می گردد تا فکر فرد به جای مصرف غذا متوجه تغییراتی گردد که چشم آن را می بیند و همین موضوع باعث کاهش در اندازه غذایی مصرفی می ­گردد.

امیدواریم شما مخاطب عزیز خبرنگاران از خواندن این مقاله لذت برده باشید و با رعایت این موارد ساده و البته آسان، نه تنها جلوی اضافه وزن خود را بگیرید، بلکه از برنامه غذایی سالم تر و در نتیجه زندگی شادتری برخوردار شوید.

منبع:Eatthis

منبع: کجارو
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 767

به "25 راه چاره ساده 5 ثانیه ای برای کاهش وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 راه چاره ساده 5 ثانیه ای برای کاهش وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید