از کجا بفهمیم گوشتی که می خریم، تازه است؟

به گزارش آموزشگاه ما، اگر متوجه یکی از نشانه های تازگی گوشت شدید، بدین معنی نیست که گوشت تازه است. البته برعکس این موضوع نیز صادق است؛ یعنی اگر یکی از نشانه های کهنگی را در گوشت مشاهده کردید، بدین معنا نیست که گوشت خراب شده است. شما باید تمام نشانه های کیفیت را در نظر بگیرید تا بتوانید تازگی گوشت را مورد بررسی قرار دهید.

از کجا بفهمیم گوشتی که می خریم، تازه است؟

نحوه قصابی

مهارت قصابی گوشت به طور غیرمستقیم تازگی گوشت را نشان می دهد. تکه ای از گوشت که به خوبی قصابی شده نشان می دهد که قصاب ماهر و صرفه جو است و به تازه نگه داشتن گوشت به میزان فرآیند بریدن آن اهمیت می دهد. لبه های تروتمیز تکه های گوشت و همسانی ضخامت و شکل تکه ها نشان می دهد که قصاب قصد دارد هزینه مواد غذایی را کاهش دهد. این افراد سعی می کنند گوشت خود را تازه نگه دارند.

رنگ

گوشت تازه گاو رنگ قرمز روشنی دارد؛ هرچه رنگ قرمز کم رنگ تر باشد گوشت گاو تازه تر است. البته این موضوع در صورتی صادق است که به گوشت مونوکسید کربن نزده باشند تا رنگش را حفظ کند. اگر رنگ گوشت طبیعی نیست، از فروشنده سؤال کنید که آیا از مونوکسید کربن برای حفظ رنگ آن استفاده شده یا خیر. از طرف دیگر اگر رنگ گوشت قرمز متمایل به قهوه ای است، بدین معنی نیست که گوشت تازه نیست. این رنگ نشان دهنده آن است که این گوشت حداقل به مدت 30 دقیقه در معرض اکسیژن قرار گرفته یا منجمد شده است. گوشت تازه ماکیان ممکن است رنگ سفید مایل به آبی تا زرد داشته باشد؛ این تنوع رنگ به دلیل رژیم غذایی ماکیان، شرایط تولیدمثل، سن، سطح فعالیت و چربی زیرپوست به وجود می آید.

بو

گوشت تازه تمام حیوانات مجاز تقریباً بو ندارند. اگر گوشت بسته بندی شده، ممکن است کمی بوی ک پک بدهد. این بوی کپک بی خطر زمانی بلند می شود که نم داخل بسته آزاد شده و اکسید شود. بوی نم معمولاً با بوی فاسد شدن پروتئین تفاوت زیادی دارد. بوی فاسد شدن پروتئین شبیه بوی آمونیاک است که به اشتباه فاسد شده است. قبل از پختن، گوشت را نشویید؛ این بوی نم ضرری ندارد.

مقدار سفتی

گوشت تازه سفت است؛ اما برخی بخش ها آهسته تر از سایر بخش ها به شکل اصلی خود بر می گردند. به عنوان مثال اگر تکه های پرچرب گوشت گاو مانند گوشت دنده و تکه هایی که بافت های پیوندی کمتری دارند مانند گوشت فیله را محکم فشار دهید، بسیار آهسته تر از بخش های سفت گوشت به حالت اول بر می گردند. با این حال، این موضوع نشان دهنده کیفیت نامناسب گوشت نیست. اگر بخشی از گوشت را فشار دهید و جای انگشتتان روی آن بماند، بدین معنی است که گوشت کهنه است و تازه نیست. زمانی که گوشت به این مرحله از کهنگی می رسد، دارای رنگ و بوی غیرعادی است. این تست سفتی را می توانید برای گوشت ماکیان نیز استفاده کنید. این گوشت ها نیز بایستی پس از فشردن به حالت اولیه بازگردند.

منبع: فوت و فن
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 952

به "از کجا بفهمیم گوشتی که می خریم، تازه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کجا بفهمیم گوشتی که می خریم، تازه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید