استاندارد حفاظت از سوابق در برابر آتش سوزی تدوین و چاپ شد

به گزارش آموزشگاه ما، به گزارش خبرنگاران، استاندارد حفاظت از سوابق در برابر آتش سوزی با تبیین ضروریات و چگونگی برنامه ریزی برای پیشگیری از بروز آتش سوزی به همت بخش استانداردسازی پژوهشکده اسناد معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران تدوین و به چاپ رسید. استاندارد حفاظت از سوابق در برابر آتش سوزی تدوین و در جلسه کمیته ملی در سازمان ملی استاندارد ایران در آبان ماهِ سال 1401 آنالیز شد و در تابستان سال 1402 با شماره ملی 18043 در 100 صفحه به چاپ رسید.

استاندارد حفاظت از سوابق در برابر آتش سوزی تدوین و چاپ شد

در این استاندارد، موضوعات مهمی چون طراحی مناسب سازه اصلی ساختمان آرشیو، ایمن سازی فضاهای مختلف ساختمان آرشیو در برابر آتش سوزی، استفاده از دیوارها و درهای مقاوم در برابر آتش سوزی، و چینش مناسب قفسه های نگهداری اسناد در آشیوها، موردبحث قرار گرفته است. علاوه برآن، موضوع نصب دستگاه تشخیص دود و آتش، دستگاه اعلام آتش سوزی و دستگاه های اطفای حریق اتوماتیک و دستی ازجمله آب افشان های مناسب در آرشیوها نیز در این استاندارد مورد آنالیز قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، در طول تاریخ و در منطقه ها مختلف جهان، آتش سوزی باعث از بین رفتن اسناد و مدارک مهمی شده است.بنابراین، یکی از مهم ترین لازمه ها در ساختمان های آرشیو، برنامه ریزی های لازم برای پیشگیری از بروز آتش سوزی و مهار به موقع و مؤثر در صورت وقوع چنین حوادثی است. بنابراین وجود استانداردهای حرفه ای و دقیق که موردتأیید متخصصان این حوزه، به ویژه متخصصان آرشیو و سازمان آتش نشانی باشد؛ ضروری و مهم است.

به همین دلیل پژوهشکده اسناد بنابر انجام وظایف محوله خود در حوزة تدوین استانداردهای مورد احتیاج در کتابخانه ها و آرشیوها، اقدام به تجدیدنظر در استاندارد حفاظت از سوابق در برابر آتش سوزی نموده است. این استاندارد که اولین بار در سال 1393 با حضور متخصصان درون و برون سازمانی در 56 صفحه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تدوین شده بود، مورداستقبال متخصصان آرشیو و آتش سوزی قرار گرفته و در نهادهای آرشیوهای مختلف، استفاده شده بود.

البته با توجه به گذشت دوره پنج ساله اعتبار استانداردها و بعلاوه احتیاج به افزودن مطالب به روز و دقیق در این حوزه به محتوای استاندارد، فرایند تجدیدنظر این استاندارد از سال 1399 در پژوهشکده اسناد شروع شد.

استاندارد حفاظت از سوابق در برابر آتش سوزی در وبگاه سازمان ملی استاندارد ایران به نشانی بارگذاری شد و علاقه مندان برای دسترسی به این استاندارد می توانند به وبگاه سازمان ملی استاندارد ایران به نشانی http://standard.isiri.gov.ir مراجعه نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 شهریور 1402 بروزرسانی: 18 شهریور 1402 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 1127

به "استاندارد حفاظت از سوابق در برابر آتش سوزی تدوین و چاپ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندارد حفاظت از سوابق در برابر آتش سوزی تدوین و چاپ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید