اگر از کارتان متنفرید، بخوانید

به گزارش آموزشگاه ما، رترین ها - ترجمه از یگانه سهرابی: آیا از کارتان متنفر هستید، ولی نمی دانید چه کار کنید؟آیا صبح به سختی از خواب بیدار می شوید و از سر کار رفتن حس بدی دارید؟ آیا شما اغلب در خواب بی قرار هستید و از زندگی و خودتان نفرت دارید؟ آیا شما هنگامی که در محل کارتان به سر می برید، احساس نارضایتی می کنید و راضی نیستید؟ اگر نفرت از کار در وجود شما هست و جواب تان به تمامی این سوال ها مثبت است، بسیار واضح است که در شرایط سختی هستید و به هر وسیله ای که شده در پی راهی برای رها شدن می شد و شاید هم می خواهید از کارتان استعفا بدهید.

اگر از کارتان متنفرید، بخوانید

این موضوع درباره بیشتر ما صدق می نماید. یعنی از کارمان راضی نیستیم، ولی به دلیل مخارج زندگی و تامین آن ها باید هر طور که شده به کارمان ادامه دهیم. پس چه کاری باید انجام دهیم وقتی که نفرت از کار در وجود ما خانه نموده است؟ چرا ترک محل خدمت سخت و به مراتب ماندن و ادامه دادن، کار سختتری است؟

این غم و اندوه و نفرت از کار، بیشتر از هر زمانی شما را غرق روزمرگی می نماید و نه تنها شما را ناراحت می نماید بلکه باعث تحریک همه افراد اطراف شما هم می گردد و موجب انتقال این حس به آن ها هم می گردد. به این خاطر که اغلب افراد فکر می نمایند که ماندن در یک شرایط سخت و شناخته شده، بهتر از یک شرایط ناشناخته است.

دلایلی که باعث می گردد به کاری که از آن متنفر هستید ادامه دهید

اگر نفرت از کار در وجود شما زیاد است، احتمالا کار خود را به نحو احسن انجام نمی دهید و در آینده ای نزدیک ضرر می کنید. اگر بخواهیم رک و پوست کنده با شما صحبت کنیم، باید بگوییم که اگر انجام کاری برای شما غیر قابل تحمل است، هر طور که شده باید آن را رها کنید. به همین منظور در ادامه این مطلب 5 دلیلی که باعث می گردد افراد به ادامه کاری که از آن متنفرند بپردازند را آورده و راه چاره های مفیدی هم برای حل آن ها ارائه داده ایم. با ما همراه باشید.

ترس از آزمایش موقعیت های شغلی تازه

یکی از دلایل اصلی که مردم به انجام کار هایی که از آن ها متنفرند، ادامه می دهند و رهایشان نمی نمایند، ترس از موقعیت های ناشناخته است. این امر مخصوصا برای افرادی است که در حال نزدیک شدن به بازنشستگی هستند، یا پس از مرخصی زایمان می خواهند دوباره به کار خود بازگردند. یا حتی در خصوص کارکنانی صدق می نماید که در شرکت یا در موقعیت مشابه برای مدت طولانی خدمت نموده اند.

نگرانی های اقتصادی

بله، هزینه زندگی، صورتحساب های پرداخت نشده و افزایش بدهی ها می تواند باعث گردد افراد به هیچ عنوان حاضر به ترک شغل خود نشوند و این نفرت از کار هنوز ادامه داشته باشد. خودتان بهتر می دانید که شرایط اقتصادی نسبتا نگران نماینده شما با بیکاری بدتر می گردد؛ بنابراین این یکی از دلایل مهمی است که مردم با نفرت از کار خود کنار می آیند و همچنان در مشاغلی که از آن متنفر هستند باقی می مانند و هیچ گاه قادر به ترک آن نیستند.

آرامش در محیط کار

گاهی اوقات شما مشغول به کاری می شوید که از آن نفرت دارید، ولی به دلیل این که در هر محیط کاری کمبود های مشابهی وجود دارد، به کار خود ادامه می دهید و آن را رها نمی کنید. به طور ساده تر باید بگوییم که شما با آنالیز آگهی های شغلی و بازار کار متوجه می شوید که اگر شغل خود را رها کنید، حداقل باید برای مدت نامعلومی بیکار بمانید، پس ترجیح می دهید شغل خود را حفظ کنید و آرامش خود را بر هم نزنید.

شما خود را با نارضایتی تطبیق می دهید

من از کارم متنفرم، حالا چه کاری باید انجام دهم؟ بسیاری از مردم وجود دارند که می گویند درست است که من از شغلم متنفرم، ولی هیچ کاری نباید انجام دهم و همچنان به آن ادامه دهم. زیرا آن ها متعقدند که شما همواره نباید کاری که دوست دارید را انجام دهید و این نظر ریشه در باور های آن ها دارد. مثلا می گویند اگر انجام این شغل باعث گردد که شما یک زندگی خوب برای خانواده تان فراهم کنید، آیا ارزش این را دارد که به دلیل نفرت از کار، آن را رها کنید؟!

همه مشاغل یکسان هستند

بهانه نهایی که ممکن است برخی افراد بیاورند این است که تمام مشاغل در دنیا بد هستند و احتمالا شما را به یک فرد بی رحم تبدیل می نمایند. کارفرمایان بد، همکاران حسود و حجم کاری زیاد در همه مشاغل وجود دارد. همه شغل ها مثل هم هستند و در هیچ کدام شما نمی توانید شرایط خوبی را تجربه کنید.

در مقابل نفرت از کار باید چه کنیم؟

شما از کار خود متنفر هستید و این یک واقعیت است. گاهی ممکن است نفرت از کارتان بیش از مقدار و غیر قابل وصف باشد؛ این یک مرحله گذرا برای شما نیست. مسئله ای که وجود دارد، ماندن در شغلی است که از آن نفرت دارید و هیچ کاری در خصوص آن انجام نمی دهید. این شرایط نه برای شما و نه برای شغلتان در آینده مفید نخواهد بود و مطمئنا ضرر های بسیاری برایتان در پی خواهد داشت.

همان طور که قبلا گفتیم، اگر در شغلی باشید که از آن لذت نمی برید، به هیچ عنوان نمی توانید در آن عملکرد خوبی داشته باشید. شما انجام وظایف خود را به تعویق می اندازید، از قبول مسئولیت های اضافی سر باز می زنید، دائما در طول روز غر می زنید و شکایت می کنید. اگر همکارانتان این موارد را به گوش رئیس برسانند، به زودی شما از کار اخراج خواهید شد. پس واقعا باید بدانید که وقتی که از کار خود متنفر هستید، باید چه کار کنید؟

1 - ارزیابی و اقدام مثبت

مایا آنجلو در این زمینه می گوید: اگر چیزی را دوست نداشتید، آن را تغییر دهید. اگر نمی توانید آن را تغییر دهید، پس باید نگرش خود را تغییر دهید.

این جمله در شرایطی که نفرت از کار تمام وجودتان را گرفته، بسیار به کارتان می آید. اساسا تنها دو راه وجود دارد که می توانید آن ها را انجام دهید: کار خود یا حداقل چیز هایی که در خصوص آن دوست ندارید را تغییر دهید؛ یا این که نگرش خود را در خصوص آن عوض کنید.

2 - دلیل نفرت از کارتان درونی است یا بیرونی؟

نارضایتی از شغل و یا نفرت از کار ممکن است به دلیل یک عامل خارجی باشد؛ ولی گاهی اوقات این شرایط به دلیل ذهنیتی است که در شما وجود دارد. یا شما به طور کلی از زندگی خود متنفر هستید؟ یا فقط شغلتان است که از تنفر دارید؟ در صورتی که شما از زندگی تان ناراضی هستید، تصمیم بگیرید که هر روز تغییرات کوچکی را ایجاد کنید و هر کاری که باعث خوشحالی تان می گردد را انجام دهید.

3 - نکاتی که باعث نفرت از شغل تان می گردد را پیدا کنید

زمانی که از شغل خود متنفرید اولین کاری که باید انجام دهید، این است که بدانید که چرا از کار خود متنفر هستید. آیا این تنفر به خاطر رئیستان است؟ یا به دلیل شرایط نامساعد محیط کار و رقابت های بیش از حد است؟ گاهی اوقات این تنفر ممکن است به دلیل انجام وظایف اضافی و حجم بیش از حد کار باشد. آیا حجم کاری شما ناگهان افزایش یا کاهش پیدا می نماید؟ یا نمایه کاری تان تغییر نموده است؟

لیستی از کار های فعلی و وظایف آینده خود تهیه کنید. این کار به شما یاری می نماید که مسائل خود را حل کنید و بعلاوه اگر انجام کار یا وظیفه ای شما را اذیت می نماید، مطمئن شوید که در کار بعدی خود آن را انجام نمی دهید.

4 - درباره مسائلتان با رئیس خود صحبت کنید

برخی اوقات کارفرمایان دلیل ایجاد نفرت از کار می شوند. در برخی موارد آن ها تنها مشکل شما با شغلتان می باشند. با رئیس خود درباره شرایطی که از آن ناراضی هستید، صحبت کنید. سعی کنید به یاری یکدیگر به یک راه چاره مشترک برسید و تا حد ممکن شرایط را تغییر دهید. اگر مشکل شما با خود رئیستان است، بهتر است ببینید که آیا شرکت می تواند شما را به یک موقعیت موازی منتقل کند که زیر نظر فرد بهتری مشغول به کار شوید.

5 - تا زمانی که شغل دیگری پیدا نکردید، کار خود را رها نکنید

اگر از کارتان بیش از حد تنفر دارید و ادامه آن شما را اذیت می نماید، تا زمانی که شغل دیگری پیدا نکردید به هیچ عنوان آن را ترک نکنید. چرا که بیکاری و نداشتن حقوق، ممکن است شرایط بدتری برایتان به وجود آورد و اوضاع زندگی تان را وخیم تر کند.

اگر به دلیل نفرت از کار باید شغل خود را ترک کنید، قبلش مطمئن شوید که یک کار بهتر پیدا نموده اید. درست است که شغلتان همان کار رویایی شما نیست، ولی حداقل باید تعدادی از معیار های شما را دارا باشد.

6 - همواره یک کارمند خوب باشید

هنگامی که شما از کار خود متنفر هستید، ولی هیچ شغل بهتری وجود ندارد که در آن استخدام شوید، پس باید سعی کنید با شرایط کنار بیایید و به کار خود ادامه دهید. این بدین معنا نیست که شما کار خود را به خوبی انجام ندهید و غیر حرفه ای عمل کنید. هر چقدر هم که از شغلتان متنفر باشید، باید از تمام توانایی خود بهره ببرید و وظایفتان را به نحو احسن انجام دهید.

7 - سعی کنید نکات مثبت شغل خود را در نظر بگیرید

مطمئنا نکاتی درباره شغلتان وجود دارد که شما آن ها را دوست دارید؛ بنابراین اگر در کاری مشغول هستید که از آن متنفرید، سعی کنید روی نکات مثبت آن تمرکز نمایید و افکار منفی را از خود دور کنید. به آینده فکر کنید؛ ممکن است که شما از شغل فعلی خود متنفر باشید، اما اگر انجام این کار باعث تحقق اهداف شما گردد، آیا ارزش این را دارد که رهایش کنید و با اهدافتان خداحافظی کنید؟

8 - احساسات خود را تغییر ندهید

صادقانه بگوییم اگر شما دائما ناله و شکایت کنید، هیچ کس دوست ندارد با شما همکاری داشته باشد. مطمئنا این شرایط باعث می گردد دیگران تمایلی به همکاری با شما نداشته باشند، یا این که به اجبار شما را تحمل می نمایند؛ بنابراین سعی کنید این ویژگی ها را از خود دور کنید و با انرژی مثبت به کار خود ادامه دهید؛ بنابراین اگر شما از کار خود متنفر هستید، باید قبل از این که شغل خود را ترک کنید یک استراتژی مناسب طراحی نمایید تا متضرر نشوید. همواره به این فکر کنید که شرایط تغییر می نماید و شما باید سعی کنید در همه حال از زندگی خود لذت ببرید.

منبع: lifehack

منبع: زندگی روز
انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 758

به "اگر از کارتان متنفرید، بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر از کارتان متنفرید، بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید