دادستان تهران: 15 هزار زندانی در قالب طرح پایش آزاد شدند

به گزارش آموزشگاه ما، دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: در طرح پایش و غربالگری که از سیاست های تحولی قوه قضائیه بوده، با تأسیسات و ارفاقات قانونی 15 هزار نفر در کل کشور آزاد شدند که از این تعداد 4 هزار نفر مربوط به استان تهران هستند.

دادستان تهران: 15 هزار زندانی در قالب طرح پایش آزاد شدند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علی القاصی مهر دادستان عمومی و انقلاب تهران با تبریک به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و ایام خجسته دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: امروز ما در مسئولیتی قرار داریم که باید بتوانیم پاسدار رسالت های امام (ره) و خون شهدا باشیم، خدمت به مردم از بزرگترین نعمت هایی است که نصیب ما گشته است.

دادستان تهران تاکید کرد: خدمتی برتر از دستگیری یک گرفتار و پیگیری مشکل وی وجود ندارد. هر کدام از ما می توانیم در روز حساب به این روز استناد کنیم که توانسته ایم بر اساس مسئولیتی که داشتیم گره از کار یک نیازمند باز کنیم.

وی افزود: نگاه تحولی ریاست قوه قضائیه در بازاجتماعی شدن زندانیان موجب آرامش در زندان ها و اعتماد مردم به دستگاه قضا شده که در تاریخ انقلاب اسلامی بی سابقه است.

القاصی با اشاره به لزوم پایش دقیق زندانیان و استفاده از تمام امکانات و راهکارهای قانونی تخفیفات قضائی گفت: در طرح پایش و غربالگری که از سیاست های تحولی قوه قضائیه بوده، با تأسیسات و ارفاقات قانونی 15 هزار نفر در کل کشور آزاد شدند که از این تعداد 4 هزار نفر مربوط به استان تهران هستند.

دادستان تهران شرح داد: رویکرد قوه قضائیه تأمین امنیت و مراقبت از امنیت جامعه است و در این راستا افرادی که سابقه دار، مخل آسایش شهروندان و امنیت مردم باشند، آزاد نخواهند شد.

وی ادامه داد: بیش از 700 نفر از زندانیان استان تهران، مرتکب جرایم غیرعمد و مالی بوده یا سابقه دار نیستند و حضور ما در زندان باید تأثیرگذار بوده، حقوق قانونی زندانی و خانواده وی باید مورد سنجش دقیق قرار گیرد که آیا به تمام امکانات قضائی، مددکاری، رفاهی، بهداشتی دسترسی دارد یا خیر؟

دادستان تهران افزود: رویکرد و مأموریت ما اجرای فقط حبس نیست بلکه رویکرد ترمیمی و اصلاحی بوده و باید نظارت داشته باشیم که ادامه این حبس تا چه حد کافی بوده و اجرای آن تا چه حد بر اصلاح رفتار وی و بازگشت سالم به جامعه تأثیرگذار بوده است.

این مقام عالی قضائی گفت: هدف از اعمال مجازات تنبیه و ارعاب نیست، هدف ما اصلاح و تربیت و ترمیم رفتار است و در این راستا با نظارت بر نحوه اجرای حکم و حمایت از خانواده زندانی می توان زندانی را از ادامه مجازات معاف نموده یا پیشنهاد تبدیل و یا تخفیف مجازات و حتی انتقال به زندان باز را ارائه دهیم.

وی با تقدیر از نیکوکاران استان تهران گفت: با دستان مبارک خیرین بسیاری از زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد آزاد شده، هم بدهی آنان پرداخت شده هم شاکی به حقوق قانونی خود رسیده است. شوراهای حل اختلاف نیز یکی از ظرفیت هایی است که در بحث آزادی زندانیان مؤثر می باشد و بایستی بیش از پیش و با جدیت از این ظرفیت استفاده کرد.

وی همچنین به دلیل تحول بزرگ طرح پایش در زندانها، تاکید کرد این طرح باید ادامه دار بوده، مقطعی نباشد و به قضات دستور داد تمام درخواست های زندانیان تحت حوزه قضائی خود را با دقت بررسی نمایند و از تمام تخفیفات قانونی استفاده نمایند.

القاصی گفت: تمام درخواست ها تا ساعات انتهای امشب بایستی بررسی و دستورات لازم صادر گردد و اگر باز هم درخواست هایی به لحاظ وقت یا موانع دیگر فرصت بررسی فراهم نشد، از فردا کارگروه ویژه در دادسرای استان تشکیل خواهد شد تا هیچ درخواستی بدون رسیدگی کافی و مؤثر باقی نماند.

حیات الغیب مدیرکل زندان های استان تهران نیز ضمن خوشامدگویی و تبریک به مناسبت عید ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن بیان نمود: در اجرای بند 12 سیاست های کلی قضائی مبنی بر اتخاذ تدابیر لازم جهت استفاده از مجازات زندان با رویکرد حبس زدایی و تکلیف قانونی بخشنامه ریاست قوه قضائیه، تعداد 6 هزار و 312 مورد کاربرگ از سوی اجرای احکام ندامتگاه تهران بزرگ صادر شده که بر اساس آن تا به امروز یکهزار و 805 نفر آزاد شده اند.

حیات الغیب ادامه داد: 322 نفر نیز از این تعداد، با مرخصی انتها حبس آزاد شده است.

وی با تشکر از این حضور جهادی قضات، اظهار امیدواری کرد: تعداد متهمان کاهش یافته و زندانیانی که امروز و در این روز عزیز، چشم امید به دستگاه قضائی دوخته اند آزاد یا از تخفیفات قانونی برخوردار گردند.

بر اساس این گزارش، در راستای تداوم طرح پایش و غربالگری قضائی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری، دادستان استان تهران و یکصد و پنجاه نفر از قضات استان از جمله دادستان کلیه شهرستانها، معاونین دادستان و سرپرستان نواحی دادسرا، قضات اجرای احکام و ناظر زندان در ندامتگاه تهران بزرگ حضور یافتند و طی دیداری که تا غروب ادامه داشت، به پرونده های قضائی زندانیان رسیدگی کردند.

همچنین 150 نفر قاضی تا انتها امروز در ندامتگاه تهران بزرگ حضور دارند و با تک تک زندانیان دیدار خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 326

به "دادستان تهران: 15 هزار زندانی در قالب طرح پایش آزاد شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادستان تهران: 15 هزار زندانی در قالب طرح پایش آزاد شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید