روحانی: فضای کشور از شنبه باید حسینی شود

به گزارش آموزشگاه ما، رییس جمهور گفت: ما باید پرچم عزای امام حسین (ع) را در خانه و زندگی مان به اهتزاز درآوریم و فضای کشور از شنبه باید حسینی باشد.

روحانی: فضای کشور از شنبه باید حسینی شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت با بیان اینکه هر امت و ملتی روزهای سختی دارد و در همان روزها جوهرهای انسانی معین می شود، اظهار کرد: این ماجرا را می شود از حرکت ابی عبدالله الحسین هم دید. ما امسال در محرم مثل هر سال عشق به ایشان و خانواده شان را باید نشان دهیم. شکل عزاداری ممکن است مقداری تغییر کند. اجتماعات باید در حد مجاز باشد و دستورالعمل های بهداشتی را مراعات کنیم.

وی افزود: یکی از اصول دینی ما حفظ جان خودمان و هم نوعان و هم کیشانمان است. فضای مجازی و سایت ها و صداوسیما هم باید پرچم عزای محرم را به اهتزاز دربیاورند. ما باید پرچم عزای امام حسین را در خانه و زندگیمان به اهتزاز درآوریم و فضای کشور از شنبه باید حسینی باشد.

رییس جمهور تأکید کرد: هفته دولت هفته درس آموزی است. ما سختی ها را که می بینیم گاهی از سختی های اول انقلاب غافل می شویم. در هفت تیر بزرگترین شخصیت های ما را ترور کردند و گفتند دیگر قوای کشور تعطیل شد، اما امام نگذاشت مجلس یک روز هم تعطیل شود. حتی ما از بیمارستان تعدادی را با برانکارد به مجلس آوردیم که مجلس از رسمیت نیفتد. آن روز نشان داده شد که این نظام قابل شکست نیست و من آن وقت فهمیدم قدرت هیچ دشمنی نمی تواند این نظام را بر زمین بزند.

روحانی گفت: ما امروز در دولت یک مسئولیت بزرگی داریم مثل همان روزهای دهه شصت که روزی دشمن با ترور شخصیت ها می خواست نظام را زمین بزند و با جنگ این کار را بکند، امروز با تحریم اقتصادی به دنبال همین است.

ما یک روز را هم برای خود تعطیل نمی بینیم

وی یادآور شد: ما با همه توان در صحنه هستیم و ایستادگی خود را از دست نخواهیم داد. گاهی در موقعیت هایی موفقیت بیشتری داشتیم و گاهی هم ممکن است اینگونه نباشد اما مردم بدانند ما یک روز را هم برای خود تعطیل نمی بینیم. دشمن می خواهد ما تسلیم شویم اما چنین چیزی را نخواهند دید.

روحانی گفت: کسی برای شماها که از مرداد 32 تا امروز علیه این کشور و آن قدرت قانونی کودتا کردید و یک جبار را بر مردم حاکم کردید و علیه دموکراسی و قدرت قانونی عمل کردید و هنوز دارید ادامه می دهید، فرش قرمز پهن نخواهد کرد. آن 28 مرداد بود که دشمن به ظاهر موفقیتی به دست آورد هرچند در باطن راه غلط بود. اما در 24 مرداد امسال در شورای امنیت حتی همان موفقیت ظاهری را هم به دست نیاوردید.

اگر از برجام خارج می شدیم همه هزینه ها با ما بود

رییس جمهور تاکید کرد: من از آن یازده کشوری که رای ندادند به آن قطعنامه تشکر می کنم و از آن دو کشور دوست هم که علیه این قطعنامه عمل کردند متشکرم. چرا ما این کار را توانستیم انجام دهیم؟ به خاطر تدبیر نظام و دولت. اگر آن روز که آنان از برجام خارج شدند ما هم خارج می شدیم همه هزینه ها و قطعنامه های شورای امنیت علیه ما می شد و آنوقت بی هزینه آمریکا به ما خیانت کرده بود.

وی یادآور شد: حالا این رسانه های بیگانه فارسی زبان دست بر این گذشته اند که آمریکا می خواهد از مکانیسم فلان برای برجام استفاده کند. عقل هم چیز خوبی است! بخوانید آن قرارداد برجام را! برای کسانی است که در داخل برجام باشند. آمریکا که به صراحت از آن خارج شده است. دیگر چه استفاده ای از آن مکانیسم؟

چرا حماقت دشمن را نمی بینیم؟

روحانی تاکید کرد: مردم بدانند دولت با همه توان برابر این ابرقدرت ایستادگی می کند. برخی می گویند برجام اگر پایه هایش محکم نبود آمریکا نمی توانست چنین کند. آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد، پایه های آن هم محکم نبود؟ از سازمان بهداشت دنیای خارج شد آن هم پایه هایش محکم نبود؟ او از هرچه پیمان مفید بوده خارج شده، چرا حماقت دشمن را نمی بینیم؟ باور کنید که اگر دولت را حمایت کنیم نظام حمایت می شود. همه ما در کنار هم خدمتگزار مردم هستیم.

رییس جمهور شرح داد: هم جباران کاخ سفید برای همیشه نمی مانند و هم تحریم ها؛ اینجور نیست که همیشه چنین چیزی برقرار باشد اما آنان در چنین وضعیتی گیر افتاده اند و خروج از آن هم برایشان سخت است.

الان تنها ده درصد بودجه مان متکی به نفت است

وی یادآور شد: مردم باید واقعیتی را هم بدانند یک زمانی صد میلیارد دلار پول نفت وارد این کشور می شد اما الان دیگر چنین چیزی نیست. این افتخار دولت است که اقتصاد ما بدون نفت اداره می شود. ما الان صادرات غیرنفتی را توسعه دادیم و با آن داریم کشور را اداره می کنیم. این در تاریخ ما بی سابقه است، چه پیش و چه پس از انقلاب. الان ما تنها ده درصد بودجه مان متکی به نفت است، قدیم تا 35 یا 40 درصد به نفت متکی بود. ولی الان چنین نیست و نمی خواهیم در سال رونق تولید که مردم نیاز به حمایت دارند از آنان اقتصادیات زیادی بگیریم.

تا امروز یک بار دست مان را به سوی بانک مرکزی دراز نکردیم

روحانی شرح داد: ما هم قدرت داریم که پنجاه هزار میلیارد مثل دولت قبل از بانک مرکزی استقراض و پول پرفشار وارد بازار کنیم اما این را به مصلحت کشور نمی دانیم. ما تا امروز و با همه مسائل یک بار دست مان را به سوی بانک مرکزی دراز نکردیم.

طرح فروش نفت کاملا به نفع مردم است

رییس جمهور ادامه داد: پس یا باید اوراق خزانه بفروشیم که این کار را آغاز کردیم یا سهام بفروشیم که چنین هم کرده ایم و معتقدیم اقتصاد باید به مردم واگذار شود و از اول دولت هم به دنبال این بودیم. یک راه دیگر هم فروش نفت است که طرحی برای آن معین کردیم و کاملاً این طرح را به نفع مردم می دانیم. یک تودهنی به آمریکا است که می خواهد ما نفت نفروشیم اما ما نفت را می فروشیم.

روحانی تاکید کرد: این یکی از طرح های افتخارآمیز این دولت در نفت است. اگر روسای دو قوه دیگر هم موافقت کردند ما این طرح را می آوریم و اجرا می کنیم اگر نه به دنبال طرح های دیگری می رویم.

وی با بیان اینکه می دانیم که مردم تحت فشار هستند اما طرح هایی را در دولت اجرا می کنیم که این مسائل و فشار کم شود، اظهار کرد: ما الان در درمان کرونا داریم این کار را برای مردم رایگان انجام می دهیم. چند کشور در دنیا این کار را کرده اند؟ بروید بشمرید ببینید چند کشور پیدا می کنید؟ ببینید چقدر هزینه درمان بر گردن بیماران کرونا در دیگر کشورهاست.

رییس جمهور یادآور شد: همچنین ما در کنار وام هایی که در اختیار نیازمندان و برای مسکن و مستأجران در نظر گرفتیم، تلاش برای همسان سازی حقوق میلیون ها نفر بازنشسته را آغاز کردیم که طی آن حداقل حقوق بازنشستگان 30سال خدمت، 1 میلیون و 600 هزار تومان بود که آن را به 2 میلیون و 800 هزار تومان افزایش می دهیم و آنانی که 35 سال خدمت بودند هم از حداقل حقوق 1 میلیون و 700 هزار تومان به 3 میلیون تومان افزایش خواهیم داشت. ما برای این کار 32 هزار میلیارد تومان سهام را واگذار به تامین اجتماعی کردیم که این هدف تحقق یابد. این یک قدم مهم برای جامعه کارگری است که برداشته شده است.

روحانی ادامه داد: ما به مردم می گوییم که می دانیم زندگی شما به سختی می گذرد اما شبانه روز به دنبال کاهش این مسائل و سختی ها هستیم و بدانید که این شرایط هم پایدار نخواهد بود و مسائل رفع می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به در پیش رو بودن برگزاری کنکور گفت: موضوع کنکور موضوع مهمی است و جمعیت عظیمی از جوانان کشورمان به دنبال کنکور هستند و سرنوشت زندگی خیلی از جوانان ما به آن بسته است. ما هم می توانستیم بگوییم که اصلا کنکور نباشد. آن وقت چه بلایی سر این همه جوان می آمد که می خواستند به دانشگاه بروند؟ حداقل این بود که یک سال عمر آنان تلف می شد.

رییس جمهور با اشاره به دیگر راه های روبرو با موضوع برگزاری کنکور ادامه داد: یک راه دیگر این بود که کنکور را به تعویق بیندازیم. این در صورتی منطقی و قابل قبول است که بدانیم اگر از تابستان به پاییز برویم یا از پاییز به زمستان برسیم وضع مان در آن روزها در برابر کرونا بهتر می شود، آیا می توان از این موضوع مطمئن بود؟ این ویروس که هر روز یکجور عمل می کند آیا اصلاً شرایطش در یکی دوماه آینده قابل پیش بینی است؟

روحانی افزود: پس ما گفتیم که کنکور با رعایت پروتکل ها انجام شود، مثل همه موارد دیگر که در جامعه پروتکل ها را رعایت می کنیم. چطور در آن موارد رعایت ها را می پذیریم اما از کنکور که می گوییم آسمان به زمین می افتد؟

کنکور برای ما مهم و عزاداری ها هم برای ما مقدس است

وی تأکید کرد: به نظرم برگزاری کنکور هم مثل سایر موارد است. فقط مهم این است که در هنگام خروج و ورود دیگر مثل همیشه عمل نکنیم که تعدادی از بستگان تا دم در محل برگزاری همراهی کنند و این باعث تجمع شود یا مثلاً در هنگام خروج افراد جمع شود و درباره سوالات باهم گفت وگو کنند و این تجمع در پی داشته باشد.

رییس جمهور در پایان گفت: امیدواریم کنکور به بهترین وجه برگزار شود و عزاداری هم به بهترین وجه صورت پذیرد و هر دو مورد را به درستی و با رعایت پروتکل ها پیش ببریم. هم کنکور برای ما مهم و هم عزاداری ها برای ما مقدس است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 4

به "روحانی: فضای کشور از شنبه باید حسینی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: فضای کشور از شنبه باید حسینی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید