روش تیز کردن قیچی و چاقو در خانه

به گزارش آموزشگاه ما، آیا شما هم بعد از کندشدن لبه های قیچی آن را دور می اندازید؟ ما به شما روش تیز کردن قیچی و تیز کردن چاقو در خانه را آموزش می دهیم.

روش تیز کردن قیچی و چاقو در خانه

خبرنگاران | سرویس خانه داری - قیچی یکی از پر کاربرد ترین ابزارها در خانه و محل کار است که برای بریدن انواع کاغذ، مقوا، نخ، بر چسب قیمت، پارچه و خیلی چیز های دیگر از آن استفاده می کنیم. به خاطر استفاده مداوم، لبه های قیچی کند شده و برندگی خود را از دست می دهند و از آنجا که معمولا قیچی ها ارزان قیمت هستند، معمولا وقتی کند می شوند آنها را دور انداخته و یک قیچی جدید می خریم. اما آیا تا به حال دقت کرده اید که قیچی از دو چاقو تشکیل شده که با یک محور به یکدیگر متصل شده اند؟ پس به راحتی می توانید با روش هایی که چاقو های تان را تیز می کنید، قیچی را هم تیز کنید. ما در اینجا به شما روش تیز کردن قیچی و چاقو را معرفی می کنیم.

1. سنگ چاقو تیز کن تهیه کنید

اول از همه به یک سنگ چاقو تیز کن نیاز دارید که می توانید با قیمت نا چیزی آن را از ابزار فروشی ها تهیه کرده و برای تیزکردن هر نوع وسیله لبه داری از چاقوی آشپزخانه گرفته تا قیچی باغبانی از آن استفاده کنید. سنگ چاقو تیز کن دو سمت زبر و نرم دارد پس اگر قیچی تان بیش از حد کند شده اول از سمت زبر و بعد از سمت نرم استفاده کنید. اما اگر خیلی کند نیست و فقط می خواهید تیزتر بشود فقط از سمت نرم سنگ استفاده کنید. سنگ را در حوله ای پیچیده و آن را در آب یا روغن خیس کنید. بعضی ابزار فروشی ها روغن مخصوص این کار را دارند اما می توانید از هر نوع روغن و یا حتی آب معمولی برای خیساندن سنگ استفاده کنید.

2. لبه های قیچی را از هم جدا کنید

برای سهولت کار، پیچ وسط قیچی که محل اتصال دو لبه است را باز کنید تا بتوانید هر لبه را جداگانه تمیز و عملیات تیزکردن قیچی را به راحتی انجام دهید.

3. شروع به تیزکردن قیچی کنید

همانطور که گفته شد اگر قیچی بیش از حد کند شده باشد باید اول از سمت زبر و بعد از سمت نرم سنگ استفاده کنید. ابتدا لبه قیچی را به طور اریب روی سنگ قرار دهید و بعد دسته قیچی را گرفته در حالیکه شیب تیغه به سمت خودتان است، به آرامی لبه قیچی را به سمت خود روی سنگ بکشید و چندین بار با دقت این کار را تکرار کنید تا لبه کاملا تیز شود. اگر از سمت زبر سنگ شروع کرده اید، کار را با چند حرکت تندوسریع روی سمت نرم تمام کنید. ممکن است متوجه نشوید که کی لبه ها کاملا تیز شده اند. برای همین قبل از شروع کار با یک ماژیک روی لبه قیچی یک علامت بگذارید. وقتی علامت پاک شد قیچی کاملا تیز شده است.

4. همه مراحل را دوباره تکرار کنید

همه این مراحل را برای لبه دیگر قیچی تکرار کنید.

5. لبه های قیچی را تمیز و آن را امتحان کنید

وقتی کارتان با سنگ چاقو تیزکن تمام شد، لبه های قیچی را تمیز کنید و دوباره لبه ها را به هم متصل کنید. چند بار قیچی را باز و بسته کنید و برای اطمینان از تیزی قیچی، یک تکه پارچه یا کاغذ را با آن ببرید. اگر به نظر تان به اندازه کافی تیز شده کار تمام است و اگر از نتیجه راضی نیستید دوباره امتحان کنید. بهتر است برای تمرین از یک قیچی قدیمی استفاده کنید. با انجام این مراحل تیز کردن قیچی و تیزکردن چاقوی خانگی شما انجام می شود.

منبع: setare.com
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 316

به "روش تیز کردن قیچی و چاقو در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش تیز کردن قیچی و چاقو در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید