سنگ عظیم علامت نزدن است!؟

به گزارش آموزشگاه ما، به گفته نمایندگان مجلس، پنج ماده از طرح جهش فراوری و تامین مسکن به تصویب رسیده و این در حالی است که دولت به اختصاص سالانه 160 هزار میلیارد تومان منابع برای طرح جهش فراوری مسکن مکلف خواهد شد؛ در حالی که کل بودجه عمرانی کشور در سال گذشته 67 هزار میلیارد تومان بود و با این احوال اجرای طرحی با هدف فراوری سالانه یک میلیون واحد مسکونی، مقداری ایده آل گرایانه به نظر می رسد.

سنگ عظیم علامت نزدن است!؟

به گزارش خبرنگاران، طرح جهش فراوری و تامین مسکن با هدف احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی به عنوان یکی از مهمترین برنامه های مجلس یازدهم مطرح شد. البته این برنامه در ابتدا ایراداتی داشت که عدم پیش بینی منابع کافی و نگرانی بابت فشار به سیستم بانکی برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت این طرح از جمله آن عنوان می شد. رفع ایرادات وارد به این برنامه به کمیسیون عمران و مرکز پژوهشهای مجلس محول شد که به نظر می رسد مرتفع و هم اکنون برای مشخص تکلیف نهایی در مجلس آماده شده است. بهارستان نشینان از مهمترین اهداف این برنامه را خانه دار کردن اقشار نیازمند و کنترل بازار مسکن عنوان می نمایند.

کلیات طرح جهش فراوری و تامین مسکن روز دوم مهرماه 1399 با 162 رای موافق، 39 رای مخالف و 2 رای ممتنع در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و برای آنالیز بیشتر به کمیسیون عمران مجلس ارجاع شد. در حال حاضر نیز بنا به گفته صدیف بدری ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ جزئیات این برنامه در حال آنالیز قرار گرفته و تا ماده 5 آن به تصویب نمایندگان رسیده است.

اوایل بهمن ماه معاون مرکز پژوهشهای مجلس با اعلام اینکه ایرادات طرح جهش فراوری و تامین مسکن با استفاده از بدنه کارشناسی مرکز پژوهشها رفع شده است گفت: دولت مکلف است سالانه 160 هزار میلیارد تومان به طرح جهش فراوری و تامین مسکن اختصاص دهد. متراژ واحدها 70 تا 100 متر و سود تسهیلات آن 18 درصد خواهد بود که گروههای محروم، کم برخوردار، نسبتا برخوردار و برخوردار در اولویتهای اول تا چهارم این برنامه قرار دارند.

به نظر می رسد اختصاص بیش از دو برابر بودجه عمرانی به طرح جهش مسکن مقداری آرمان گرایانه به نظر می رسد؛ آن هم در شرایطی که دست کم 700 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد و لایحه مشارکت عمومی خصوصی که 14 آذرماه 1397 از طرف دولت تصویب شد هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

با این حال طراحان ایده جهش فراوری مسکن بر تکلیف دولت به اختصاص 20 درصد از تسهیلات بانکی به حوزه مسکن تاکید دارند. همچنین پیشنهاد داده اند برای تامین منابع اقتصادی طرح جهش مسکن صندوق ملی مسکن طراحی گردد که اقتصادیاتهای مرتبط با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش بینی شده در بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت یا امهال خطوط اعتباری مسکن مهر و تغییرات مانده تسهیلات پرداختی را در این صندوق تجمیع گردد. در این زمینه بانکها موظفند حداقل 40 درصد از تغییرات مانده تسهیلات پرداختی را در هر سال اقتصادی با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند.

امیررضا شاهانی ـ معاون مرکز پژوهشهای مجلس ـ در نشست خبری که مدتی پیش با اصحاب رسانه داشت اظهار کرد: گروههای هدف بخش مسکن به چهار گروه محروم، کم برخوردار، نسبتا برخوردار و برخوردار تبدیل می شوند. طبق تبصره ماده 16 افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، ایثارگران و بنیاد شهید از پرداخت هزینه نظام مهندسی معاف هستند. همچنین دولت باید یارانه سود تسهیلات پرداختی به این گروهها را بپردازد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 320

به "سنگ عظیم علامت نزدن است!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ عظیم علامت نزدن است!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید