واشنگتن پست: پامپئو میدان مین برای بایدن تدارک دیده است

به گزارش آموزشگاه ما، روزنامه واشنگتن پست با اشاره به تازه ترین اقدامات وزیر خارجه ترامپ به ویژه در رابطه با انصارالله یمن تاکید نمود که مایک پامپئو یک میدان مین برای دولت بایدن کار گذاشته است.

واشنگتن پست: پامپئو میدان مین برای بایدن تدارک دیده است

به گزارش ایسنا، روزنامه واشنگتن پست نوشت: مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه خاتمه کار دولت ترامپ، کمپین بد منظری را به راه انداخته و در توییتر رسمی خود شعارها و فخرفروشی های سیاسی از دستاوردهایش را به معرض نمایش می گذارد.

این حرکات نمایشی که قرار بود در راستای منافع او باشد، اکنون به شکلی تهدیدآمیز در حال تبدیل شدن به امری کشنده است. پامپئو ظرف روزهای گذشته از تدابیری برای حذف چندین دهه محدودیت از تماس های دیپلماتیک با تایوان و درج نام کوبا و حوثی های (انصارالله) یمن در فهرست حامیان تروریسم رونمایی کرد.

این سه حرکت دردسرهایی را برای دولت آینده بایدن به وجود می آورند، اما هیچ کدام به اندازه تصمیم درباره یمن که مقام های امدادرسان بین المللی می گویند می تواند این کشور جنگ زده را به سمت قحطی بکشاند، خطرناک نیستند. مداخله فاجعه بار عربستان سعودی و امارات که از 2015 آغاز شد، اثری بر حوثی ها نداشت و موجب اتحاد آنها با ایران شد. در همین حال این تهاجم به ایجاد آنچه سازمان ملل به عنوان وخیم ترین بحرانی انسانی دنیا توصیف می نماید، یاری کرد. تقریبا نیمی از جمعیت 28 میلیونی یمن، از سطوح بالای ناامنی غذایی رنج می برد و چهار پنجم از آنها به یاری های بشردوستانه متکی هستند.

اقدام آمریکا علیه حوثی ها می تواند به شدت این یاری ها را تحت تاثیر قرار دهد، آن هم به وسیله تهدید به تحریم سازمان هایی که با این گروه تعامل دارند. پامپئو گفت برای کسانی که در ارسال یاری ها نقش دارند، مجوزهایی صادر می گردد اما همانطور که واشنگتن پست گزارش داد، این معافیت ها هنوز نهایی نشده اند و ممکن است برای بانک ها و دیگر شرکت های خصوصی که این عملیات ها را تامین اقتصادی می نمایند، کفایت نکند.

پامپئو با اشاره به حملات موشکی حوثی ها علیه اهداف سعودی، کوشش دارد اقداماتش را توجیه کند. اما این سعودی ها هستند که با بمباران سیستماتیک مدارس، مساجد و بازارها در مناطق تحت کنترل حوثی ها که عمدتا شامل جرایم جنگی می شوند، عامل آغاز آن حملات هستند. پامپئو نه تنها رژیم سعودی را مقصر نمی داند، بلکه کنگره را که کوشش می کرد حمایت آمریکا از این کمپین بمباران متوقف کند، دور زد.

تنها راه خاتمه این جنگ و این اضطرار انسانی در یمن به وسیله یک سازش صلح است که تروریست نامیدن حوثی ها آن را به بن بست می کشاند. اقدام پامپئو از 19 ژانویه اجرایی می گردد، یک روز پیش از آن که او و دولت ترامپ از کاخ سفید بروند. پامپئو قرار نیست با تبعات آن روبرو گردد؛ پامپئو آشکارا یک میدان مین برای دولت بایدن تدارک می بیند که همچون او برای خوشامد سعودی ها کار نمی نماید.

دیگر تحرکات پامپئو هم تله های مشابهی هستند. یکی از آنها دولت آینده را موظف می نماید تا خشم چین را برانگیزد و احتمالا یک بحران به وجود می آورد که به وسیله حذف کنترل بر تماس ها میان مقام های آمریکایی و تایوانی است که برای 40 سال برقرار بوده است. مورد دیگر درج دوباره نام کوبا در فهرست حامیان تروریسم است که دولت اوباما آن را برداشته بود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 275

به "واشنگتن پست: پامپئو میدان مین برای بایدن تدارک دیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن پست: پامپئو میدان مین برای بایدن تدارک دیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید