6 عارضه خطرناک کاهش وزن زیاد

به گزارش آموزشگاه ما، با کاهش بسیار زیاد وزن، از دست دادن وزن زیاد در مدت زمانی بسیار کوتاه، یا انتخاب غذا های اشتباه به عنوان بخشی از برنامه غذایی خود، این احتمال وجود دارد که بعضی عوارض جانبی منفی کاهش وزن را تجربه کنید.

6 عارضه خطرناک کاهش وزن زیاد

کاهش وزن اضافه بدن می تواند فواید مختلفی را ارائه کند. به عنوان مثال، شما احساس بهتر، خواب بهتر، انرژی بیشتر، و کاهش خطر ابتلا به بیماری و مرگ زودرس را تجربه خواهید کرد.

اما با کاهش بسیار زیاد وزن، از دست دادن وزن زیاد در مدت زمانی بسیار کوتاه، یا انتخاب غذا های اشتباه به عنوان بخشی از برنامه غذایی خود، این احتمال وجود دارد که بعضی عوارض جانبی منفی کاهش وزن را تجربه کنید.

کاهش چربی اضافه بدن می تواند تاثیر قابل توجهی بر بدن، هورمون ها، متابولیسم، خلق و خو و حتی شرایط رابطه شما داشته باشد. در ادامه با بعضی عوارض جانبی کاهش وزن چشمگیر و سریع بیشتر آشنا می شویم.

بنابر مطالعه ای که در نشریه PLOS One منتشر شد، اگرچه کاهش وزن با بعضی فواید غیر قابل انکار جسمی همراه است، اما تاثیرات آن بر سلامت روان پیچیده تر هستند. پژوهشگران دانشگاه کالج لندن دریافتند افرادی که 5 درصد یا میزان بیشتری از وزن بدن خود را از دست می دهند، احتمال بیشتری دارد پس از آن احساس افسردگی را گزارش نمایند.

مقاومت در برابر وسوسه های همیشگی مصرف غذا های ناسالم می تواند به سلامت روانی انسان آسیب وارد کند، زیرا این امر به اراده قابل توجهی احتیاج دارد و ممکن است شامل پرهیز از بعضی فعالیت های لذت بخش شود. هر فردی که تا به امروز رژیم گرفته باشد درک می نماید که این کار می تواند بر سلامت روانی وی تاثیر بگذارد.

بسیاری از برنامه های غذایی کاهش وزن، فرد را ملزم به حذف کامل بعضی گروه های غذایی می نمایند که ممکن است به معنای محروم ماندن بدن از بعضی ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی ضروری باشد. اما به گفته لزلی بونچی متخصص تغذیه، حذف گروه های غذایی بدون توجیه نباید صورت بگیرد.

به عنوان مثال، حذف لبنیات بدون دلایل پزشکی می تواند موجب کاهش دریافت کلسیم و ویتامین D شود. اگر ماست مصرف می نموده اید و به طور ناگهانی این کار را متوقف کنید، ممکن است پروبیوتیک های کافی برای حفظ سلامت جمعیت باکتری های روده خود را نیز دریافت نکنید.

از نمونه های دیگر می توان به حذف بیش از حد چربی ها اشاره نمود که می تواند سطوح لیپید را کاهش داده و میزان جذب ویتامین های محلول در چربی در بدن را کاهش دهد که اثری منفی بر سلامت پوست و مو به همراه دارد؛ و اگر یک رژیم غذایی وگان را دنبال کنید، باید اطمینان حاصل کنید که پروتئین کافی را از رژیم غذایی خود دریافت می کنید.

به گفته بونچی، باید به خاطر داشت که مصرف فقط میوه ها و سبزیجات ممکن است به کاهش وزن منجر شود، اما بهبود سلامت را موجب نخواهد شد.

مطالعات نشان داده اند که کاهش وزن پیروز برای زوج هایی که همراه با هم برای تحقق این هدف کوشش می نمایند، آسان تر است.

اما بنابر مطالعه ای که با حضور 21 زوج و توسط پژوهشگران دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی انجام شد، اگر یکی از زوجین وزن از دست داده و دیگری این گونه نباشد، این شرایط می تواند اثری منفی روی رابطه گذاشته و احتمالا موجب شکاف هایی در آن شود که می تواند حتی به جدایی منجر شود.

مطالعه ای دیگر که در نشریه JAMA Surgery منتشر شد، نشان داد افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می گیرند و وزن کم می نمایند، خود را در معرض خطر جدایی و طلاق قرار می دهند. افزون بر ارتباط آن با همبودی های (وجود همزمان دو یا چند بیماری مجزا) چاقی، پژوهشگران به این مساله اشاره داشتند که کاهش وزن ناشی از عمل جراحی چاقی با تغییرات در شرایط رابطه افراد نیز مرتبط است.

اگر وزن خود را بیش از حد سریع کاهش دهید، این امکان وجود دارد که با کاهش توده عضلانی در بدن خود روبرو شوید. به گفته امی ساترازمیس متخصص تغذیه، رژیم های غذایی محدودنماینده کالری ممکن است موجب شوند تا بدن از عضله برای تامین انرژی و سوخت مورد احتیاج خود استفاده کند.

اگر عضله از دست دهید، در حقیقت، یکی از کارآمدترین کالری سوز های بدن خود را از دست می دهید، از این رو، خطر بازگشت تمام وزن از دست داده وجود دارد.

به گفته سرویس سلامت ملی انگلستان، کاهش وزن بیش از حد یا ناگهانی می تواند موجب توقف دوره های قاعدگی شود. محدودیت شدید در میزان کالری مصرفی فراوری هورمون های مورد احتیاج برای تخم گذاری را متوقف می نماید.

در صورت بروز این اتفاق، شما می توانید کم وزن باشید که به عنوان شاخص توده بدنی کمتر از 18.5 تعریف می شود. در این شرایط باید با یک متخصص تغذیه برای افزایش بی خطر و سالم خود مشورت کنید.

مطالعات متعدد نشان داده است که پایبندی به رژیم های غذایی به شدت محدودنماینده و کم کالری که به نام رژیم غذایی کراش نیز شناخته می شود، بسیار سخت است.

به گفته دکتر ربکا لزلی، با دنبال کردن یک رژیم غذایی کراش کاهش وزن خود را تجربه خواهید کرد، اما احتمالا وزن از دست داده دوباره باز می شود. حتی این احتمال وجود دارد که افزایش وزنی بیشتر از وزن از دست داده رخ دهد.

منبع: فرادید
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 330

به "6 عارضه خطرناک کاهش وزن زیاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 عارضه خطرناک کاهش وزن زیاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید