آلودگی هوا و کم بارشی، پدیده جوی غالب کشور تا اواخر بهمن

به گزارش آموزشگاه ما، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گفت: براساس مدل های اقلیمی جو ایران تا شش هفته آینده کماکان کم بارش و پایدار خواهد بود. از این رو دور از انتظار نیست که مشکل آلودگی هوا در کشور ادامه داشته باشد.

آلودگی هوا و کم بارشی، پدیده جوی غالب کشور تا اواخر بهمن

احد وظیفه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه نیمه اول دی ماه در کشور به شدت کم بارش بوده است، اظهار کرد: پیش بینی می گردد که کم بارشی در ایران تا شش هفته آینده (اواخر بهمن ماه) ادامه پیدا کند این درحالیست که دی و بهمن ماه زمان ورود سامانه های بارشی از جنوب و جنوب غرب به کشور هستند و متاسفانه آنومالی (بی هنجاری) بارش ها طی روزهای آینده به ویژه در نوار غربی و جنوبی کشور منفی خواهد بود.

وی با بیان اینکه علاوه بر کم بارشی با افزایش دما نسبت به میانگین بلند مدت و کاهش باد در کشور طی چند هفته آینده روبرو خواهیم بود، توضیح داد: امیدوار هستیم که قدری از این کم بارشی ها در اسفند ماه جبران گردد.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ادامه داد: برقراری جوی آرام در کشور سبب افزایش غلظت آلاینده های جوی می گردد. از این رو دور از انتظار نیست که مشکل آلودگی هوا در کشور طی نیمه دوم دی و بهمن ماه ادامه داشته باشد.

وظیفه با اشاره به اینکه بر اساس آنالیز های سازمان هواشناسی طی هفته های اخیر در تهران در سطوح بالای جو - فاصله حدود 12 تا 13 کیلومتری از سطح زمین - وزش باد نداشته ایم و جو کاملا پایدار بوده است، گفت: پیش بینی می گردد که طی هفته آینده نیز کماکان کلانشهرهای کشور با آلودگی هوا روبرو باشند.

به گفته وی از ابتدای پاییز تا به امروز در کشور حدود 71 میلیمتر بارش داشته ایم، اظهار کرد: این میزان نسبت به بلند مدت کشور حدود سه درصد کمتر است. از سویی دیگر بعضی از استان ها ازجمله سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و هرمزگان به شدت کم بارش بوده اند و بارش ها در بعضی دیگر از استان ها ازجمله آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، سمنان، کرمان، کرمانشاه، گلستان، گیلان، لرستان و مازندران کمتر از نرمال گزارش شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 263

به "آلودگی هوا و کم بارشی، پدیده جوی غالب کشور تا اواخر بهمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا و کم بارشی، پدیده جوی غالب کشور تا اواخر بهمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید